Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Návod na pěstování pažitky neboli šnytlíku: jde to doma i venku

Pažitka neboli šnytlík je nenáročná bylinka, která by neměla chybět v žádné zahradě ani v kuchyni. Snadno se pěstuje, rychle roste a skvěle chutná. Pokud vás zajímá sázení pažitky, její zalévání, hnojení a sklizeň, přečtěte si náš článek. Dozvíte se, jak pěstovat pažitku v květináči i na záhoně, abyste si mohli pravidelně dopřávat její svěží a plnou chuť.

Jakou pažitku k pěstování vybrat?

Existují různé druhy, které se liší chutí, vzhledem i použitím. Nejčastější druh, který se pěstuje v našich zahradách, je pažitka pobřežní (nebo-li pravá). Má duté, tenké listy a jemnou cibulovou chuť. Specifická odrůda pažitky pobřežní, která byla vyšlechtěna v Česku a je velmi oblíbená mezi zahradníky i profesionálními pěstiteli, je pažitka Bohemia. Čím se tato odrůda pyšní?

  • Vysoká odolnost – je mrazuvzdorná a dobře snáší různé podmínky.
  • Bujný růst – má dlouhé, silnější listy, které vytvářejí husté trsy.
  • Výrazná chuť – díky intenzivní cibulové chuti nachází široké uplatnění v kuchyni (v polévkách, pomazánkách i salátech).
  • Vysoká výnosnost – při pravidelném seřezávání rychle dorůstá, lze ji sklízet několikrát do roka. 

Dalším velmi oblíbeným druhem je pažitka česneková, známá také jako čínská pažitka nebo česneková tráva. Má širší a plošší listy, její chuť je jemně česneková. Často se používá v asijské kuchyni.

Zkusit můžete také pažitku sibiřskou s lehce nasládlou chutí nebo pažitku modrou, která se často pěstuje jako okrasná rostlina, ale její modrozelené listy jsou jedlé.

Jak pěstovat pažitku doma

Pěstování pažitky v květináči nebo v truhlíku není nic složitého, nicméně určitou péči rostlina potřebuje – zejména dostatek světla. Vraťme se ale na začátek.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

Pažitka

Bohemia je velmi výnosná odrůda pažitky, vhodná pro rychlení i pěstování na poli. Listy mají ostřejší chuť a vysoký obsah vitamínu C. Velmi dobře přezimuje.

hnojiva Canna

Symbivit bylinky 150g

Symbivit bylinky je přípravek speciálně vyvinutý pro aromatické bylinky a koření. Obsahuje mykorhizu zajišťující přirozený vztah mezi rostlinami a prospěšnými půdními houbami.

hnojiva Canna

Plagron Allmix 50l

Půdní substrát Plagron Allmix je směsí těch nejlepších, pečlivě vybraných druhů rašeliny. Díky příměsím různých typů přírodních vláken a perlitu dosahuje lehkosti a okysličení.

Výsev pažitky do květináče či truhlíku

Při pěstování v interiéru můžete zasít prakticky kdykoliv. Vybranou nádobu naplňte substrátem se živinami, pro lepší provzdušnění můžete přidat perlit. Udělejte jamky zhruba 1 cm hluboké a do nich nasypte vždy několik semínek, aby se během růstu vytvořily trsy. Semínka zahrabte, zalijte a nádobu postavte na světlé místo. Přečtěte si více o tom, jak zasít pažitku.

Budete-li udržovat zeminu stále mírně vlhkou, vyklíčí semínka během několika dní.   

Pěstování pažitky doma obnáší správnou péči

Jak už jsme zmínili, při pěstování v interiéru má pažitka určité nároky. Co dodržet, abyste se dočkali bohaté úrody?

  • Dostatek světla – ideální je okenní parapet na slunné straně budovy. Na severní straně použijte osvětlení pro pěstování rostlin.
  • Ochrana před průvanem – okenní parapet je sice skvělé místo, ale pozor na průvan.
  • Minimum změn – při pěstování pažitky uvnitř ji nepřemisťujte příliš často na jiné stanoviště, ani ji nevystavujte teplotním změnám.
  • Pravidelná zálivka – substrát v nádobě vysychá rychleji než půda venku. Zalévejte častěji menší dávkou.
  • Střídmé hnojení – čím hnojit pažitku a jak často? Jednou za měsíc použijte tekuté hnojivo na bylinky

Jakmile pažitka doroste do výšky asi 15 cm, můžete začít sklízet. Pravidelná sklizeň podporuje růst – čím častěji stříháte, tím víc budou rašit nové listy. Nestříhejte ale jednotlivé listy, nýbrž celé trsy cca 3 cm nad zemí.

Jak na pěstování pažitky na zahradě a na balkoně

Výsev si naplánujte na teplejší jarní měsíce. Vyberte místo na slunci, případně v polostínu. Semínka vysejte ve skupinkách cca 7 kousků v rozestupech zhruba 20 cm. Venku semínka vyklíčí během 3 až 4 týdnů, sklizně se dočkáte do dvou měsíců. 

Zálivka se bude odvíjet od počasí – někdy se o to postará příroda, v horkých a suchých dnech to ale bude na vás. Každopádně půda kolem pažitky by měla být stále vlhká. I venku můžete rostlině občas dopřát organické hnojivo, ale není to úplně nutné. 

V záhonu můžete pažitku nechat celoročně – mrazy přežije a na jaře zase vyrazí. Pokud ji chcete pěstovat na jednom stanovišti několik let, odstřihávejte dřevnaté stonky. Můžete ji ale také přesadit do květináče, přemístit do interiéru a užívat si přísun pažitky i v zimě.

Při pěstování pažitky na balkoně vhodně zkombinujte pravidla pro pěstování venku a vevnitř. Vzhledem k pěstování v květináči nebo truhlíku více dbejte na zálivku, nemusíte ale rostlinu tolik chránit.

Jak zasadit pažitku

Pažitku si také můžete předpěstovat uvnitř a teprve poté přesadit ven. Můžete ji nejdříve zvykat na nové podmínky tím, že přes den vynesete květináč s malou rostlinkou ven a na noc ho zase sklidíte. Vysít pažitku lze také ve skleníku. Pokud se setbou začnete už v únoru, v dubnu můžete sazeničky přesunout na záhon. 

Jak hluboko zasadit pažitku? Aby sazenice dobře zakořenila a prospívala, ideální je hloubka 2–3 cm, kdy jsou kořeny dobře zakryté zeminou, ale rostlina není příliš hluboko, takže listy nezačnou zahnívat. Mezi sazenicemi nechte rozestupy 20 × 20 cm.

Pochutnejte si na domácí pažitce

Teď už víte, jak vypěstovat pažitku a že to není žádná věda. S kvalitními pěstitelskými přípravky to bude přímo hračka a vy si budete moci brzy pochutnávat na šťavnaté úrodě. Zejména na jaře a začátkem léta, kdy má šnytlík nejlepší chuť.

Pro bohatou a šťavnatou úrodu pažitky

Organický přípravek Vermaktiv Stimul Bylinky podporuje rostliny v růstu a zesiluje jejich kořenový systém. Díky tomu získají bylinky větší objem a budou vynikat výraznou vůní i chutí.

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat