skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Pěstování indoor krok za krokem I: Vybíráme rostlinu a možnosti pěstování

Jestliže se chystáte vyzkoušet indoor pěstování, ale nevíte, kde začít, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poradíme, jakou metodu by si měl začátečník pro pěstování zvolit a jakou rostlinu by si měl ideálně vybrat, aby se mohl vše naučit a postupně se zlepšovat. Udělejte si tedy představu o tom, jak by měl vlastně váš počátek indoor pěstování vypadat.

Ujasněte si, co od indoor pěstování chcete

Nejprve je samozřejmě nutné sesumírovat všechny možnosti, které pro pěstování máte. To znamená – jak velkou máte pěstební místnost? Chcete pěstovat v ní, nebo vám stačí pěstební box, který se dá v závislosti na konkrétním modelu umístit na nejrůznější místa v domě? Potom přicházejí na řadu důležité otázky, co chcete pěstovat a v jakém množství, jaký systém zavlažování chcete využívat a podobně. V této fázi je třeba hledat informace a dělat si ucelený obrázek o tom, jak skloubit vlastní sny s realitou. Indoor pěstování má totiž svá specifika.

Technické tipy pro začátečnické indoor pěstování

Začátečníkům bychom rádi doporučili pěstování v půdním nebo kokosovém substrátu. Stejně tak bude jednodušší a přirozenější pěstování v substrátu pro pěstitele, který už má alespoň minimální zkušenosti s klasickým venkovním pěstováním. Jakmile se zorientuje v indoor prostředí, může vyzkoušet i hydroponické systémy či jiné pěstování.

Vyzkoušejte také nejprve ručně zavlažované květináče, protože právě na nich se nejlépe naučíte, co rostliny potřebují. Jestliže není ve vašich silách rostliny kontrolovat denně, můžete se spolehnout na kapénkovou závlahu, pasivní Auto Poty nebo hydroponický systém s keramzitem.

Vyberte si první rostlinku

První rostlinka pro vás bude jistě speciální. Už jen proto, že možná nemáte s pěstováním žádné zkušenosti, anebo možná máte, ale s tím klasickým (což však není úplně totéž). Z toho důvodu byste si měli vybrat rostlinku nenáročnou a s kratší délkou doby dozrávání, u níž uvidíte výsledky relativně rychle, aniž byste jí museli věnovat extrémní péči. Druhým parametrem, kterým byste se prozatím měli řídit, je výška rostliny – zvolte si rostlinku nižšího vzrůstu, kterou budete mít lépe pod kontrolou.

indoor rajčata

Ideální volbou jsou keříčková rajčata

Pro nasbírání prvních pěstitelských zkušeností jsou skvělou volbou keříčková rajčata, která splňují kritérium výšky. Na rozdíl od rajčat tyčkových do výšky nijak závratně nerostou. Od květu do zrání si počkáte asi 75 dní, což uplyne jako voda. A na světě budou první plody vašeho indoor pěstování. Pokud si chcete vyzkoušet i jiné méně náročné rostlinky, můžete začít i s chilli papričkami.

Vyhněte se častým začátečnickým chybám

Abyste si indoor pěstování neznepříjemnili hned v počátcích, zaměřte se na několik situací, v nichž málo zkušení či nezkušení pěstitelé chybují.

  • Předně rostliny nepřelévejte, dosáhli byste stejného efektu jako při nedostatku vláhy – rostlina by zahynula.
  • Dbejte na dostatečný přísun světla. Rostliny pěstované venku to se světlem mají vyřešené, ale při pěstování v pěstební místnosti či boxu nepodceňte umělé osvětlení. Rostliny světlo potřebují i 14 hodin denně.
  • Používejte hnojivo pro lepší růst a kvalitu rostlin a také nezapomeňte na ochranu proti škůdcům, po jejichž zásahu by vám možná zbyly jen oči pro pláč.

Vsaďte na pozvolný start

Nevrhejte se hned ze začátku na pěstování velkých rostlin s dlouho zrajícími plody, u nichž byste netrpělivě očekávali úrodu a celou dobu byste si nebyli jisti, zda děláte vše dobře. Vyberte si pro svůj pěstitelský start „jednodušší“ rostlinku – rajčata nebo chilli papričky – a naučte se základy. Potom jistě obstojíte i při pěstování náročnějších „drobečků“. Mimochodem – už první odměna za vaši starostlivost bude jistě báječně chutnat.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat