Stejně jako se my ve svém každodenním životě neobejdeme bez vody, nepřežijí bez ní ani…
Pěstování indoor krok za krokem VI: úprava vody a měřicí přístroje
Tou zřejmě nejlepší a nejpřirozenější látkou vhodnou k zalévání rostlin je dešťová voda, k níž spousta indoor pěstitelů nemá přístup. Proto pokud zavlažujeme obyčejnou vodou, musíme sledovat její vlastnosti a případně je upravovat. Jak? Odpovíme vzápětí.
Co sledujeme u vody a živného roztoku
Voda k rostlinám patří zcela neodmyslitelně, ta nekvalitní jim však může uškodit. Rostliny nemají rády příliš tvrdou vodu, vodu hodně studenou či naopak moc teplou a také vodu s nadměrným obsahem minerálních látek, které se týkají chlorování. Vodu s nadbytkem minerálních látek a vodu, která je na rostliny příliš tvrdá, stačí nechat odstát v pokojové teplotě mimo dosah slunečních paprsků. Můžeme ji také nechat přejít varem a po vychladnutí s ní zavlažovat. Jak si ale poradit s kyselostí a zásaditostí a jak zjistit, zda mají rostliny dostatečné množství živin?
pH a EC – hodnoty, které by pěstiteli neměly unikat
O pH jistě každý z nás slyšel už ve škole. Pod zkratkou pH se skrývá potencial of hydrogen, tedy česky potenciál vodíku čili vodíkový exponent. Ten určuje kyselost roztoků na stupnici 0‑14 a rozděluje je na kyselé, zásadité a neutrální. Hodnoty 0‑6,9 chápeme jako kyselé, hodnota 7 je neutrální a od 7,1 do 14 jde o roztoky zásadité. Příliš kyselých nebo zásaditých látek neprospívá žádnému živému organismu a rostliny na tom nejsou jinak.
Jak kontrolovat a upravovat pH
pH je nutné kontrolovat jak při pěstování v půdě, tak při pěstování v hydroponickém systému. Dobrou zprávou je, že hodnota se dá snadno zkontrolovat pomocí šikovného pH metru, který ji pěstiteli naměří a ukáže na displeji. Dalším způsobem, který využívají spíše začátečníci, je aplikace kolorimetrických kapek do zkušebního vzorku roztoku. Roztok s kapkami pěstitel promíchá a barvu směsi porovná s přiloženou stupnicí, na níž jsou hodnoty pH uvedeny. Kolorimetrické kapky jsou oblíbené pro nízkou pořizovací cenu, ale spolehlivějším řešením je samozřejmě pH metr. O ten se však musí pěstitel občas také starat a dopřát mu kalibraci.
Když už máme pH změřené a zjistili jsme, že musíme tuto hodnotu upravit, musíme samozřejmě vědět jak a čím. Pokud chceme hodnotu pH zvýšit a tím roztok udělat zásaditějším, přidáváme do vody či živného roztoku hydroxid draselný. V opačném případě, tedy když musíme vodu či roztok mít kyselejší, použijeme kyselinu dusičnou ve fázi růstu nebo kyselinu fosforečnou ve fázi květu.
EC také nesmíme zanedbávat
Druhým faktorem, který je třeba pravidelně měřit, a to především v hydroponii, je EC – electric conductivity čili česky elektrická vodivost živného roztoku. Ta kolísá podle toho, jak rostliny vstřebávají živiny. Vypovídá tedy o tom, jestli mají rostliny dostatek živin nebo ne.
Hodnotu EC měříme jednoduše díky EC metrům. Ty lepší už jsou kombinované s pH metry a na měření obojího tedy postačí jeden přístroj. Elektrodu EC metru stačí na okamžik ponořit do živného roztoku a hodnota naskočí na displeji. Podle výsledku potom do roztoku přidáváme živiny nebo ne – nic se totiž nesmí přehánět a přemíra živin také není to nejlepší, co můžete svým rostlinám nabídnout.
Náš tip: Podívejte se, jaké hodnoty pH a EC vyžadují konkrétní rostliny!
Kontrolujte a upravujte včas
Voda je jedním ze základních faktorů, na nichž závisí kvalita života vašich rostlin. Nezapomínejte proto kontrolovat hodnotu pH a v ideálním případě často měřte EC, abyste mohli zasáhnout hned, jak to bude potřeba. Začátečníci si však mnohdy vystačí i bez EC metru, pokud se řídí dávkováním uvedeným na konkrétních hnojivech. Hodně štěstí při vašem pěstování!
0 komentářů k zobrazení