skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Nenechte Zimu, Aby Zničila Vaše Milované Orchideje

Nenechte zimu, aby zničila vaše milované orchideje

Zatímco přes zimu příroda spí a o květy na záhonech je nouze, orchideje zažívají boom. Právě v lednu a únoru se můžete kochat těmi nejkrásnějšími, plnými květy orchidejí z rodů Phalaenopsis, Dendrobium, Paphiopedilum nebo třeba Oncidium. Užívat si jich můžete hlavně tehdy, kdy jim zajistíte potřebné podmínky. A na ty jsou orchideje poměrně choulostivé.

Když slunce chybí a tmy je mnohem víc

Co bychom za víc slunečního svitu dali přes zimu my lidé? Orchideje na tom nejsou o moc lépe. Potřebují hodně světla a toho je v zimním období poněkud poskrovnu. Postarejte se tedy alespoň o to, aby vaše květiny stály na parapetu toho okna, na které přes den co nejdéle směřuje světlo. Schůdnou možností, jak orchidejím zajistit ideální světlo, je přisvěcování. Věřte, že celodenní svícení v místnosti nepostačí. Raději sáhněte po kvalitním umělém osvětlení, které umístíte co nejblíž rostlinám. Intenzivní světlo pak orchidejím dopřávejte klidně 12 hodin denně.

Další podmínky, které mají choulostivé orchideje rády

Stejně jako jsou orchideje okouzlující, jsou také rozmazlené a rády hýčkané. Proto jsme pro vás sepsali další drobnosti, které ale mají velký vliv na kvalitu květin.

      1. Substrát – orchidejím prospěje lehký a vzdušný substrát. Zapomeňte tedy na nějaký, který vám zbyl od loňského sázení muškátů na balkonu. Chce to speciální substrát přímo určený pro sázení orchidejí. Abyste nemuseli hledat v zahradnictví, rovnou vás odkážeme na jeden z nejlepších substrátů pro orchideje, který rozhodně udělá vašim květinám dobře.
      2. Hnojivo a jiné podpůrné prostředky – ne každá orchidej ocení hnojení v zimním období. Pokud už chcete po hnojivu pro orchideje nebo podpůrném prostředku sáhnout, použijte ho v menším množství jen na vitální rostliny a zaměřte se na složení. Hnojivo by mělo obsahovat méně dusíku ve prospěch fosforu a draslíku. Důležité je vědět, že cílem hnojení je udržet kondici vaší orchideje včetně bohatých květů, nejde o nárůst zelené hmoty. Hnojte pouze orchideje, které jsou zvyklé na zalévání dešťovou vodou, ne městskou z vodovodního kohoutku.
      3. Zálivka – zdá se vám, že orchidej není v dobré kondici? Pak se na čas úplně vyhněte hnojivu. Tím nejlepším lékem bude dešťová voda. Buď ji nachytejte do nádoby nebo v zimě nechte rozpustit sníh. To je pro krásu orchidejí ten nejlepší lék! Rostlina má ráda ranní jemnou zálivku, ale i rosení vodou pokojové teploty.
      4. Teplota – orchideje nejsou na teplotu v místnosti zase tolik náchylné, jak by se mohlo zdát. Není třeba snižovat teplotu nebo nechat substrát víc prosušit, jak je tomu u jiných pokojovek. Stačí dodržovat optimální teplotu v místnosti okolo 20 °C. Pozor si dejte jen na suchý vzduch, který sálá z topení. Ten totiž svědčí škůdcům, například svilušce, která se ráda přisává na spodní strany listů. Nejlepší prevencí je zvyšování vlhkosti poblíž topení pomocí rozprašovače.
      5. Přesazování – možná vás překvapí, že orchideje milují poměrně časté přesazování. Dokonce byste jim tuto službu měli poskytnout každý rok nebo maximálně rok a půl. S touto sadou na přesazování orchidejí vám to půjde jedna báseň a vaše orchideje se vám odmění nádhernými květy.

Substrát pro orchideje.

GT – ORCHID FOCUS

Growth Technology Orchid Focus, substrát pro orchideje, který zaručuje optimální poměr vlhkosti a vzduchu

Hnojivo pro orchideje.

HESI ORCHIVIT

HESI OrchiVit je kompletní hnojivo pro orchideje se širokou škálou esenciálních vitamínů, aminokyselin, životně důležitých látek a účinných enzymů.

Hnojivo pro orchideje.

AGRO VITALITY KOMPLEX ORCHIDEA 0,5L

Agro Vitality Komplex Orchidea 0,5l je urychlovač hnojení nebo první pomoc pro poškozené rostliny, vhodný pro všechny druhy orchidejí a bromélií.

Strašáci pěstitelů orchidejí a jak na ně

Málokdo si na pěstování orchidejí troufá. Přitom díky našemu kompletnímu balíčku pro pěstování orchidejí nejde o nic složitého. Možná vám dodá více odvahy, když se seznámíte se strašáky většiny pěstitelů. A samozřejmě s radami, jak ony překážky zdolat.

  • Svilušky – tyhle potvůrky se nejčastěji orchidejí chytají, když je okolo rostlin suchý vzduch. Zabojovat proti nim můžete například pomocí 100% biologického ochranného prostředku Canna Cannacure.
  • Žloutnutí nebo usychání listů – orchidejím, které toto postihne, s velkou pravděpodobností chybí světlo nebo je jim zima. Přisviťte jim a nevětrejte kolem nich, ať na ně netáhne chladný vzduch zvenčí.
  • Opadávání poupat – vaši orchidej zřejmě ohrožuje průvan nebo jim je zima zkrátka jen proto, že se dotýkají studeného okenního skla. Ano, i tak dokážou být náchylné.
  • Vodnaté skvrny na listech – ty jsou známkou hniloby, za kterou nemůže často nic jiného než chlad. Snažte se na orchideje neotevírat přes zimu, ale ani při jarních mrazících, okno. Když už větráte, květiny chraňte.

Jsou jako žena: citlivé, ale tak krásné!

Mají různé tvary, barvy, zdobí váš domov po celý rok. I když vyžadují poměrně náročnou péči, určitě se za ni dokážou odměnit. Je jen na vás, zda si na ně troufáte. Pokud ano, dáváme vám palec nahoru.

Hnojivo vyrobené přímo pro orchideje

Dopřejte své orchideji kvalitní hnojivo, abyste se z ní mohli radovat i následující roky.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat