skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Mast z konopí

mast z konopíPokud pěstujete konopí pro léčebné účely, mast je jedním z nejlepších produktů, které si můžete doma vyrobit. Konopné masti mají mnoho báječných účinků na kůži i svaly, pomáhají regenerovat zranění, zbaví vás bolesti kloubů a zad a dokáží ještě mnohem více. Výroba masti není příliš složitá a můžete si ji doma vyrobit i bez nutnosti vlastnit nějaké speciální vybavení.

Výroba konopné masti krok za krokem

Předem bychom chtěli říci, že způsobů výroby masti je vícero a každý výrobce navíc používá trochu odlišný postup. V tomto návodu vám vysvětlíme asi nejpoužívanější způsob výroby konopné masti, se kterým nicméně můžete časem klidně zkusit trochu experimentovat.

Výběr média: jako masťový základ můžete použít bílou nebo žlutou lékařskou vazelínu, kterou koupíte v lékárně. Použít také můžete kakaové nebo kokosové máslo, které má na kůži samo o sobě blahodárnější vliv, ale je také finančně náročnější. Skvělým materiálem je dále kokosový tuk nebo vepřové či kančí sádlo. Sádlo a tuk mají také výhodu ve snadnějším zpracování.


Poměr základu a konopí
: platí, že na každý litr média by mělo připadnout cca 100 g konopí. Doporučujeme vám také zachovat přirozený poměr květu a listu v zelené sušině. Ten se pohybuje okolo 1:3 – 1:4. Netřeba dodávat, že na výrobu masti se nejlépe hodí konopí s vyšším obsahem CBD.

Pomůcky: k výrobě budete kromě zelené sušiny a základového média také potřebovat dva velké hrnce, sítko, dřevěnou vařečku, naběračku a uzavíratelné kelímky, do kterých hotovou mast nakonec dáte. Případně můžete do masti přidat další bylinky, včelí vosk a podobně. Záleží, na jaké onemocnění ji budete chtít používat. Mast je nejlepší vařit ve velkém hrnci s vysokým okrajem (může totiž pěnit), určitě ne v troubě.

konopí pro lékařské účelyPostup: vazelínu či jiné zvolené médium zahřejte ve vodní lázni. Například vazelína se rozpustí při teplotě cca 50 °C. Následně do základu vložte 95 % množství rozdrcené zelené sušiny (květ se hodí na poslední fázi, ten zatím dejte na stranu) a vařte asi půl hodiny. Nezapomeňte míchat, samozřejmě se nic nesmí spálit. Po vychladnutí přidejte do hrnce horkou vodu a dále vařte cca dvě hodiny. Odstavte z plotny a dejte hrnec na týden do tmavé a chladné místnosti. Na povrchu se vytvoří škraloup masti, pod kterým je voda s konopím. Po týdnu škraloup propíchněte, vodu vylijte a ndoplňte čerstvou. Opět vařte asi 2 hodiny, hrnec odstavte a nechte odpočívat v chladné místnosti.

Poslední fáze vaření – opět vylijte přebytečnou vodu a přidejte poslední část sušiny. Vařte bez vody asi hodinu a průběžně míchejte. Zde je třeba velká opatrnost, abyste mast nepřipálili. V této fázi také můžete případně přidat další bylinky. Po mírném zchladnutí přeceďte do jiného hrnce přes obyčejný cedník, následně ideálně i přeceďte přes plátno. Naběračkou rozdělte do kelímků a skladujte v chladném prostředí (klidně v ledničce).

Mast je hotová. Vydrží podle toho, co jste použili na její médium. Nejčastěji používaná lékařská vazelína vydrží asi rok. Účinky konopné masti jsou především hojivé, protiinfekční a protizánětlivé, tlumící bolest a uvolňující svalstvo.
Koupit Semena konopí

2 komentářů k zobrazení
  1. Konopná mast je bez diskuse vhodná skoro na vše, používám jí i jako kosmetiku (dělaná v sádle) Na Vašem receptu se mě nelíbí 5 hodin vaření i když po částech, myslím si, že zde je vařením vše zničené

    1. Bezesporu máte pravdu, 5 hodin vaření by většinu účinných látek zničilo. Vaření masti probíhá ve vodní lázni tak že teplota přímo v hrnci s vazelínou je maximálně okolo 50 °C čímž nedochází k znehodnocení cenných účinných látek. Samozřejmě uznávám, že receptů existuje mnoho a každý používá jiné médium jako lékařskou vazelínu, sádlo, nebo například kokosový olej. Omlouvám se, to vaření ve vodní lázni je v článku zmíněno jen jednou, měli jsme to více zdůraznit, příště si na to dáme pozor. Děkuji za komentář a přeji pěkný den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat