skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jedlý Balkón: 10 Tipů Na Jedlé Pochoutky, Které Si Vypěstujete Na Balkóně

Jedlý balkón: 10 tipů na jedlé pochoutky, které si vypěstujete na balkóně

balkónyNemáte vlastní zahradu, ale přesto by se vám líbilo pěstovat si čerstvé bylinky nebo zeleninu? Uvažujete o pěstování doma, ale zatím se vám příliš nechce pouštět do pořizování specializovaného zařízení pro indoor zahradnictví? Žádný strach, pokud máte balkón, bude vám stačit základní zahradnické náčiní a brzy se můžete těšit na první úrodu. V následujícím článku bychom vám rádi nabídli pár užitečných tipů na „uživatelsky přívětivé“ plodiny, které si můžete doma vypěstovat i bez větších zahradnických zkušeností.

Využijte prostor balkónu chytře

bylinky na balkóněPěstování vlastní zeleniny či bylinek není nic složitého a dá se to zmáknout skoro na každém městském balkónu. Prostor balkónu zaplňujte s ohledem na výšku, abyste využili co nejvíce místa. Zkuste rostliny pěstovat alespoň ve dvou patrech nad sebou — velké květináče dejte ke stěně, ty menší před ně. Použijte stoličku (na tu můžete umístit třeba nádobu pro pěstování rajčat, pod ní bylinky), police a schůdky (pro truhlíky). Nezapomeňte zabezpečit pěstované rostliny proti větru, aby vám nic neulétlo k sousedům.

Kde pořídíte sazeničky a semena?

Sazenice pořídíte ve specializovaných zahradnictvích či ještě lépe přímo od zahrádkářů. Pokud nemáte žádné zahrádkářské známé, zkuste navštívit některý z farmářských trhů. Řada prodejců zde nabízí své předpěstované sazenice. V našem e-shopu zase najdete bohatý výběr semen, ze kterých si určitě vyberete.

Pojďme se teď podívat na konkrétní tipy na to, co si na balkóně vypěstovat:

Rajčata jsou vděčnou balkónovou klasikou – potřebují jen dostatek slunce, rozměrnou nádobu, základní substrát a občas zalít. Vybrat si můžete mezi zakrslými odrůdami, určenými speciálně pro pěstování na balkóně, nebo klasickými rajčaty, ke kterým je ještě třeba přidat tyčku pro podporu růstu.

Tjahody z balkónurvale plodící jahody – vydrží vám dvě tři sezóny, můžete si vybrat mezi klasickými nebo měsíčními odrůdami (například lesní jahody).

Papriky a chilli papriky – jsou o něco náročnější než rajčata, daří se jim na sluníčku a vyžadují pravidelnou zálivku. Chcete se dozvědět o pěstování chilli paprik doma více? Pokračujte ve čtení našeho magazínu zde.

Bylinky – není nic lepšího, než si doma zařídit trvalý přísun čerstvých bylinek. K oblíbeným druhům patří například tymián, máta, majoránka nebo rozmarýn. Vše vysaďte do většího truhlíku do lehčího substrátu pro bylinky.

Rychlý přísun salátu do domácnosti – je nenáročný a roste opravdu rychle. Podívejte se po rukole, roketě, mizuně nebo mibuně. Stačí dodržet návod na obalu se semínky a za dva až tři týdny sklízíte.

Brambory na sadbu – ano, i brambory si můžete nasadit na balkóně a není na tom nic těžkého. Pěstujte je ve velkém jutovém pytli nebo velké nádobě. Brambory stačí vysadit do asi 10 cm vysoké vrstvy substrátu, který budete postupně přisypávat, jak budou růst.

Hlusk hráškurášek – stačí jej vysít do truhlíku a přidat tyčky, aby měl po čem šplhat. Můžete si vybrat mezi hráškem dřeňovým (jí se jen hrášek) a cukrovým (jí se celé lusky).

Fazolky – jsou o něco náročnější než hrášek, je třeba mít na ně větší nádobu (asi 30cm průměr pro tři rostlinky).

Zkušenější pěstitelé mohou zkusit pěstovat také citrusy, cukety, maliny nebo borůvky.

Pokud toužíte po netradiční výzvě, zkuste si doma vypěstovat hlívu ústřičnou. Výhodu budou mít majitelé zasklených balkónů, protože se jim bude lépe udržovat vlhké a teplé prostředí, které houba potřebuje. Pro ostatní bude možná jednodušší, když hlívu přesunou do sklepa. Budete potřebovat špalek dřeva nebo substrát na dřevité bázi, umělohmotný pytel na zakrytí a sadbovou hlívu ústřičnou.

S „jedlým balkónem“ získáte nejen trvalý přísun čerstvé zeleniny a bylinek, ale užijete si i spoustu zábavy při zahradnických experimentech. V neposlední řadě vypadá balkónová zahrádka opravdu dobře, vytvoří vám váš vlastní kus zeleně uprostřed města. Chybí vám nějaké důležité pěstitelské potřeby nebo příslušenství? Podívejte se, jak vám můžeme pomoci.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat