Ať už pěstujete ovocné nebo okrasné stromky a keře, neměli byste zapomínat na jejich hnojení…
Mr. José: rozhovor s autorem dvou úspěšných bestsellerů
Tentokrát vám přinášíme opravdovou lahůdku – inspirativní rozhovor s uznávaným autorem dvou publikací, které si mezi čtenáři vysloužily značnou oblibu. Na naše zvídavé otázky odpovídal Mr. José a prozradil nám mimo jiné také to, jaké byly jeho pěstitelské začátky, nebo na který z vlastních výpěstků je obzvláště pyšný!
Kdy ses pěstitelství začal věnovat a co tě k tomu vedlo?
„Už jako malý jsem měl plný pokoj všemožných rostlin. U babičky jsme měli zahradu a vždy se tam něco pěstovalo. Vztah k pěstování mám prostě od mala. Obecně si myslím, že Češi jsou velcí zahradníci.“
Jaké chyby jsi jako pěstitel-začátečník dělal?
„Jako začátečník jsem se snažil nic nezanedbat. Když pěstujete cokoliv nového, musíte se naučit, co rostlina potřebuje, takže jsem v podstatě byl začátečník už mnohokrát. Teď mě docela baví chilli a jsem opět začátečník. Nejvíc chyb dělám ve chvíli, kdy už si myslím, že tomu rozumím.“
Co tvé největší úspěchy? Na co jsi hrdý?
„Jsem hrdý na každou jahodu, hrášek nebo chilli papričku. Každá zdravá a spokojená rostlina je největší úspěch.“
Nastala ve tvé pěstitelské kariéře situace, kdy sis řekl, že s pěstováním „sekneš“? Pokud ano, kdy a proč?
„Přicházejí chvíle, kdy je člověk zklamaný a bezradný. Na pěstování jsem si ale tak zvykl, že jsem o jeho konci ještě asi nepřemýšlel. Poslední roky věnuji více času psaní než pěstování, ale stále chci být s pěstováním v kontaktu.“
Jak vypadá tvůj domov/zahrada? Chlubíš se svými výpěstky?
„Mám všude plno kytek, ale na zahradu nemám tolik času, kolik bych si přál. Doma mám ibišek, který se se mnou už několikrát stěhoval, mám ho přes dvacet let a krásně kvete – tím se chlubím. No, a teď se také chlubím chilli, sklízím první úrodu pod lampou.“
Chodí si k tobě lidé často pro radu?
„Lidé často píší e-mailem, ale přišly i dva dopisy psané rukou, to mě fakt potěšilo. Odpovídám na několik dotazů týdně, dělá mi radost, když se lidé ptají.“
Když jsme u těch rad: jaký je dle tebe nejjednodušší hydroponický systém ideální pro začátečníky?
„Podle mého názoru je nejjednodušší systém Wilma s tlakovými kapilárami a čistým keramzitem. Keramzit nejde v podstatě přelít, což je častá chyba nejen u začátečníků. Zavlažování může v tomto případě běžet několikrát denně po dobu 15 minut, takže není nic, co by mohl člověk zkazit. Systém se snadno sestaví a může se začít. Jako druhý tip bych měl grow SYSTEM AIR-POT, který je ale o poznání dražší a o něco složitější na sestavení.“
A co hydroponický systém, který bys začátečníkům rozhodně nedoporučoval, protože vyžaduje zkušenosti a praxi?
„Velice efektivní jsou vertikální pěstební systémy, kde je možné získat skutečně famózní výnos s ohledem na spotřebovanou energii a prostor. Ovšem tento postup je třeba si skutečně velmi dobře osvojit, a na to potřebuje čas i zkušený pěstitel.“
Co si myslíš o účinnosti LED diod pro pěstování rostlin? Někteří výrobci uvádějí, že například 300W dioda nahradí 1 000W výbojku, je to podle tebe reálné nebo ne?
„Může to být reálné pro některé druhy rostlin. Pokud ale rostlina potřebuje intenzivní světlo pro vysokou produkci, je to naprosto zavádějící tvrzení. Praxe ukazuje, že LED moduly nahradí vysokotlaké výbojky o 30-40 % vyšším výkonu. To znamená, že 1 000W vysokotlakou výbojku lze nahradit LED modulem o výkonu 600-700 W.“
Jaký substrát bys doporučil pěstitelům pro docílení nejlepší vůně a chuti pěstovaných rostlin?
„Nejraději mám Light-Mix.“
Prozradíš našim čtenářům, jaký je tvůj názor na novou odrazovou fólii Orca? Je opravdu nejúčinnější na trhu?
„Ano, jednoznačně! Při testech v laboratoři jsme její účinek prověřili a potvrdili. Její odrazové schopnosti jsou o 40 % lepší ve srovnání s černobílou PE fólií a o 26 % lepší ve srovnání s A-gro diamantovou fólií.“
Jak hodnotíš novou řadu pěstebních boxů Homebox Evolution?
Líbí se mi silnější tyče a velmi pevná konstrukce. Velmi mne zaujaly i nové klapky na spodní větrací otvory a velkým vylepšením jsou boční otvory, kdy už není nutné celý stan rozevřít, aby se člověk dostal k rostlinám i ze strany. Naopak mi velmi chybí dvojité dno stanu. Stan se na konstrukci také natahuje hůře, než tomu bylo u předchozích modelů a občas tak praskne pár nití ve švu. Tento neduh je ale prý už odstraněn. Homebox je pro mě pořád jednička.
Kromě toho, že jsi úspěšný pěstitel, jsi též neméně úspěšný autor. Jak a kdy tě napadlo napsat vůbec první knihu v Česku o pěstování rostlin pod umělým osvětlením?
„Pomáhal jsem kamarádům psát obsah na web jejich growshopu. Při psaní poradny jsem si uvědomil, že v češtině ještě žádná podobná kniha není.“
Obě tvé doposud vydané knihy se těší značnému úspěchu. Chystáš v nejbližší době publikovat něco nového?
„Momentálně jsem hodně zaměstnaný publikováním v Německu a uvažuji o anglické verzi knížky. Nápady na nové publikace jsou, ale spíš se budu snažit ještě vylepšit knihy, které už jsou hotové.“
Jaké jsou předpoklady úspěšného pěstitele, co byste poradit nadšeným začátečníkům?
„Předpokladem je správný přístup k rostlinám. Jsou to živé organismy. Každému bych poradil, aby se svými rostlinami komunikoval a snažil se naslouchat jejich potřebám.“
Comments (0)