skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Kolik Světla Potřebují Rostliny? Každý Druh Vyžaduje Jiný Přísun

Kolik světla potřebují rostliny? Každý druh vyžaduje jiný přísun

Světlo je jednou ze základních potřeb rostlin, jeho dostatečný přísun proto nesmíme podceňovat. Potřebný přísun světla se u různých rostlin liší, proto je nanejvýš vhodné mít o době osvětlení povědomí. Jak to s ním tedy je a jak na něj rostliny reagují?

O světlo se musíme starat samibazalka

Rostliny, které máme venku na zahradě, ale celkově i ty, které rostou v přírodě, to mají s příjmem světla jednoduché a není třeba se o jeho přísun starat. To, co potřebují, si automaticky berou od rozednění do setmění. V pěstební místnosti nebo v boxu je to ale jiné – tam je zkrátka tma, kterou musíme na několik hodin denně zažehnat světlem. Některé rostliny totiž potřebují světlo i 14 hodin denně.

Každý druh rostlin vyžaduje pro svůj správný vývoj během 24 hodin po určitou dobu světlo a po nějakou dobu tmu. Některé rostliny nejsou dobou světla ovlivňovány, jiné zase na dobu světla a tmy reagují a při prodloužení doby, kdy je tma, kvetou. Funguje to tak jednoduše i v přírodě, jen si to často neuvědomujeme – na jaře, kdy se dny prodlužují a zkracují se noci (tma), je většina rostlin v růstu. V létě potom kvetou a dozrávají. Některé rostliny dokonce rozlišují i barvu a úhel dopadajícího světla.

Náš tip: Vyberte si u nás správné osvětlení, poradíme vám, jak na to.

Několik příkladů potřebné doby světla a tmy

Potřeba světla a tmy se u rostlin liší, pro ilustraci uvádíme několik druhů:

  • orchideje: 12 hodin světla a 12 hodin tmy po celý život rostliny
  • wasabi: 14 hodin světla a 10 hodin tmy, 14 dní před sklizní 12 hodin světla a 12 hodin tmy
  • okurky, rajčata, chilli: 14 hodin světla a 10 hodin tmy po celý život rostliny
  • bazalka: 11 hodin světla a 13 hodin tmy po celý život rostliny

Dbejte na správný přísun světla i tmy

Pro správný vývoj rostlin je důležitý vhodný poměr světla a tmy během dne. Zatímco světlo se stará především o růst rostlin, tma pomáhá ve fázi květu. Proto je důležité to ani se svícením nepřehánět a před začátkem pěstování vědět, co která rostlina vyžaduje, aby naplnila maximální potenciál.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat