skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Mykorhiza A Její Praktické Využití: Víme, Co Přináší Symbióza Hub A Kořenů Rostlin

Mykorhiza a její praktické využití: Víme, co přináší symbióza hub a kořenů rostlin

Z hodin biologie si možná pamatujete tajemné slovíčko mykorhiza. Symbiotické soužití hub s kořeny rostlin má spoustu pozitivních účinků, které můžete prakticky využít při pěstování. Nejenže budete pěstovat přírodně bez chemie, ale také získáte zdravější a odolnější rostliny.

Co je to mykorhiza? Kouzlo přírody, které zajistí skvělé pěstební výsledky

Mykorhiza je symbiotický vztah mezi houbou a rostlinou, který se v přírodě vyskytuje poměrně často. Houba roste na kořenech rostlin a přináší některé živiny, které by jinak nezískaly. Zejména fosfor, který se v půdě nachází v nízké koncentraci, ale je pro správný růst a vývoj rostlin klíčový. Díky mykorhize mohou rostliny lépe využívat vodu, což je výhodné zejména v sušších podmínkách.

Houbová vlákna také zaručují stabilitu půdy a zabraňují erozi, mají pozitivní vliv i na biodiverzitu. Proto se používají jako ekologický způsob zlepšení růstu a plodnosti rostlin v zemědělství. Domácím pěstitelům mykorhizní symbióza přináší tyto výhody:

 • nižší potřebu zálivky a hnojení,
 • větší odolnost rostlin,
 • biologickou kontrolu škůdců a nemocí, 
 • vyšší obsah prospěšných látek v rostlinách.

Druhy mykorhizy

Existuje několik typů mykorhizy, z nichž nejvýznamnější jsou endomykorhiza a ektomykorhiza. Každý typ mykorhizy má svá specifika, což znamená, že různé druhy rostlin mají různé preference k jednotlivým typům mykorhizy. 

Endomykorhiza vzniká, když houba vstupuje do vnitřních buněk kořene rostliny. Endomykorhiza se vyskytuje u většiny rostlin, včetně trav, obilovin či luštěnin a má další podtypy:

 • arbuskulární mykorhiza, při které se vytváří unikátní struktura nazývaná arbuskula
 • erikoidní mykorhiza, která se vyskytuje u rostlin v kyselých půdách s nízkým obsahem minerálů, zvlášť u vřesovcovitých rostlin
 • orchideovou mykorhiza, kterou najdete, jak název napovídá, u orchidejí 

U ektomykorhizy houba kořeny rostlin naopak obklopuje a vytváří s nimi kroužky. Tento druh je typický pro dřeviny, jako jsou například borovice, dub nebo břízy.

Výhody mykorhizy pro rostliny a zahrádkáře

Že je mykorhiza prospěšná, jste zjistili hned na začátku článku, teď se na její výhody podíváme podrobněji. 

Zlepšení výživy rostlin a zvýšení odolnosti vůči stresu – mykorhizní houby dokážou rozkládat organickou hmotu a minerály, které jsou pro rostliny jinak těžko dostupné, a pomáhají zlepšit příjem tolik potřebného fosforu. Zlepšují odolnost rostlin vůči nepříznivým podmínkám jako jsou sucho, vysoké teploty nebo nízké pH půdy.

Působení jako biologická kontrola škůdců a nemocí – mykorhizní houby produkují látky, které chrání rostliny proti chorobám a škůdcům

Zlepšení půdní struktury a zadržování vody v půdě – mykorhizní houby mohou zlepšit strukturu půdy a zvýšit její biologickou aktivitu, což vede k lepšímu stavu půdy a větší kvalitě plodin i jejich výnosů. Mykorhizní houby pomáhají rostlinám využívat vodu efektivněji. To je výhodné zejména v suchých oblastech.

Jak vybrat mykorhizní houby

Výběr správných hub pro mykorhizní symbiózu je klíčový pro úspěch této interakce. Faktory, které byste měli zvážit:

 • Přirozená lokalita: rostliny a houby mají tendenci tvořit symbiotické vztahy s druhy, které se vyskytují v přirozené lokalitě. Například v oblastech s vysokou vlhkostí a chladným podnebím jsou významnější erikoidní mykorhizní vztahy, zatímco v oblastech se suchým a teplým klimatem dominují arbuskulární mykorhizy.
 • Typ půdy: různé typy půd mají různé mikroorganismy, které mohou ovlivnit, jakým druhům mykorhizních hub se bude nejlépe dařit. Pokud máte kyselou půdu, bude výhodné zvolit erikoidní mykorhizy.
 • Druh rostliny: jak jsme uvedli výše, některé druhy rostlin jsou více závislé na mykorhizní symbióze, jiné zase na erikoidní.
ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

SYMBIVIT universal

Hledáte-li vhodné hnojivo pro kvetoucí rostliny nebo i ovocné stromy, aby vám krásně rostly? Už dál hledat nemusíte, skvěle vám poslouží Symbiom Symbivit.

hnojiva Canna

SYMBIVIT ZELENINA

Obsahuje mykorhizu, tedy mikroskopická vlákna, která se napojují na kořeny rostlin, rozšiřují kořenový systém, a rostlině tak přináší mnohem větší množství vody a živin. 

hnojiva Canna

SKLENÍK BYLINKY

Symbivit podpoří vaše rostliny po celý život a navíc zlepší jejich růst, zdraví i odolnost.

Jak podpořit mykorhizní symbiózu

Symbióze pomůžete, pokud budete dodržovat tyto zásady: 

 • Používejte organické hnojivo, jako je kompost nebo zvířecí trus, které poskytuje potřebné živiny. 
 • Neaplikujte nadměrně chemická hnojiva. Pokud je používáte, dělejte to méně často a v menších dávkách. 
 • Dále zapomeňte na pesticidy. Příliš hutná půda může omezovat růst mykorhizních hub, proto ji pravidelně provzdušňujte
 • Snažte se minimalizovat jakékoli mechanické narušení ekosystému.

Využití mykorhizních produktů

Mykorhizní přípravky jsou k dispozici v různých formách k podpoře mykorhizální symbiózy ve vaší zahradě. 

 • Inokulace půdy se provádí aplikací mykorhizních spor na kořeny rostlin v půdě. Tento postup je užitečný v nové zahradě, která neobsahuje dostatečné množství mykorhizních hub. Výrobci nabízejí inokulanty pro různé druhy mykorhizních hub, takže si můžete vybrat ten správný pro vaše potřeby.
 • Mykorhizní hnojiva obsahují živiny a mykorhizní houby. Aplikují se na kořeny rostlin a pomáhají zlepšit jejich růst a výnosy. Mykorhizní hnojiva můžete použít pro jakýkoli typ rostlin, který se spojuje s arbuskulární mykorhizou.
 • Mykorhizní substráty jsou směsí půdy a houbových spor, které se používají k usnadnění mykorhizální symbiózy. Tyto substráty mohou být použity pro zakládání nových zahrad nebo pro zlepšení růstu rostlin v již existujících zahradách.

Při výběru mykorhizních produktů se ujistěte, že jsou určeny pro konkrétní typ mykorhizy a rostliny, které pěstujete. 

Produkty SYMBION zaručí skvělé výsledky

Přípravky obsahující spory těch správných hub vám zajistí oboustranně prospěšný vztah mezi půdními houbami a rostlinami a celý proces usnadní. U mykorhizních hub na prodej se ujistěte, že jsou určeny pro konkrétní typ rostlin, které pěstujete.

Mezi pomocnými přípravky v našem e-shopu najdete mykorhizní houby pro plodovou zeleninu, bylinky i bonsaje. Nechybí ani mykorhizní houby pro stromy a další.     

Rostliny díky přípravkům SYMBIVIT od značky SYMBION dokážou přežívat i ve zhoršených podmínkách. Získají větší odolnost vůči suchu a stresu, rostliny se také lépe a rychleji uchytí a jejich růst bude vyrovnaný.

Mykorhiza a životní prostředí

Díky svým přínosům hraje mykorhiza důležitou roli v udržitelném zemědělství. Mykorhizální symbióza má velký význam pro ekosystémy, protože mykorhizní houby dokáží zlepšovat kvalitu půdy. Zvyšují její schopnost držet vlhkost a živiny, což vede ke zvýšení výnosů a snížení potřeby hnojení.

Mykorhizální symbióza se také významně podílí na zlepšení biodiverzity, protože: 

 • pomáhá rostlinám ke zdravějšímu růstu,
 • dodává jim vyšší odolnosti proti stresovým faktorům, takže jsou rostliny schopny přežít a prosperovat v různých prostředích a rozšiřovat své populace,
 • přenáší živiny mezi různými druhy rostlin v ekosystému, což podporuje vznik potravních řetězců.

Význam mykorhizální symbiózy je také patrný v procesech obnovy půdy a ekosystémů, které byly narušeny lidskou činností. Například použití mykorhizy po těžbě dřeva nebo požáru významně pomáhá obnovit půdní mikroorganismy a podpořit růst nových rostlin.

Mikorhyzou ke zdraví a udržitelnosti

Jak sami vidíte, mykorhiza hraje významnou roli v udržitelném zemědělství. Její podpora může pomoci zlepšit produktivitu zemědělských plodin a současně snížit negativní dopady na životní prostředí. Bez mykorhizálních hub by ekosystémy byly mnohem křehčí a méně odolné, což by mohlo mít negativní dopady na mnoho druhů rostlin i živočichů.

Výhody mykorhizních hub jsou nesporné i pro domácí zahrádkáře, proto neváhejte a využijte je při pěstování v okrasné zahradě, ovocnářství, při pěstování BIO zeleniny, ale klidně i při zakládání trávníků. Vzhledem k tomu, že jsou přípravky zcela biologicky rozložitelné, nezanechávají žádné škodlivé zbytky. 

Využijte mykorhizní houby pro své pěstování a dejte svým rostlinám podporu, jakou si zaslouží. Odmění se vám krásným vzhledem, zdravým složením a vyšším výnosem.

Využijte skvělé vlastnosti mykorhizních hub

Začněte s mykorhizou pracovat už dnes. Mykorhizní houby vám zajistí silné a zdravé rostliny, kterým se bude dařit i ve zhoršených podmínkách.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat