skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Nejčastější nemoci doma pěstovaných rostlin. Víte, na co si dávat pozor?

Domácí pěstování není úplně bez práce a stává se, že nám něco i přes sebevětší píli naše plány zhatí. Víte, jaké nejčastější nemoci postihují rostliny a kteří škůdci se na rostlinách často neblaze podepisují? Sepsali jsme pro vás jejich seznam včetně příznaků napadení a způsobů zahlazení škod, které napáchají.

Škůdci a nemoci patří mezi nejčastější nepříznivé vlivy, pod jejichž nátlakem doma pěstované rostliny umírají. Mezi další vlivy patří například přelévání, nedostatečné zalévání, nevhodná teplota, umístění v příliš těsné nádobě nebo popálení od slunce.

Seznam častých škůdců a nemocí, které vám mohou zhatit pěstitelské plány

S čím se tedy pěstitelé musejí nejčastěji vyrovnávat? Mezi ty nejběžnější škůdce rozhodně patří svilušky, smutnice a třásněnky.

hmyz na listuSvilušky: Jde o druh pavoučka, který se vyskytuje v prostorách s příliš suchým vzduchem. Svilušky se živí listy rostlin, ty, které jsou jimi napadeny, mívají na spodní straně listů drobné pavučinky. Zbavit se jich můžeme pokropením rostliny a následně pravidelným zaléváním – svilušky vlhko nesnášejí, přestanou se rozmnožovat a zahynou.

Smutnice: Smutnice jsou drobné larvy žijící v substrátu. Živí se odumřelými částmi rostlin a poškozují zejména kořeny semenáčků. K napadení jsou náchylné hlavně fíkusy a fialky. Proti smutnicím pěstitelé nejčastěji bojují pomocí insekticidu aplikovanému do substrátu.

Třásněnky: Třásněnky jsou drobní škůdci s úzkými křídly, na nichž mají příznačné třásně. Pěstované rostliny poškozují vysáváním jejich šťáv, poté na nich zanechávají tmavý kapkovitý trus. Někdy třásněnky přenášejí na rostliny nemoci, s nimiž se pěstitelé jen těžko vypořádávají. Třásněnky nejčastěji napadají okurky, rajčata a papriky. K likvidaci tohoto škůdce je nejvhodnější speciální biologický postřik.

S čím dalším se jako pěstitelé musíme vypořádat?

 

Puklice: Tito malí červi si za své oběti nejčastěji vybírají kaktusy. Díky voskové pukličce, kterou na sobě červi mají, jsou velmi odolní proti postřikům. Proto doporučujeme jejich mechanické odstraňování z napadených rostlin.

Mšice: Okřídlený i neokřídlený hmyz se do našich domovů dostává převážně na jaře. Jeho výskytu lze předcházet silnějším draselným hnojením a sprchováním rostliny. Pokud je mšic málo, můžeme se jich zbavit mechanicky (zmáčknutím), ale jakmile se rozšíří, bude nejúčinnějším řešením insekticidní přípravek.

plíseň rajčatMolice: Hmyz menší než 2 milimetry, který od rostliny odlétne hned, jak se jí dotkneme – tak ho poznáme. Napadeným rostlinám pomůže přemístění na často větrané místo.

Plíseň šedá: Toto houbové onemocnění se vyskytuje v příliš vlhkých částech rostliny, zvláště pokud je okolní vzduch vlhký a studený. Plíseň nejčastěji napadá listy a stonky, napadení poznáme podle šedavého povlaku. Nejčastěji s touto chorobou bojují fialky a užovníky. Rostlinám můžeme pomoci odstraněním zvadlých částí a menší mírou zalévání či rosení. Pokud ani to nezabere, můžeme použít fungicid.[/emaillocker]

Antraknosa: Tato choroba se projevuje tmavými ohraničenými skvrnami na listech. Nejčastěji jsou napadány fíkusy a palmy. Chorobu podporuje teplý a vlhký vzduch. Napadené listy bychom měli spálit, květinu ošetřit fungicidním přípravkem a poté ji přemístit na suché místo.

Pěstujete rostliny? Chraňte je!

K pěstování rostlin nepatří jen zalévání a radost z úspěchu. Vaše snažení mohou rázem překazit rozšířené choroby a škůdci, kteří s rostlinami nemívají slitování. Proto se zaměřte na ochranu rostlin a nepodceňujte příznaky, které nasvědčují jejich ohrožení. V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit, poradíme vám.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat