Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Léto je na odchodu, nepodceňte podzimní práce na zahrádce
Blíží se podzim – ideální čas pro přípravu zahrady na náročnou zimu. Co všechno je potřeba udělat?
Porýt půdu
Může se zdát, že rytí půdy je zbytečná a především velmi náročná činnost. Opak je ale pravdou. O důležitosti této podzimní práce na zahradě vás snad přesvědčí následující 3 důvody, proč před zimou rýt:
- provzdušníte půdu,
- dodáte jí ideální strukturu,
- zaryjete zbytky rostlin a tím ji obohatíte,
- přidáte k půdě hnojivo (nejlépe kompost nebo hnůj).
S náročností to také nebude až tak zlé. Záleží na správném načasování. S rytím proto začněte raději až poté, co udeří první mrazíky. Půda nebude tolik promáčená vodou z podzimních dešťů a lépe se tak bude rýt. Nezapomeňte ale, že v půdě by neměly zůstat rostlinky plevele, jinak si další rok zaděláváte na pěknou dřinu. Plevel nepatří ani do kompostu, protože hrozí, že se velmi rychle rozšíří.
Důležitý je také výběr správného hnojiva, ideální je přitom domácí hnůj nebo kompost. Čas od času je potřeba půdu obohatit také o vápno nebo mletý vápenec – ty zvyšují její pH, a tím odstraňují problémy s kyselostí půdy. V kyselé půdě totiž rostliny obecně hůře přijímají živiny.
Shrabat listí
Hrabání spadaného listí je taková podzimní klasika. Spoustě lidí ale vrtá hlavou, proč se vlastně něco takového vůbec dělá. V přírodě přece běžně zůstávají listy pod korunami stromů a nikdo si s nimi hlavu neláme.
V první řadě jde o estetickou záležitost. Někteří dokonce tvrdí, že spadané listí ponechané na trávníku může být zdrojem plísní. Údajně pod nánosem listí vznikají i takzvané „proleženiny“, tedy lysiny v trávníku, které nevypadají vůbec dobře.
Postarat se o trávník
Jakmile svůj trávník zbavíte popadaného listí, je potřeba ho provzdušnit například pomocí vertikutačních hrábí, díky kterým trávník navíc zbavíte plsti. Možností je však mnohem víc, místo vertikutačních hrábí můžete využít třeba i elektrický provzdušňovač.
Do podzimní péče o trávník patří také hnojení a případné dosetí, aby byl další rok pěkně hustý a krásný na pohled. Úplně na závěr ho potom nezapomeňte naposledy posekat, a to ideálně v listopadu.
Zasadit nové rostliny
Podzim je ideálním obdobím pro sázení ovocných stromů, růží a cibulovin. Jejich sazenice se v tomto ročním období totiž snadněji ujímají. Důvodem je především to, že je půda ještě dostatečně teplá, aby se sazenice uchytily, zatímco z jara může být v hlubších vrstvách stále promrzlá. Rostlinky sázené na podzim mají také lepší přístup k vláze, a to jak z podzimních dešťů, tak i ze sněhové pokrývky.
0 komentářů k zobrazení