skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Životodárná Voda: Kterou Mají Rostliny Nejraději?

Životodárná voda: kterou mají rostliny nejraději?

Voda. Jeden ze základních živlů, bez něhož by život na naší planetě prakticky neexistoval. Stejně jako my lidé ve svém každodenním životě potřebujeme vodu, neobejdou se bez ní ani rostliny. A řada z nich je přímo závislá na tom, jakou zálivku jim poskytneme.

Nároky na zavlažování mají rostliny různé. Jedny milují časté zalévání, jiné vyžadují jen mírnější zálivku. Začínající pěstitel možná ani netuší, že dalšími důležitými kritérii jsou tvrdost vody a její minerální složení.

Ano, vodu je třeba patřičně upravovat, než ji použijete k zalévání. Jedině tak dosáhnete krásného vzhledu rostlin, kvalitního růstu a té nejlepší úrody či nádherných květů. V tomto článku vám popíšeme, jak s vodou na zalévání nakládat a upravit ji tak, aby vaše rostliny byly maximálně spokojené.

Voda a zalévání

Zapomeňte na vodu z kohoutku

Pokojové rostliny vám postupně chřadnou? Bylinky na okně nejsou bohaté a plné života? Čekáte marně na květy? Pokud dodržujete správnou zálivku, dbáte na pravidelný přísun živin a rostlinu jste umístili na správné místo, chyba bude jinde. Jakou vodou zaléváte? Jestliže je to ta z vodovodního kohoutku, pak bingo! Tady je nejspíš kámen úrazu.

Tip od Speciálníhozahradnictví: Konkrétně chlorovaná voda z vodovodního řadu rostlinám vůbec nesvědčí. Když už ji chcete používat, před použitím ji nechte alespoň 24 hodin odstát. Chcete-li svým květinám dopřát to nejlepší, odstátou vodu ještě dále upravujte.

Tvrdá voda je pro rostliny šok

Rostliny negativně reagují na příliš tvrdou vodu, vodu s moc vysokým obsahem minerálních látek a vodu o nepatřičné teplotě. Ideální je tedy pro pěstování rostlin použít měkkou vodu (dešťovku).

Jestli jste podlehli hydroponickému pěstování rostlin, dejte si také pozor na to, jakou vodu k zalévání rostlin používáte. Do své výbavy ideálně zahrňte EC metry, které měří koncentraci živin v živném roztoku. V následujícím videu se dozvíte, jaký EC metr vybrat, jak ho kalibrovat a použít k měření.

6 tipů, jak upravit vodu z kohoutku

Vodu, která je příliš tvrdá nebo je v ní nadbytek chloru, minerálů a chemických látek, můžeme upravit hned několika způsoby. Podívejme se na ně:

  1. Odstátí vody – nádobu s vodou postavte do místnosti, kde je pokojová teplota a kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Takto se voda temperuje a značná část chloru, stejně jako dalších chemických sloučenin, z ní samovolně vyprchá.
  2. Převaření – důkladné převaření dokáže změnit složení vody i tvrdost. Po tomhle procesu je ale nutné nechat vodu temperovat při pokojové teplotě stejně jako u prvního bodu.
  3. Změkčování vody sáčkem s rašelinou – vhoďte sáček s rašelinou na 1 až 2 dny do nádoby s vodou.
  4. Úprava pomocí speciálních přípravků – zřejmě nejčastější postup, pomocí kyselin nebo hydroxidu se při něm upravuje pH vody.
  5. Změkčování vody reverzní osmózou – pokud odstraníte všechny nečistoty z vody pomocí osmózy, je EC na nule. Voda je takto vlastně destilovaná a rozhodně ne moc vhodná pro pěstování – kvůli nedostatku vápníku a hořčíku. Řešením je přidat do vody přípravek Calmag v množství 0,1–0,5 ml na litr. Ideální voda pro zálivku má před podáním živin EC mezi 0,4–0,7. Až dosáhnete EC 0,45, obohaťte zálivku o hnojiva.
  6. Dezinfekce pomocí UV světla – zařízení, která se k této metodě používají, lze koupit například v akvaristice, stavebninách nebo v prodejnách instalatérského a topenářského materiálu.

Hlídejte i pH

Myslete i na to, že rostliny požadují měkkou vodu s pH okolo 6,5, v období květu dokonce 5,7 (u hydroponie) nebo 6,2 (u zeminy). K měření pH použijte pH metr.

Voda jako dar přírody

Ideální situace nastává, když máte pravidelný přístup ke zdroji čisté vody přímo z přírody. Tuto neznečištěnou přírodní zálivku si zamilují nejen venkovní rostliny, ale i vaše pokojovky. No jo, ale co když bydlíte v paneláku a na potůček nenarazíte široko daleko? Pusťte se do zachytávání dešťové vody! Proto má řada zahrádkářů na svém pozemku i několik sudů, do kterých s radostí nechávají pršet. Zkuste to jako oni a dejte svým rostlinám dostatek chemicky neošetřené vody, za kterou vám budou vděčné.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat