Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Nejnovější trendy v indoor pěstování: aquaponie, pasivní systémy a bio pěstování

Zajímáte se jako nadšený pěstitel o novinky a trendy v oblasti indoor pěstování? Potom si nenechte ujít informace v tomto článku. Tentokrát jsme se totiž zaměřili právě na nejnovější trendy, za které můžeme směle označit aquaponii, bio pěstování a používání pasivních systémů.

Vývoj se nedá zastavit

Pokrok je pro člověka samozřejmý a ani indoor pěstování se novinky nevyhnou. Proč by také měly? Je lidskou přirozeností zpříjemňovat si práci iředkvičky své hobby, proto je v pěstování znát vývoj. Jaké jsou tedy trendy a co se za nimi skrývá?

Aquaponie – chov ryb a pěstování rostlin zároveň

Zní vám to jako šílená fantazie? Je to realita. Aquaponie je pěstování ovoce a zeleniny zároveň s chovem ryb. Rostliny jsou živy díky rybím výměškům a „na oplátku“ čistí rybám vodu, v níž žijí. Výsledkem jsou pěkné plody rostlin s vynaložením minimálních prostředků. Sofistikovaný aquaponický systém může být malý, vhodný například do pěstební místnosti, ale i velký, využívaný pro komerční účely. Princip však zůstává všude stejný – voda obsahující odpad z ryb je vedena do hydroponického systému, kde ji rostliny filtrují a odpad využívají ve svůj prospěch. Přefiltrovaná voda se pak vrací zpět k rybám. Prosté, a přesto geniální.

Pasivní systémy – systémy bez čerpadla

Pasivní systémy se od jiných liší tím, že se na jejich provozu nepodílejí čerpadla. Hlavní roli zde hrají knotykapilární efekt – jeden konec knotu je ponořen do živného roztoku, který se právě knotem dostane až k rostlinám. V naší nabídce můžete z této oblasti najít například AutoPot Easy2Grow, který v sobě kromě celého systému knotů má i speciální ventil, jehož úkolem je zajistit zalití rostlin až tehdy, když vyčerpá roztok zavlazovaci-system-autopot-easy-2-grow-0.jpg.bigv nádržce u květináče. Oblíbený je pro svůj tichý chod nebo pro svou schopnost zalévat rostliny zvlášť. Nesmíme zapomenout zdůraznit jeho nezávislost na elektřině, a tedy její úsporu.

Bio pěstování – příroda nadevše

Čím více možností využívat chemické přípravky máme, tím spíše tíhneme k řešení, které je v souladu s přírodou. Na vzestupu jsou proto moderní organická hnojiva a bio přípravky proti škůdcům a chorobám rostlin. Jde však o to, čemu pěstitel více důvěřuje. Pokud pěstujete ovoce nebo zeleninu, vězte, že bio pěstování je k nim šetrnější a plody mají podle četných studií vyšší obsah vitamínů, minerálů a vlákniny.

Indoor pěstování se, stejně jako veškerá lidská činnost, stále zdokonaluje a pokrok se jí nevyhýbá. Obecně se uchylujeme k šetrnějším a dlouhodobě udržitelným řešením, která nám budou přinášet stejnou nebo ještě větší radost z našeho hobby – pěstování rostlin pro jejich krásu nebo užitek. Už teď se můžeme těšit na to, co přijde za několik let a co všechno se změní.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat