skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Kolik světla potřebují rostliny? Každý druh vyžaduje jiný přísun

Světlo je jednou ze základních potřeb rostlin, jeho dostatečný přísun proto nesmíme podceňovat. Potřebný přísun světla se u různých rostlin liší, proto je nanejvýš vhodné mít o době osvětlení povědomí. Jak to s ním tedy je a jak na něj rostliny reagují?

O světlo se musíme starat samibazalka

Rostliny, které máme venku na zahradě, ale celkově i ty, které rostou v přírodě, to mají s příjmem světla jednoduché a není třeba se o jeho přísun starat. To, co potřebují, si automaticky berou od rozednění do setmění. V pěstební místnosti nebo v boxu je to ale jiné – tam je zkrátka tma, kterou musíme na několik hodin denně zažehnat světlem. Některé rostliny totiž potřebují světlo i 14 hodin denně.

Každý druh rostlin vyžaduje pro svůj správný vývoj během 24 hodin po určitou dobu světlo a po nějakou dobu tmu. Některé rostliny nejsou dobou světla ovlivňovány, jiné zase na dobu světla a tmy reagují a při prodloužení doby, kdy je tma, kvetou. Funguje to tak jednoduše i v přírodě, jen si to často neuvědomujeme – na jaře, kdy se dny prodlužují a zkracují se noci (tma), je většina rostlin v růstu. V létě potom kvetou a dozrávají. Některé rostliny dokonce rozlišují i barvu a úhel dopadajícího světla.

Náš tip: Vyberte si u nás správné osvětlení, poradíme vám, jak na to.

Několik příkladů potřebné doby světla a tmy

Potřeba světla a tmy se u rostlin liší, pro ilustraci uvádíme několik druhů:

  • orchideje: 12 hodin světla a 12 hodin tmy po celý život rostliny
  • wasabi: 14 hodin světla a 10 hodin tmy, 14 dní před sklizní 12 hodin světla a 12 hodin tmy
  • okurky, rajčata, chilli: 14 hodin světla a 10 hodin tmy po celý život rostliny
  • bazalka: 11 hodin světla a 13 hodin tmy po celý život rostliny

Dbejte na správný přísun světla i tmy

Pro správný vývoj rostlin je důležitý vhodný poměr světla a tmy během dne. Zatímco světlo se stará především o růst rostlin, tma pomáhá ve fázi květu. Proto je důležité to ani se svícením nepřehánět a před začátkem pěstování vědět, co která rostlina vyžaduje, aby naplnila maximální potenciál.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat