Letos jsme pro vás na Vánoce připravili rovnou 2 akce: jednak můžete využít slevový kód…
Pěstování indoor krok za krokem V: Vybíráme správné osvětlení
Správné osvětlení je pro pěstování rostlin jednou ze základních podmínek úspěchu. Při pěstování pod umělým osvětlením proto musíme výběru osvětlovací soustavy věnovat maximální pozornost. Které vlastnosti světelných zdrojů musíme sledovat? A jak vybrat správné osvětlení právě pro naše podmínky? Tyto otázky by si měl položit každý indoor pěstitel, a my si na ně také proto nyní odpovíme.
Co je osvětlení pro indoor pěstování
Osvětlením pro indoor pěstování rozumíme kompletní sestavu, která přemění elektrickou energii na světlo.
- Nejrozšířenější varianta je použití vysokotlakých výbojek, které ke svému provozu potřebují tlumivku (předřadník), a navíc objímku a reflektor.
- Totéž budeme potřebovat i při pěstování pod kompaktními fluorescenčními výbojkami, které známe pod lidovým názvem zářivky nebo odborným CFL výbojky. Některé CFL výbojky již mají tlumivku zabudovanou do svého těla, takže už nám bude stačit jen reflektor s objímkou.
- Poslední variantou jsou LED osvětlovací moduly, které jsou kompletní a stačí je jen strčit do zásuvky.
Jaké vlastnosti osvětlení sledovat
U světelných zdrojů lze sledovat celou řadu ukazatelů. Abychom však měli výběr jednodušší, nakupujeme světelné zdroje pro pěstování rostlin tam, kde se prodejem těchto speciálních zdrojů zabývají, čímž nám odpadne mnoho starostí.
Různé spektrum pro různé typy rostlin:
Víme totiž, že zdroj světla z takových obchodů bude vyzařovat správné světelné spektrum. Z hlediska spektra už nás bude zajímat jen to, zda je osvětlení zamýšleno pro rostliny zelené nebo pro rostliny kvetoucí. Podle toho vybíráme osvětlení buďto pro růst, pro květ nebo pro oboje.
Efektivita osvětlování:
Dále už se můžeme zaměřit především na výkon, efektivitu přeměny elektřiny na světlo a množství tepla, které světelný zdroj vyzařuje.
U tlumivek je třeba se zaměřit na reálný výkon, šetrnost k výbojce, případně možnost regulace výkonu, kterou využijeme zejména u vysokotlakých výbojek o výkonu 400, 600 a 1000 W. Nejefektivnější (a také nejdražší) jsou plně elektronické tlumivky, které dokáží z výbojky získat o desítky procent více světla, nežli tlumivky levné, elektromagnetické. Rovněž u reflektorů je lepší si připlatit za vyšší odrazovou schopnost, která nám pomůže efektivněji využít spotřebovanou elektřinu.
Výběr správného osvětlení
Jako první potřebujeme vědět, jak velkou plochu potřebujeme osvětlit a kolik světla potřebují rostliny, které hodláme pěstovat.
- Jestliže mají naše rostliny vysoké požadavky na světlo, postupujeme následovně. Víme, že na 1m2 potřebujeme vysokotlakou výbojku o výkonu 400 nebo 600 W. Výbojka o nižším výkonu spotřebuje méně elektřiny a vydá méně tepla – úroda však nebude tak vysoká, jako při použití 600W výbojky.
- Pokud předpokládáme problémy s vysokou teplotou a/nebo potřebujeme ještě více snížit spotřebu elektřiny, můžeme použít na 1 m2 LED modul o výkonu 300-360 W. Tím dosáhneme úrodu srovnatelnou s 400W vysokotlakou výbojkou.
- Jestliže pěstujeme v menším prostoru nežli je 1 m2, pak můžeme vybírat mezi výbojkami o nižším výkonu nebo mezi CFL výbojkami. V takovém případě je ovšem nejlepší přijít nebo napsat do obchodu specialnizahradnictvi.cz a získat konkrétní radu pro konkrétní podmínky.
0 komentářů k zobrazení