skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Obáváte Se Plísně Na Rajčatech? Poradíme Vám, Jak Se Jí Vyhnout

Obáváte se plísně na rajčatech? Poradíme vám, jak se jí vyhnout

Předpěstovali jste si rajčata a těšíte se na jejich skvělou chuť? Poradíme vám, jak se vyhnout strašáku všech pěstitelů – plísni, ke které jsou rajčata opravdu náchylná.

Plísňové choroby rajčat

Mezi nejčastější plísňová onemocnění rajčat patří nepochybně skvrnitost nebo plíseň bramborová (Phytophthora infestans), která napadá brambory i rajčata. Původců nejrůznějších houbových chorob rajčat je však mnohem víc. Častým problémem pěstitelů je také například čerň rajčatová (Cladosporium fulvum), plíseň šedá (Botryotinia fuckeliana), srpovnička špičatovýtrusá (Fusarium oxysporum) nebo padlí rajčete (Oidium lycopersici).

Plísňová onemocnění se projevují celkovým neprospíváním napadené rostliny. Na listech se často objevují skvrnky, některé druhy plísní napadají kořeny, jiné zase útočí na plody, které v důsledku toho hnijí.

Prevence je základním kamenem úspěchu

Plísňovému onemocnění rajčat je potřeba předcházet. Důležitý je přitom hlavně způsob výsadby. Rostlinky nesmí být příliš zahuštěné, aby se zajistilo dostatečné odvětrávání a zabránilo se tak jejich zapaření. Plísně přímo milují teplo, vlhkost a bezvětří. Dá se proto předpokládat, že pokud vaše rostlinky zastihne dlouhodobý déšť, plíseň se na nich vyvine s větší pravděpodobností. Dále je vhodné zabránit tomu, aby spodní listy přiléhaly k půdě.

rajčata na záhonu

Svá rajčátka nesázejte příliš blízko brambor. Oba tyto rostlinné druhy totiž může pěkně potrápit plíseň bramborová. Pokud plíseň napadne vaši úrodu brambor, měla by být rajčata v bezpečné vzdálenosti.

Tip: O tom, co vedle rajčat a dalších rostlin rozhodně nesázet jsme psali v našem předchozím článku na blogu.

Na trhu najdete také řadu přípravků určených k prevenci plísňových onemocnění. Jedním z nich je například postřik na bázi přírodních látek Natura Rock Effect, který mimo jiné zvyšuje odolnost a obranyschopnost rostlin vůči škůdcům a padlím. Stejně tak fungicidní přípravek Teldor je možné aplikovat preventivně. Skvěle působí především proti plísni šedé.

Rozvinuté nemoci můžete zabránit

Také napadené rostlinky se dají ještě zachránit – pomohou vám biologické nebo chemické přípravky. Ty biologické jsou přitom šetrnější k rostlinám i životnímu prostředí.

Pokud si všimnete, že je vaše rostlinka nemocná, a máte podezření na plísňové onemocnění, zjistěte nejprve, o jaké onemocnění se jedná, abyste měli jasno v tom, který přípravek bude nejvhodnější. Některé přípravky jsou totiž určené na více druhů plísní, jiné jsou naopak úzce specifické.

rajčata v dlani

Tip Speciálního zahradnictví: V naší nabídce najdete třeba biologický přípravek Polyversum, který se na rostlinu aplikuje jako postřik. Je vhodný na široké spektrum plísní a jeho síla spočívá v houbovém mikroorganismu zvaném Pythium oligandrum. Ten proniká svými vlákny do buněk plísní, živí se z nich a postupně je zahubí.

Postřik a konzumace plodin – na co si dát pozor?

Především u chemických přípravků je důležité dodržet stanovenou ochrannou lhůtu, tedy období po aplikaci, kdy není vhodné rostlinu konzumovat. V této lhůtě totiž mohou mít chemické přípravky nepříznivý vliv nejen na škůdce, ale také na člověka. Délku ochranné lhůty a pravidla aplikace všech chemických i biologických přípravků najdete na obalu. Před aplikací jim ale věnujte dostatečnou pozornost.

Nezapomeňte tedy na prevenci, a pokud už je pozdě, nevěšte hlavu. S vhodným přípravkem se vaše rajčátka snad podaří zachránit a brzy se budete radovat z jejich úrody.

Zabraňte plísni na rajčatech

S prevencí a kvalitním postřikem bude plíseň minulostí.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat