Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Poznejte Hnojiva, Která Se Hodí Pro Moderní Hydroponické Pěstování

Které hnojivo pro hydroponii bude pro vaše pěstování to pravé?

Hydroponie je moderní způsob pěstování rostlin, který vám otevře mnoho nových možností. Pěstování bez půdy vám například umožní vyhnout se škůdcům, a tedy i nutnosti používat pesticidy. Víte ale, která hnojiva jsou pro hydroponii nejvhodnější a v čem se liší? Které společnosti se výrobě hydroponických hnojiv věnují? Vše, včetně našich konkrétních tipů, se dozvíte v tomto článku.

Hnojiv pro hydroponii najdete na trhu více

hydroponický systém

Kvalitní hnojivo je v hydroponickém pěstování nenahraditelné, jeho použitím jenom získáte, nikdy neztratíte. Osobně vám můžeme doporučit několik druhů hnojiv. Podívejme se na ně pěkně zblízka:

  1. Hnojivo v tabletách – obsahuje vápník, který je ideální pro měkkou vodu, v níž chybí. Pokud by rostlina postrádala vápník, odumíraly by jí špičky výhonů a kořeny. Tablety hnojiva aplikujte pod pěstební nádobu na dno obalové nádoby. Účinnost těchto hnojiv je různá, běžně se pohybuje okolo 6 týdnů.
  2. Tekuté hnojivo – je nejkvalitnější a lze jím rostlině dodávat spolu se zálivkovou vodou živiny. Tekutými hnojivy se hnojí v kratších intervalech. Roztok měňte po 2 až 4 týdnech.

Kdy s hnojením začít a jaké zásady dodržovat

Při hydroponickém pěstování se začíná hnojit až po adaptaci rostliny. Tu poznáte podle tvorby nových kořenů, které mají typické bílé špičky. Hnojivý roztok se zpočátku připravuje v poloviční koncentraci, teprve v průběhu několika týdnů se zvyšuje na doporučenou dávku.

Aby se vašim hydroponicky pěstovaným rostlinkám dařilo, musí živný roztok splňovat hned několik kritérií:

  • Teplota živného roztoku musí být stejná jako teplota v místnosti, nejčastěji 16–20 °C, rozhodně by však neměla překročit 25 °C.
  • Důležité je měřit také pH roztoku. Každý výrobce uvádí trochu jiné, většinou mezi 5,5–6,5.
  • Sledovat byste měli také hodnotu EC (electric conductivity neboli elektrická vodivost). Podle hodnoty EC lze určitě, jak dobře rostliny vstřebávají živiny. Měření EC není nic komplikovaného – stačí si pořídit EC metr. Lepší EC metry už rovnou obdržíte v kombinaci s měřičem pH. Podle výsledku měření EC následně přidejte do roztoku živiny nebo zmírněte jejich dávkování. Ani přemíra živin totiž rostlinám neprospívá.atami-b-cuzz-hydro-a-b-sada-1l-zakladni-hnojivo-pr-0.png.big

Hnojiva Advanced Nutrients

Pokud sáhnete po hnojivech značky Advanced Nutrients, nebudete rozhodně litovat. Jde o hnojiva, která se od ostatních odlišují technologií pH Perfect. Ta je unikátní tím, že udržuje stabilní hodnotu pH, takže do zálivky už dále nemusíte přidávat další kyseliny pro snižování pH. Tohle je zkrátka ideální hnojivo nové generace pro hydroponii.

Hnojiva Advanced Hydroponics

Známým výrobcem kvalitních hnojiv, za kterého bychom dali ruku do ohně, je společnost Advanced Hydroponics. Jejich hnojiva jsou univerzální, lze je použít jak do půdy, tak kokosu i pro hydroponické roztoky. Ostatní výrobci mají dostupné speciální řady hnojiv určené zvlášť na hlínu, kokos, nebo hydroponii.

Dva druhy hnojiv pro hydroponii vyrábí také firmy Atami a Canna – každý je určen pro jiný hydrosystém. Hnojiva řady Atami B’cuzz Hydro A+B jsou určena pro pěstování v hydrosystémech, ve kterých voda po zavlažování odtéká ze substrátu a nepoužívá se znovu. Hnojivo Atami Ata Awa Leaves A+B je určeno pro růst, zatímco hnojivo Atami Ata Awa Max A+B pro fázi květu. Tyto dva typy hnojiv se uplatní v hydrosystémech, kde roztok cirkuluje a využívá se opakovaně.

Hnojiva Canna

canna-aqua-vega-a-b-1l-hnojivo-pro-rust-1.jpg.big

U firmy Canna je rozdělení hydroponických hnojiv podobné. Navíc se ovšem dělí podle toho, zda jsou určena pro měkkou, nebo tvrdou vodu.

Hnojit jde i přírodní cestou

Možná jste se dozvěděli spoustu „zaručených“ rad k hnojení od sousedů či známých. Abyste věděli, my jsme se přírodními způsoby hnojení také zabývali. A proto víme, že se vyplatí hnojit také pomocí mikroorganismů nebo bioponie.

Bez mikroorganismů by nevznikl život. Život právě vaší rostliny tedy dokonale podpoří přípravky s mikroorganismy. A bioponie? Ta je založena na konceptu tekuté země. Dodává rostlině půdní humus a spoustu velkých organických molekul. Ty výsledky pěstování stojí za to!

Chcete se dozvědět vše o hnojivech?

Připravili jsme pro vás e-book Extra účinná hnojiva, který si můžete stáhnout zcela zdarma!

1 komentář k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat