Jak zajistit ideální podmínku pro orchideje v zimě. Nejčastější škůdci a jak se jim vyvarovat.
Kouzlo podzimního zahradničení: Na co v září a říjnu nesmíte zapomenout
Zahrádkáři mi jistě dají za pravdu, že vůni podzimního listí se horko těžko něco vyrovná. Počasí je sice chladnější, světla máme přes den stále méně, to ale neznamená, že byste se měli uchýlit do tepla a zapomenout na to, co se děje na zahradě.
Naopak je právě v září a říjnu ideální doba k péči o trávník, růže a samozřejmě sklizeň výpěstků, které můžete dále zpracovávat. Připomeňme si, o jakou péči si v začátku podzimu zahrádka říká.
Trávu posekejte a hned odstraňte
Pokud posekáte trávník, rozhodně nenechávejte posekanou trávu ležet na zemi, jako jste byli zvyklí přes léto. V podzimním vlhku by to půdě rozhodně neprospělo. Posekaný trávník naopak pečlivě vyhrabejte a pokud v něm najdete neosazená holá místa, vysejte na ně trávu novou. V září se vám pěkně zazelená.
Už jste slyšeli o vertikutaci? Jde o metodu, kterou svůj trávník provzdušníte a perfektně ho připravíte na další sezónu. Pomocí šetrného nařezávání drnů odstraníte mech, plevel a odumřelé části rostlin. Použít k tomu můžete vertikutační hrábě, na větší zahradu se pak vyplatí pořídit vertikutátor.
Neusněte na vavřínech, dejte péči růžím
Aby si přes zimu vaše růže mohly pospat jako Šípková Růženka a na jaře vás znovu potěšit bohatými květy, věnujte jim teď naplno svou péči.
Výkyvy nočních a denních teplot přímo nahrávají černé skvrnitosti (Diplocarpon rosae), která se projevuje hnědými až černými skvrnami na horní straně listů. Pokud nepoužíváte preventivní postřik, využijte ho nyní jako SOS řešení. Jestli nepomůže, raději sestříhejte větvičky růží a odstraňte všechny napadené listy.
A když už jsme u toho stříhání, rovnou doporučím zastřižení růží (kromě skalkových), ideálně 2 cm nad místem, odkud roste 5.–8. větvička s lístky. Tuhle práci si nechte na konec října.
Následně ze záhonku odstraňte mulčovací kůru a růže zahrňte chvojím a případně k nim ještě více nahrňte zeminu.
Pokud máte růže choulostivější, udělejte jim ještě peřinku z prodyšné geotextilie.
Začátek podzimu je ten správný čas i pro výsadbu nových růží, které milují uleželou půdu, ještě lépe doplněnou o fosforečné hnojivo nebo kompost. Nové růžičky zastřihněte až ke zdravé a silné části, ponořte na dvě hodinky do vody a potom sázejte.
Postarejte se také o další rostlinstvo
Podzimní zahradu dokáží nejlépe prozářit jiřiny, listopadky, vřesy, ale třeba i tabák nebo okrasné trávy. Naopak už je čas rozloučit se s letničkami. Pokud máte ve svém květinovém repertoáru pěkné trvalky a chcete, aby vašemu oku lahodily i v příštím roce, odstraňte z nich odkvetlé květy, ošetřete je proti nejčastějším chorobám a přikryjte chvojím nebo textilií.
Září – měsíc cibulovin
Už se vám stýská po jarním setí a sázení? Připomeňte si ho v září, kdy je správný čas na setí špenátu, ale i jarních cibulovin. Zatímco špenát můžete sklízet ještě za dva měsíce, z květů bledulí, sněženek, kosatců, hyacintů, krokusů nebo třeba tulipánů se budete těšit na počátku jara. Nakypřete pro ně záhon, použijte kvalitní kompost a zabraňte plísním, aby vám znepříjemnily pěstování.
Říjen – měsíc kapusty s česnekem
Chcete si vychutnat kapustové karbanátky s vlastní kapustou a česnekem? Vypěstujte si obě plodiny v říjnu. Stroužky česneku sázejte 6 cm pod zem, kapustu nechte venku pouze, pokud nejsou tuhé mrazy. Pokud udeří, raději ji s kořeny přeneste do nádoby a dopěstujte v chladnější místnosti. Mezi hlavní rostliny, které se sází v říjnu, patří okrasné dřeviny a ovocné stromky jako například broskvoň, meruňka, jabloň, hrušeň, třešeň, višeň nebo švestka. Dobře se bude dařit i kanadským borůvkám, hroznovému vínu nebo rakytníku, které zasadíte v říjnu.
I na podzim mají bylinkáři pré
Pěstitelé bylinek milují podzim. Vědí totiž, že bylinkám se nedaří jen zjara, ale za dobrých podmínek i v tuhle dobu. Pro pěstování bylinek venku použijte mulčovací kůru a zalévejte pouze mírně. Choulostivějším bylinkám se bude ještě lépe dařit pod netkanou textilií, která je ochrání před chladem.
Bylinky přes zimu bez obav pěstujte i doma za oknem nebo na balkoně. Důležité je bylinkám zajistit světlo a ideálně i místo na jižní straně domu. Dařit by se v tuto dobu mělo trvalkám, mezi které patří máta, pažitka, šalvěj, rozmarýn a tymián. Přečtěte si, jak si zařídit malý balkon, tak aby na něm zůstalo místo i pro bylinky nebo živé květiny.
Sklízejte, uchovávejte, zpracovávejte
Nic na podzim neprovoní váš byt lépe než švestkový koláč s drobenkou nebo jablečný závin. A právě v tuto dobu si nejvíc užijete úrody jablek, švestek, ale i hrušek. Jak s nimi naložit?
Buď je sníte rovnou utržené ze stromu, nebo je můžete:
- skladovat – v chladné tmavé místnosti skladujte v koši nebo lísce jen ty kusy ovoce, které nejsou natlučené, nahnilé nebo poškozené hmyzem,
- zavařovat – ovoce a některé druhy zeleniny (například fazolky, zelí, květák nebo dýně) se hodí ke kompotování, kvašení, nakládání, zavařování,
- moštovat i pálit – tady asi není co dodat. Někdo dá přednost 100% jablečnému nebo třeba hruškovému moštu, jiný poctivé pálence.
Podzimu i zimě vévodí indoor pěstování
Někdo má zahrádku, jiný balkon, další nemá k dispozici ani jednu variantu. I tak ale může toužit po vlastních výpěstcích. Dosáhnout jich lze při indoor pěstování, které se stává stále populárnějším. Zvládne ho i začátečník, zvláště pokud se bude držet postupu, který dali dohromady zkušenější indoor fajnšmekři.
0 komentářů k zobrazení