Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Léčivé účinky bylinek aneb Po jaké rostlince sáhnout při rýmě či žaludečních potížích?

Trápí vás kašel, rýma nebo další příznaky nachlazení? Bývá vám špatně od žaludku, v noci nemůžete spát nebo se váš lékař zmínil o vysokém tlaku, se kterým byste měli něco udělat? V některých případech se samozřejmě bez léků jen tak neobejdete, jindy ale mohou pomoct i úplně obyčejné bylinky. No vážně, stačí jen vědět, po které rostlince sáhnout. Právě se správným výběrem léčivých bylinek vám pomůžeme v dnešním článku.

Kašel a rýma

Zima už nám o sobě dává netrpělivě vědět, což znamená jediné. Budou se hodit bylinky na kašel, rýmu nebo další potíže spojené s nachlazením. Jestlipak ale víte, které to jsou? kašel a rýma

Od kašle pomůže podběl, který také posílí imunitu. Nejen na kašel, ale také při škrábání v krku potom vyzkoušejte šalvěj lékařskou, nejlépe ve formě odvaru. 

S rýmou vám pomůže zatočit rýmovník (aby také ne, když to má i v názvu). Pokud se vám nechce hned připravovat a konzumovat rýmovníkový čaj, zkuste rozlomit lístek a přivonět k němu. A když se vaše nachlazení přesune na průdušky, sáhněte po černém bezu nebo lípě, které zase nejlépe fungují ve formě čaje. 

Zánětlivá onemocnění

Se záněty se čas od času setkává každý z nás, ať už ve formě bolesti zubů, hrtanu, nebo třeba kloubů. Naštěstí tady máme protizánětlivé bylinky, které pomohou zmírnit potíže. Jednou z těch nejúčinnějších je řepík lékařský, který se doporučuje při zánětech dásní nebo bolesti kloubů. 

Za zmínku ale stojí i šalvěj lékařská, která pomáhá se záněty v dutině ústní, nebo heřmánek pravý, který dobře poslouží při žaludečních potížích. V některých případech, když už čaje nestačí, je vhodné vyzkoušet i tinkturu. Právě lihový roztok často „vytáhne“ z bylinek ještě víc léčivých účinků. 

sušené bylinkyTip od Speciálního zahradnictví: Čerstvé bylinky můžete mít doma díky kompletnímu balíčku pro pěstování bylinek vždy po ruce. Ve většině případů nevyžadují žádnou speciální péči ani mnoho prostoru. Pokud byste ale nechtěli bylinky pěstovat celoročně, není nic jednoduššího než si vypěstovanou úrodu nasušit, a mít ji tak k dispozici v průběhu celého roku.

čaj z kopřivy

Zavodněný organismus

Trápí vás oteklé ruce a nohy nebo neustálý pocit nafouknutého břicha? Důvodem může být zavodněný organismus. V takovém případě vyzkoušejte bylinky na odvodnění, které mohou pomoct při řešení vašeho problému. Mezi tyto bylinky patří třeba kopřiva, kterou můžete vyzkoušet ve formě čaje nebo relaxační lázně pro své nohy. S odvodněním organismu a regenerací ledvin vám potom pomůže i čaj připravený z listů pampelišky nebo černého bezu.

Vysoký tlak

Vysoký krevní tlak (odborně hypertenze) je jedním z civilizačních onemocnění a postihuje značnou část populace. Ani tady na nás ale příroda naštěstí nezapomněla a nabídla nám bylinky na snížení tlaku. Jednou z nich je třeba hloh, který celkově posiluje činnost srdce a zlepšuje krevní oběh. Za zmínku ale stojí také nenápadná bazalka, která patří mezi doma nejčastěji pěstované bylinky.

Potíže s nespavostí

olej z bylinekNespavost dokáže pořádně potrápit. Ví to asi každý, kdo se někdy dlouhé hodiny marně pokoušel usnout. A co teprve když se jedná o dlouhodobý problém? Pokud hned nechcete sáhnout po prášcích, zkuste bylinky vhodné na řešení potíží s nespavostí, jako jsou například meduňka lékařská, kozlík lékařský nebo třezalka tečkovaná. Dopřát si je můžete ve formě čajů nebo olejů a kapek.

Žaludeční potíže

Abychom měli přehled nejčastějších zdravotních obtíží a jejich řešení kompletní, nesmíme zapomenout zmínit bylinky vhodné na žaludek, které zmírňují zažívací potíže a napomáhají ke správnému trávení. Patří mezi ně mimo jiné heřmánek pravý, který zklidňuje podrážděný žaludek, hořec žlutý, který podporuje správné trávení, nebo máta peprná, která urychluje trávení a zabraňuje nadýmání. 

Produkty, které se při pěstování bylinek budou hodit

Na závěr pro vás máme ještě pár tipů na produkty, které vám při pěstování bylinek pomůžou. Hodit se určitě bude náš nový cenově zvýhodněný balíček všeho potřebného pro domácí pěstování bylinek, ale také aeroponický propagátor nebo speciální hnojivo. 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat