606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Asset 1

Jakou vodu používat k zalévání: je nutná její úprava?

Voda. Jeden ze základních živlů, bez něhož by život na naší planetě prakticky neexistoval. Pomineme-li důležitost vody v našich každodenních životech, jistojistě nás napadne, jakým způsobem na vláhu reagují rostliny, jimiž jsme dennodenně obklopení. Asi všichni víme, že nadměrnou nebo naopak nedostatečnou zálivkou můžeme nadělat značné škody. Víte však, jak je to s úpravou vody před jejím použitím? Jak ovlivňuje tvrdost a minerály ve vodě obsažené vzhled rostlin i jejich kvalitu? Je možno vodu upravit za pomocí standardních postupů nebo se v tomto případě neobejdeme bez chemie? Na všechny tyto a spoustu dalších otázek vám dají odpověď tyto řádky.

Jaká voda rostlinám škodí?

zaléváníPozorujete na svých pokojovkách postupné chřadnutí a další negativní projevy? Pokud dodržujete správnou zálivku, dbáte na pravidelný přísun živin a minerálů, umístili jste rostlinu na správné místo a nevystavujete ji průvanu nebo častým změnám teplot, s největší pravděpodobností bude na vině právě zálivka, potažmo (ne)kvalita vody, kterou k zalévání používáte. Rostliny negativně reagují na příliš tvrdou vodu, vodu s vysokým obsahem minerálních látek nebo vodu o nepatřičné teplotě. Zaléváte-li rostliny vodou z kohoutku, tyto problémy budete s největší pravděpodobností dříve nebo později řešit. Chlorovaná voda rostlinám jednoduše nesvědčí a před jejím použitím bude nutné nechat ji odstát alespoň 24 hodin a ideálně dále upravovat.

Pozor na tvrdost vody

Již výše jsme nastínili problematiku tvrdosti vody, se kterou bojuje řada pěstitelů-začátečníků, ale i zkušených profesionálů. Na území České republiky je obecně tvrdá voda, jejíž pH se pohybuje okolo hranice 7,5. Vodu z vodovodního řádu tedy bude potřeba změkčit, protože příliš vysoké pH negativně ovlivňuje schopnost rostliny vstřebávat živiny. Během růstu rostliny je ideální udržovat tvrdost vody na hodnotě 6,5, pro období květu se pak snažíme snížit až na 5,7 u hydroponie a 6,2 u zeminy.

úprava vodyUpravujeme vodu k zalévání

Příliš tvrdou vodu a vodu, v níž je nadbytek chlóru, minerálů a dalších chemických látek můžeme upravit hned několika způsoby. Tím nejčastějším je nechat vodu odstát v pokojové teplotě na místě, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. Takto se voda temperuje a značná část chloru stejně jako dalších chemických sloučenin z ní samovolně vyprchá. Dalším způsobem je důkladné převaření vody, které má na její složení, stejně jako tvrdost, značný vliv. Po převaření je ovšem opět nutné nechat vodu temperovat při pokojové teplotě. Některé zdroje hovoří také o změkčování vody sáčkem s rašelinou, který je vhodné umístit po jeden či dva dny do nádoby s vodou určenou k zalévání. Nejúčinnějším způsobem je ovšem úprava vody za pomocí speciálních přípravků, které se soustřeďují zejména na úpravu pH a hydroxinů. K úpravě vody ovšem existuje také několik méně známých technik, z nichž můžeme jmenovat například reverzní osmózu nebo desinfekci za pomocí UV světla. Tato zařízení můžete zakoupit například v akvaristice, stavebninách a v prodejnách instalatérského a topenářského materiálu.

Využije jiné zdroje

Ideální je pochopitelně situace, kdy máte pravidelný přístup ke zdroji čisté vody vyvěrající přímo z přírody. Takto neznečištěná přírodní zálivka je pro pokojovky, stejně jako venkovní rostliny ideální variantou. Je ale pochopitelné, že v panelovém bytě na potůček s největší pravděpodobností nenarazíte. Bydlíte-li ovšem mimo centrum města nebo průmyslové zóny, vyplatí se čas od času nachytat dešťovou vodu, v zimních měsících pak nechat roztopit sníh či led, jenž představuje alespoň částečnou zásobu chemicky neošetřené vody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *