skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Obáváte Se Plísně Na Rajčatech? Poradíme Vám, Jak Se Jí Vyhnout

Obáváte se plísně na rajčatech? Poradíme vám, jak se jí vyhnout

Zasadili jste rajčata a už se nemůžete dočkat, až si na nich pochutnáte? Tak pozor, aby vám váš plán nenarušil strašák všech pěstitelů – plíseň. Předejděte zklamání ze zničené úrody a přečtěte si, jak plíseň na rajčatech rozpoznat a jak se jí bránit.

Jak vypadá plíseň na rajčatech?

Plísňová onemocnění se řadí mezi nejzávažnější choroby rajčat, které se objevují znenadání a dokážou se velmi rychle rozšířit. Projevují se celkovým neprospíváním napadené rostliny, což uvidíte na jejích listech, stoncích i plodech. Zpravidla plíseň poznáte podle skvrn, které se začnou objevovat na okrajích a ze spodní strany listů. Fleky mohou mít různou barvu podle typu plísně: od šedozelených přes hnědé až černé. Rajčata napadená plísní vypadají, jako kdyby je sežehlo sluníčko, přičemž listy postupně usychají a plody hnijí.

Na vině je počasí i pěstitel

Plíseň miluje teplo a vlhko, a proto se s oblibou vyvíjí v období vydatných dešťů a při proměnlivém počasí. Kromě matky přírody ale může být příčinou výskytu plísně u rajčat i špatný způsob výsadby. Rostliny nesmí být příliš zahuštěné, abychom jim zajistili dostatečné odvětrávání a předešli jsme zapaření. Stejně tak nedoporučujeme rajčata sázet v blízkosti brambor, ze kterých na ně může přeskočit obávaná plíseň bramborová.

Poznejte svého nepřítele

Abyste dokázali soupeři čelit, musíte vědět, s kým máte tu čest. Pojďme si proto představit nejrozšířenější druhy plísní na rajčatech.

Plíseň bramborová

Neboli Phytophthora infestans není ve skutečnosti tak úplně plíseň. Jedná se o řasovky, organismy podobné houbám, které se umí skvěle přizpůsobit téměř jakýmkoliv podmínkám. Prvním znakem jejich přítomnosti jsou skvrny na listech, které mohou na první pohled vypadat jako skvrnitost rajčat. Bramborová plíseň se však šíří mnohem rychleji a napadá také plody.

Plíseň bramborová na rajčatech.

Plíseň šedá

Šedou hnilobu rajčat způsobuje Botrytis cinerea, která vytváří na celé rostlině šedé skvrny. Ty se postupně zvětšují, hnědnou, zasychají a pokrývají plody šedým povlakem. Pokud jste na rajčatech objevili právě tuto plíseň, sáhněte po fungicidním přípravku Teldor, který má vysokou účinnost a rychle se vstřebává. 

Plíseň šedá na rajčatech.

Padlí rajčete

Oidium lycopersicium tvoří na lícní straně listů bělavé, moučnaté skvrny. Ty pokrývají nejdříve část listů, postupně celý jejich povrch a napadají také stonky. Rajčata poté začínají žloutnout a postupně usychají. 

Padlí rajčete.

Srpovnička špičatovýtrusá

Kvůli této houbovité chorobě dochází u rajčat k takzvanému fusariovému vadnutí. Srpovnička špičatovýtrusá infikuje rostlinu prostřednictvím svých mikroskopických spor, které jsou přenášeny vzduchem nebo hmyzem. Mezi její hlavní projevy řadíme žlutohnědé skvrny na spodní straně listů a deformované plody.

Fusariové vadnutí.

6 preventivních kroků, které ochrání vaše rajčata

Každý správný zahradník ví, že se vyplatí věnovat čas a energii raději patřičné prevenci nežli řešení následků. Jak lze tedy plísni na rajčatech předcházet?

  • Sázejte rajčata na slunná místa a dostatečně daleko od sebe, alespoň 80–100 cm.
  • Zalévejte rajčata jen ke kořenům a dávejte pozor, abyste zbytečně nenamáčeli i listy a stonky.
  • Nevysazujte rajčata na záhoncích, na kterých jste dříve pěstovali brambory, papriky nebo cukety.
  • Při pěstování ve skleníku dbejte na pravidelné větrání a nezalévejte rajčata na noc.
  • Dejte rostlinám podporu, aby jejich listy neležely na zemi.
  • Rajčata důkladně prohlížejte a napadené rostliny ihned zlikvidujte.

Když prevence nezabere

Hlídali jste svou úrodu jako oko v hlavě a plíseň se přesto zjevila? Pak přichází čas rajčatům pomoci. Otrhejte napadené listy a stonky. V případě, že je již zamořená celá rostlina, spalte ji a rozhodně ji nepoužívejte na kompost.

Začněte s postřikem

Zvolit můžete chemickou nebo biologickou cestu. Ještě předtím vám ale doporučujeme nejprve zjistit, o jakou plíseň se jedná, abyste dokázali vybrat vhodný způsob léčby.

Chemické přípravky vykazují všeobecně větší účinnost, ale zároveň je potřeba dbát na dodržování stanovené ochranné lhůty. Tu najdete povětšinou na obalu přípravku. Během tohoto období není vhodné rajčata po postřiku konzumovat, jelikož mohou mít složky použitého přípravku negativní účinek nejen na plíseň, ale i na vás. Chemii doporučujeme využívat u plísně šedé.

Biologická ochrana naproti tomu nezatěžuje životní prostředí a je šetrná k rostlinám. V posledních letech se v boji proti veškerým plísním osvědčil především biologický přípravek Polyversum. Jeho základ tvoří chytrý houbový mikroorganismus, který napadá ten patogenní a rozkládá ho. Zároveň s tím podporuje v rostlinách imunitní reakci.

Vyrobte si vlastní postřik z toho, co dům dal

Účinný postřik si můžete vyrobit i doma z běžných kuchyňských potřeb. Smíchejte například nízkotučné mléko s vodou v poměru 1:1 nebo 5 lžiček prášku do pečiva či jedlé sody s 5 litry vody a kapkou rostlinného oleje. Osvědčenou variantou je také výluh z drceného česneku zalitý 5 litry vroucí vody, který následně zředíte v poměru 1:3 a nalijete do rozprašovače. Podomácku vyrobené postřiky aplikujte na postižená místa jednou za 2–3 dny.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

ROOTSWITCH – EXPERT NA PLÍSEŇ ŠEDOU

Switch je kombinovaný fungicid se systémovým a kontaktním účinkem proti plísni šedé. Obsahuje dvě účinné látky cyprodinil a fludioximil. Do rostliny proniká velice rychle prostřednictvím listů již v průběhu dvou hodin po ošetření.

hnojiva Canna

POLYVERSUM 5G

Biologický přípravek Polyversum je určený na ochranu rostlin proti plísňovým chorobám. Polyversum je ve formě smáčitelného prášku a jeho základní složkou je houbový mikroorganismus Pythium Oligandrum, který proniká svými vlákny do buněk hostitele.

hnojiva Canna

NATURA ROCK EFFECT 100ML

Přípravek Natura Rock Effect je postřik na bázi přírodních látek určený k ochranně rostlin. Lze použít pro ekologické zemědělství, účinkuje na mšice, molice, svilušky, červce (puklice), třásněnky a zároveň působí proti skvrnité plísni padlí.

Kdy rajčata proti plísni stříkat?

Od půlky června doporučujeme rajčata stříkat pomocí prostředků s delší ochrannou lhůtou, a to každých 10–14 dní především, pokud prší. V průběhu léta sáhněte už po postřicích s kratší, týdenní ochrannou lhůtou, což je v době sklizně výhodnější z hlediska konzumace. Všeobecně ale platí, že s postřikem je dobré začít buďto na jaře preventivně, anebo hned při prvních příznacích.

Pěstujte odrůdy, které se plísně nebojí

Divoká rajčata mají opravdu tuhý kořínek. Jsou přirozeně odolná vůči plísni, zvládají i horší podmínky a snadno se pěstují. Plodí navíc sice menší, ale o to chutnější plody, a proto jsou skvělou volbou například na jedlý balkon

Plísni se můžete vyhnout ale i vysazením raných odrůd rajčat. Ty poskytnou úrodu dříve, než je stihne plíseň napadnout nebo se na nich rozšířit. Do kategorie raných odrůd spadají například Latah, Aurora či Stupnické polní rané. 

Prevence hraje prim, ale jak sami vidíte, nic není ztracené ani v momentě, kdy se vaše rajčata plísňovým onemocněním nakazí. Nevěšte proto hlavu a vrhněte se do boje s plísní co nejdříve s vhodnými přípravky. Držíme vám palce, abyste svou úrodu zachránili.

Ukažte plísni stopku

Zbavte se plísně jednou provždy a vsaďte na účinnou ochranu. S našimi chemickými nebo biologickými přípravky zůstanou vaše rajčata zdravá a chutná.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat