skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Nedaří Se Vám Předpěstování? Denní Světlo Nestačí

Nedaří se vám předpěstování? Denní světlo nestačí

Někdo už začal předpěstovávat sazeničky v únoru, jiný v březnu. Jestli jste se na to ještě nevrhli, je skutečně nejvyšší čas. Chcete sklízet úrodu bylinek, zeleniny nebo ovoce? Pak vám hodiny ukazují za minutu dvanáct. Pusťte se do zahradničení!

5 kroků, jak předpěstovávat a čeho se držet

Abyste byli úspěšnými pěstiteli a ve vhodný čas sklízeli pořádnou úrodu, dodržujte základní pravidla, které si teď spolu přiblížíme:

  1. Začněte číst manuály – pro někoho samozřejmost, ale pro většinu lidí je manuál většinou to, co ihned skončí v koši nebo hluboko v šuplíku. V případě zasévání rostlinek se ale vyplatí číst informace na sáčku se semínky opravdu bedlivě. Dozvíte se z nich, kdy je vhodné semena naklíčit, kdy přesadit vzrostlé sazeničky a kdy můžete chystat mísy a košíky na sklizeň.
  2. Kupujte vhodné sazenice – přerostlé sazenice už nejsou nic moc, hůř by se na vaší zahrádce ujímaly. Vybírejte tedy ty méně vzrostlé, ale na první pohled silné.
  3. Vyberte správný substrát – vyhrabat na zahradě hlínu a do ní rovnou zasadit sazenice, na kterých jste si dali tak záležet? Tak to ne! Malé sazenice jsou teprve začátečníci, a proto potřebují kvalitní zázemí, třeba v podobě sadbovacích jiffů, lisovaného kokosového vlákna, skelné vaty, agroperlitu nebo jiných speciálních substrátů, které jsou určené přímo pro předpěstování. Kvalitní zázemí ochrání semena i sazenice před houbovými chorobami.
  4. V čem předpěstovávat – vhodné jsou malé plastové nádobky nebo kelímky od jogurtů. U těch ale pozor na to, aby nebyly průhledné, kořeny potřebují tmu. Na jejich dnu také musíte udělat odtokové otvory. Práci si usnadníte pořízením praktického pěstebního systému, který se postará o ideální klima – a vy se díky němu můžete těšit na super úrodu.
  5. Naučte se dezinfikovat substrát – ptáte se jak? No přece propařením, třeba 10 minut v horkovzdušné troubě při teplotě 90–100 °C. Díky této metodě zbavíte každou zeminu škůdců a ochráníte rostliny před houbovou chorobou. Jiffy, perlit ani kokosové vlákno propařovat nemusíte.

Proč okno není ideální

Sviťte rostlinkám pomocí zářivek.

Dodnes spousta lidí předpěstovává sazenice na parapetu za oknem. Není to ale zrovna vhodné. Počasí je nestálé, slunce nesvítí přesně tak, jak by si vzrůstající sazeničky přály, a tak jim často chybí dostatek světla. A právě kvůli tomu se pak řada pěstitelů chytá za hlavu při pohledu na sazenice, které se sice vytáhly do výšky, ale mají slabé stonky a drobné listy. Jak z toho ven, pokud jinou možnost, než je vaše okno, nevidíte? Přisvětlujte rostliny speciálními zářivkami, které dokážou dokonale napodobit sluneční svit. Světlo ze zářivek se navíc za kopce nikdy neschová.

Zářivky, které jsou v našem e-shopu dostupné, se zavěšují 10 až 15 cm nad rostliny. Produkce tepla z nich je minimální, rostlinám nehrozí žádné popálení, naopak dostávají potřebné množství světla s ideální vlnovou délkou a vhodným barevným spektrem, takže je bez obav využijete pro předpěstování rostlin. Dokonale se hodí i pro indoorové pěstební systémy. Tady vám přijdou vhod třeba zářivky Propagator Kit o výkonu 2 × 18 W, 2 × 36 W či 4 × 18 W nebo kompletní světlo bez zářivek Propagator Kit T Neon 2 × 55 W.

LED světla nejsou jen na čtení

Víte, že úsporné svícení není jen doménou lidí? Hodí se i vašim malým rostlinám. Pro indoorové pěstební systémy využijte třeba světlo TLED Growing. Až vám přijde domů, vůbec vám nepřidělá práci. Pouze ho vybalíte, zavěsíte vertikálně nebo horizontálně, strčíte do zásuvky a svítíte rostlinám.

Až vám sazenice povyrostou

Pro předpěstování vyberte správný substrát.

Krok za krokem jsme se dostali až k silným sazenicím. Váháte, kdy je přesadit ven na čerstvý vzduch? Nejvhodnější doba nastane tehdy, kdy se na sazenici vyvinou dva pravé lístky. V tu dobu je kořenový systém dostatečně silný na to, abyste mohli s rostlinou manipulovat. Pěstební zařízení, kelímky nebo jiné nádoby, v nichž jste nechali sazenice růst, přemístěte na světlé a teplé místo a rostlinky postupně přivykejte pravému sluníčku i venkovním teplotám. Až pak je zasaďte do země. Určitě se vám odvděčí zdravou úrodou.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat