Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Jedlý balkon: Vytvořte si zahradu na balkoně
Vlastnoručně vypěstované bylinky, ovoce nebo zelenina chutnají vždy lépe než ty kupované. Jak ale získat k čerstvé úrodě přístup, když nemáte zahradu? Jednoduše. Stačí si pro ni zajít na balkon.
Takzvaný jedlý balkon se stal trendem posledních let, který si zamiloval nejeden bytový zahradník. A není se čemu divit. Na zahradě na balkóně se dá totiž i na omezeném prostoru vypěstovat téměř vše, co vám vyroste i na té běžné, a to navíc poměrně snadno a rychle. Vytvořte si i vy svoji oázu zeleně, která vám zajistí přísun čerstvých plodin a přečtěte si, co a jak na balkoně pěstovat.
Jaké ovoce pěstovat na balkoně
Pěstování jahod na balkoně patří mezi naprostou klasiku. Kromě nich se ale na vaši balkónovou zahrádku hodí i borůvky, maliny, ostružiny, rybíz nebo třeba hroznové víno. Možná vás to překvapí, ale na prostornějších balkónech už dnes vídáme čím dál tím častěji i ovocné stromy, třeba sloupovitou jabloň.
Jahody na balkoně
- Výsadba: Jahody vysaďte na balkóně na jaře během března a dubna.
- Hnojení: Hnojte je dvakrát během sezóny, přičemž na začátku růstu použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku.
- Zalévání: Jahody pravidelně zalévejte tak, aby substrát zůstal vlhký, ale ne přemokřený.
- Odrůdy: Zvolit můžete stáleplodící odrůdy jako Selva a Grandian. Pro závěsné květináče jsou pak vhodné Toscana nebo Tristan.
Borůvky na balkoně
- Výsadba: Borůvky můžete vysadit buď na jaře v období března–dubna, nebo poté na podzim během září a října.
- Hnojení: Mají rády kyselé prostředí, takže používejte speciální hnojivo a přidávejte ho každých 4–6 týdnů.
- Zalévání: Borůvky potřebují vlhkou půdu, ale nedovolte, aby se topily.
- Odrůdy: Pro pěstování na balkoně volte odrůdy kanadských borůvek Top Hat, Bluecrop nebo třeba Patriot.
Maliny na balkoně
- Výsadba: Maliny sázejte v období, kdy jsou v klidovém stavu, tedy nejlépe na jaře.
- Hnojení: Hnojte každé dva týdny kvalitním substrátem určeným pro ovocné rostliny.
- Zalévání: Dopřejte malině pravidelnou zálivku, aby byla její půda stále vlhká, ale ne přemokřená.
- Odrůdy: Vsadit můžete na jedno plodící odrůdy například Granát, Rubín a Zeva II.
Rybíz na balkoně
- Výsadba: Stejně jako borůvky i rybíz vysazujte na jaře nebo na podzim do dostatečně velké nádoby.
- Hnojení: Sáhněte po komplexním hnojivu, jehož aplikaci opakujte každé 4–6 týdnů po celou vegetační sezónu.
- Zalévání: Rybíz vyžaduje pravidelné zalévání zejména během suchých období, a to v momentě, kdy vrchní část začíná vysychat.
- Odrůdy: Mezi nejvhodnější odrůdy pro balkon řadíme například stromkový červený Rondom, keřový černý Titania a červený Red Lake.
SAMOZAVLAŽOVACÍ TRUHLÍK BERGAMOT
Samozavlažovací truhlík Bergamot je truhlík klasického tvaru vhodný k pěstování salátů, květin i bylinek, hodí se na terasu, parapety či zábradlí.
GARDENA NATUREUP! VERTIKÁLNÍ ZAVLAŽOVACÍ SADA
Gardena NatureUp! Vertical Irrigation set je vertikální kapková zavlažovací sada až pro 27 rostlin.
VERMIKULIT – PŘÍSADA DO SUBSTRÁTU
Vermikulit zlepšuje provzdušňování, drenáž a zadržování vlhkosti ve všech pěstebních směsích a napomáhá zdravému růstu kořenů.
V čem pěstovat ovoce na balkoně
Všeobecně platí, že v kreativitě se meze nekladou. Mimo běžných květináčů proto můžete sáhnout také po nádobách z kamene, keramiky, dřeva, ale i plastu. Zkuste se porozhlédnout také ve vaší domácnosti a použít třeba plechovky nebo košíky. Nezapomeňte pak na dně nádoby udělat díry, aby měla voda při zalévání kudy odtékat.
U jedlého balkonu však hraje zásadní roli správné využití prostoru. Zaplňujte ho s ohledem na jeho nosnost a pěstujte takzvaně do výšky. Ušetřit místo vám pomohou podomácku vytvořené kaskádovité květináče například z palet, závěsné květináče anebo oblíbené vertikální květináče. Ty se mohou stát domovem až pro čtyři rostliny a kromě toho, že jsou praktické, umí být i stylovou dekorací.
Jakou zeleninu pěstovat na balkoně
Pochutnáte si rádi na čerstvě utržených rajčatech, paprikách nebo hrášku? Pojďme se podívat, jak se o zeleninu na balkoně starat.
Rajčata na balkoně
- Výsadba: Rajčata vysázejte do dostatečně velké nádoby o objemu 10–15 litrů, a to během května nebo začátkem června.
- Hnojení: Rajčata hnojte při výsadbě a poté každé 2–3 týdny hnojivem bohatým na dusík, fosfor a draslík.
- Zalévání: Výhodou u rajčat je fakt, že jim stačí jen občasná zálivka v momentě, kdy začíná půda na vrchu vysychat.
- Odrůdy: Vybrat můžete kompaktní keříčkové odrůdy pro balkony Karla, Vilma, převislé Tumbling Tom a Red nebo keříčková Rubínek.
Papriky na balkoně
- Výsadba: Nádoba na výsadbu paprik by měla mít průměr alespoň 30 cm. Na balkón je pak vysaďte na jaře v období května–června.
- Hnojení: Papriky podobně jako rajčata hnojte každé 2–3 týdny po celou vegetační sezónu.
- Zalévání: Daří se jim na sluníčku, ale potřebují opravdu pravidelnou zálivku, kterou jim dopřejte klidně denně a hodně ke kořenům.
- Odrůdy: Perfektní volbou jsou odrůdy menšího vzrůstu jako například Snack pepper nebo Cherry Bomb.
Chilli papričky na balkoně
- Výsadba: Vyberte vhodný květináč, který by měl mít alespoň 20 cm průměr, není potřeba tak velký, jako u klasických paprik. Květináč dejte na slunné místo, chilli papričky potřebují alespoň 6 hodin slunečního světla denně.
- Hnojení: Chilli papričky hnojte alespoň jednou za 2 až 3 týdny hnojivem bohatým na dusík, fosfor a draslík. Před sklízením frekvenci hnojení snižujte.
- Zalévání: Půdu udržujte vlhkou, před zaléváním zkontrolujte, jestli je už vrchní vrstva suchá.
- Odrůdy: Tradiční volbou jsou odrůdy Jalapeno, Thai Dragon nebo Cayenne.
Brambory na balkoně
- Výsadba: Brambory můžete pěstovat ve velké nádobě nebo i v jutovém pytli, který naplníte vrstvou substrátu do výšky asi 15 cm. Bramborové sazenice umístěte do pytle a opět půdou zakryjte.
- Hnojení: Před výsadbou můžete přidat do půdy vyvážené hnojivo s potřebnými živinami a následně přidávat takové, které je bohaté na draslík.
- Zalévání: V pytli udržujte vlhkost, ale zároveň je důležité, aby pytlový materiál nezadržoval nadměrnou vodu. Obvykle je třeba zalévat 2–3x týdně.
- Odrůdy: Pro pěstování brambor v pytli volte odrůdy, které mají krátkou dobu sklizně. Například Charlotte a Rocket.
Hrášek na balkoně
- Výsadba: Hrách preferuje půdu s dobrou strukturou, která je propustná a bohatá na organickou hmotu. Smíchejte ji proto s kompostem a vysaďte semena v jarním období přibližně 2–3 cm hluboko do půdy.
- Hnojení: Pro podporu růstu se doporučuje používat hnojivo bohaté na dusík a aplikovat jej každé 2–3 týdny.
- Zalévání: Hrach vyžaduje pravidelné zalévání tak, aby měl neustále vlhkou půdu.
- Odrůdy: Koupit můžete odrůdy Little Marvel, Oregon Sugar Pod a nezapomeňte jim přidat do truhlíku tyčky, aby měly po čem šplhat.
V čem pěstovat zeleninu na balkoně?
Nejvhodnější řešení představují truhlíky, do kterých můžete vysadit cokoliv. Pokud nemáte čas na pravidelné kontrolování a zalévání rostlin, pořiďte si samozavlažovací truhlíky nebo květináče, které se o to postarají za vás.
Jak jsme již zmínili, pro brambory, dýně nebo melouny pak skvěle fungují pytle. Za velké plus považujeme jejich snadné skladování a možnost je používat opakovaně.
Jaké květiny pěstovat na balkoně?
Vaše zahrada na balkóně nemusí obsahovat jen zeleninu nebo ovoce, ale také okrasné květiny. Dařit se bude maceškám, levanduli nebo máku. Některé květiny mají dokonce ochranné účinky a vyplatí se je přidat do truhlíku či nádoby k jedlým plodinám. Zároveň tím ušetříte také místo, kterého na balkóně není nazbyt. Jedná se například o afrikány, lichořeřišnici, měsíček zahradní a muškáty, které působí jako přírodní repelent.
Jaké bylinky pěstovat na balkoně?
Pěstování bylinek je skvělý způsob, jak si zajistit čerstvé aromatické koření, kdykoliv ho jen budete potřebovat. Každá bylinka má ale jiné požadavky pro to, aby vám mohla dělat radost po celý rok:
Bazalka – umístěte ji na slunné místo, půdu udržujte stále vlhkou. Nezapomeňte proto pravidelně zalévat, zvlášť v horkých dnech.
Máta – tato bylinka je poměrně nenáročná. Na rozdíl od bazalky ji dejte spíše do stinné části balkonu, přímé slunce by vám mohlo spálit listy. Stejně jako bazalku pravidelně zalévejte, nebude to však třeba tak často.
Rozmarýn – stejně jako máta má rád slunce, ale také sucho. Nemusíte jej tak zalévat tak často jako bazalku.
Oregano – tato oblíbená bylinka vydrží jak slunný balkon, tak místo ve stínu.
Co pěstovat ve stínu na balkoně
Předtím než se do jedlého balkonu pustíte, zamyslete se nad několika faktory. Na jakou světovou stranu je váš balkon orientovaný, kolik hodin na něj denně svítí slunce a jak moc u vás fouká. Podle toho se rozhodujte, které rostliny dává smysl pěstovat a které by se u vás spíše trápily.
Stinnou část balkonu zvládnou bez problémů fuchsie a hortenzie. Do stínu pak doporučujeme umístit také kompost, kterému celodenní slunce neprospívá. Skvělým řešením pro jedlý balkon je vermikompostér menších rozměrů se žížalami, kam můžete odkládat organické zbytky z kuchyně.
Co pěstovat na slunci na balkoně
Za milovníky sluníčka lze označit rajčata, jahody, lilky, levandule a rozmarýn. Dále pak oleandr, begonie, petúnie a další řadu rostlin. Obecně jsou slunečná místa výhodnější pro většinu uvedených druhů.
Co pěstovat na balkonech orientovaných na jih, západ, východ nebo sever
Na jižní straně pěstujeme takzvaný středomořský styl, tedy bylinky, které se rády nahřívají – bazalka, rozmarýn, oregano, šalvěj, tymián a levandule. Na východních balkonech vám poroste zelenina i ovoce jedna báseň – okurky, cukety, ředkvičky, hrách, jahody, borůvky, papriky i maliny zde budou šťastné.
Na severně orientovaných místech pak vaši zahradu mohou tvořit kakosty, břečťan, hortenzie a studenější podmínky zvládne i pažitka či řeřicha. Se západní stranou budete mít bohužel největší problémy, jelikož tam sluníčko svítí jen několik hodin denně. Vyzkoušet ale můžete rybíz, angrešt nebo meduňku.
Dejte sbohem stereotypům označujícím balkon za místo pro věšení prádla a proměňte ho v zahrádku svých snů. Stačí vám k tomu trochu nadšení, zahradnické pomůcky a už brzy se můžete těšit na svou první balkonovou úrodu.
Hurá na to
Pořiďte si vše, co pro jedlou zahradu potřebujete. V naší nabídce najdete kvalitní substráty i hnojiva a řadu užitečných vychytávek.
0 komentářů k zobrazení