606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Asset 1

Jaké jsou náklady na indoor pěstírnu: cena za elektřinu, vybavení, hnojiva a další

Jestliže se chystáte založit si indoor pěstírnu, místnost, v níž budete pěstovat, a také si ji náležitě vybavit, jistě si kladete otázku, kolik vás to asi tak bude stát. Důležité je samozřejmě kalkulovat s počáteční investicí a potom s průběžnými náklady, například právě se zmíněnými výdaji za hnojiva nebo elektřinu. Podívejme se společně na to, s jakými náklady můžete přibližně počítat v závislosti na tom, jak svou pěstební místnost vybavíte.

Jednoduchá teorie prověřená praxí

Profesionálové vám potvrdí, že částka, kterou je třeba zpočátku vynaložit do vybavení pěstební místnosti je rovna minimálně 3 000 Kč na 1 m2. Závisí přitom na zvoleném pěstebním systému a na tom, zda má pěstitel vhodný pěstební prostor, který už není třeba zatemňovat (například skříň, sklep nebo spíž). Taková částka potom zahrnuje základní osvětlení o 400 Wattech, několik květináčů, hnojiva a dostačující množství substrátu. U hydroponie přitom může částka za 1 m2 startovat na dvojnásobku.

Jak je to s cenami hnojiv a na kolik vás vyjdou za měsíc

Pokud chcete, aby vaše rostliny získávaly dostatečné množství živin, dobře rostly a prospívaly, hnojiva jim zkrátka musíte dopřát. Částka, jakou za ně měsíčně utratíte, závisí na kvalitě samotného hnojiva i na množství rostlin, na které budete hnojivo aplikovat.

Za základní hnojiva s obsahem trojkombinace dusíku, fosforu a draslíku u nás zaplatíte 219-399 Kč za litr. Ten vydrží asi měsíc při používání na ploše 1 m2 – jak dlouho vydrží právě na vaší ploše a kolik vás tedy bude hnojení stát, si už snadno spočítáte sami.

Dobře uděláte, když budete sami vyhledávat zvýhodněné nabídky a sady hnojiv, především v případě, že pěstujete opravdu ve velkém. Více o cenách hnojiv a zvýhodněných nabídkách se můžete dočíst zde.

osvětlení

Osvětlení a elektřina – stěžejní výdaje indoor pěstování

Rostlinám v pěstební místnosti je třeba zajistit dostatečné množství světla a svítit jim až 18 hodin denně. To se pochopitelně musí odrazit na „prosvícené“ energii a spousta začínajících pěstitelů se ptá, kolik potom svícení stojí a zda se takové pěstování vyplatí. Ihned si ukážeme, s čím můžete počítat.

Pro začátek je třeba uvést informaci, že 1 kW/h stojí 5,50 Kč.

Pro celkovou spotřebu elektrické energie existuje vzorec zahrnující fázi růstu a květu: (D1*18)*kW/h+(D2*12)*kW/h

D1 = počet dní svícení po dobu 18 hodin
D2 = počet dní svícení po dobu 12 hodin
kW/h = koeficient příkonu výbojky (400W = 0,4)

Fáze rostliny Počet dní Délka svícení Koeficient výbojky Celková spotřeba Cena za kW/h Celkem za fázi
Růst 14 18 0,4 100,8 5,50 554
Květ 56 12 0,4 268,8 5,50 1474

 

Za fázi růstu zaplatíte za svícení asi 554 Kč a za fázi květu 1474 Kč. Celkem tedy necelých 2030 Kč. K tomu je nutno přičíst výdaj za občasnou výměnu výbojky – k tomu by mělo dojít jednou za rok nebo za rok a půl, protože to je doba, kdy se výbojka obvykle vysvítí.

Za každé hobby se platí

Chcete-li se pustit do indoor pěstování, s výdaji rozhodně počítejte, a to jak s těmi vstupními, tak s těmi průběžnými, protože vybavení bude třeba postupně obměňovat. Částky se vždy odvíjí od kvality, o které se s námi můžete poradit, i od množství, které budete aplikovat (což platí například u hnojiv). Veškerá investice se vám vrátí bohatými květy, šťavnatými plody a radostí z toho, že si ledacos vypěstujete úplně sami. Pusťte se do toho s radostí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *