Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Lumeny: Kdy nejsou zas až tak důležité?

vybojka 250wPři pěstování rostlin pod umělým osvětlením je světelný zdroj jednou z nejdůležitějších částí vybavení. Abychom vybrali správný, tedy co nejúčinnější zdroj světla, měli bychom lépe porozumět údajům, které o zdrojích poskytují výrobci. V této souvislosti se často zmiňují lumeny, o kterých si nyní povíme něco bližšího.

K čemu jsou lumeny

Lumen (lm) je jednotka světelného toku, která nám ukazuje, kolik viditelného světla ze zdroje vyjde. Dalším údajem, se kterým se u světelného zdroje setkáme, je jeho spotřeba ve Wattech. Máme-li tedy běžnou žárovku, která je označená jako 100W a světelný tok je avizován v hodnotě 1300 lumenů, znamená to, že připadá 13 lumenů na 1 W spotřebované energie. To znamená, že pro získání 13 lumenů musíme utratit tolik peněz, kolik stojí 1 W. Tento poměr se označuje jako měrný výkon. Je tedy jasné, že čím více lumenů dokáže světelný zdroj získat ze spotřebovaných Wattů, tím je účinnější. Při nákupu běžné žárovky pro osvětlení domácnosti je pro nás tento údaj zcela zásadní. Pro úplnost si můžeme říci, že kompaktní zářivka (CFL – tzv. úsporka), má měrný výkon cca 50 lm/1 W, vysokotlaká sodíková výbojka 70‑140 lm/1 W a LED 60‑100 lm/1 W.

Co znamenají lumeny pro rostliny

vybojka 1000wJestliže je měrný výkon, resp. množství získaných lumenů, zásadní pro nákup domácích osvětlovacích zdrojů, při výběru osvětlení pro rostliny je situace zcela jiná. Světelné jednotky jsou totiž primárně definované pro lidské oko. Rostliny ale vnímají světlo zcela jinak. Při pěstování pod umělým osvětlením je pro nás tedy důležité, z jakých barev se vyzařované světlo skládá, a až poté nás zajímá jeho množství. Pro spektrum světla, které rostliny využívají, se vžil výraz fotosynteticky aktivní záření. Tento údaj však na většině zdrojů nenajdete, protože pro potřeby lidského oka je naprosto zbytečný.

Představte si, že byste měli hrst plnou miniaturních kuliček, z nichž některé by byly červené a jiné bílé. Vaše dlaň by v takovém případě byla světelným zdrojem, a všechny kuličky by, bez ohledu na jejich barvu, představovaly lumeny. Dále si představte, že rostlina dokáže využít jen červené kuličky. Jakmile byste všechny kuličky ve vaší dlani vysypali na rostlinu, byly by ty červené vstřebány rostlinou, zatímco ty bílé by bez užitku spadly na zem. Z hlediska rostliny by bylo proto lepší, kdyby všechny kuličky byly červené. Při pěstování pod umělým osvětlením tedy není tak důležité kolik lumenů světelný zdroj vydá, ale kolik z nich je pro rostliny využitelných.

Jak vybrat správné osvětlení

Nákup osvětlení pro pěstování rostlin je vždy lepší provádět u specializovaných prodejců. Ti totiž dobře vědí, že vlastnosti světelných zdrojů určených pro lidské oko nejsou vždy to nejdůležitější. Dokážou vám ale doporučit optimální světelný zdroj pro rostliny, které hodláte pěstovat. Poradenství ohledně vhodného světelného zdroje poskytujeme i my ve Speciálním zahradnictví.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat