Ať už pěstujete ovocné nebo okrasné stromky a keře, neměli byste zapomínat na jejich hnojení…
Pěstování indoor krok za krokem VII: hnojiva a živiny pro rostlinu
Pokud je vaším cílem vypěstovat krásné, zdravé a hojně plodící rostliny, jednou z věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je hnojivo – jeho správný výběr, dávkování i včasné vysazení. Proto jsme pro vás to nejdůležitější, co se hnojiv a hnojení týče, sepsali do následujících řádků.
Začínáme s hnojivy aneb Z čeho si můžeme vybrat
Hnojiva dnes můžeme zakoupit tekutá, pevná nebo sypká. Záleží na tom, co nám více vyhovuje. S tekutými hnojivy se obecně lépe pracuje.
Také se setkáte s rozdělením hnojiv na jednosložková, dvousložková a třísložková. Tento údaj vám napoví, kolik základních složeke nutné smíchat, aby vznikl živný roztok.
Základní hnojiva zpravidla staví na trojkombinaci dusíku, fosforu a draslíku. Setkáte se u nich proto s označením NPK. Jejich mísení se nemusíte bát, nejde o žádnou vědu. Stačí se držet doporučených poměrů.
Podle čeho zvolit to správné hnojivo
Výběr hnojiva závisí hned na několika aspektech. Jde o:
- druh pěstování, kterému se věnujete,
- druh rostlin,
- vaši preferenci chemických hnojiv nebo bio variant.
Druhy pěstování
Každý druh pěstování vyžaduje jiný přístup a také jiné hnojivo. Pro pěstování v zemitém substrátu by měla být užívána hnojiva méně koncentrovaná. Stačí dodat menší dávku hnojiva, protože část živin už rostliny čerpají právě ze zemitého substrátu.
Pokud se věnujeme hydroponii nebo aeroponii, volíme vždy koncentrovanější hnojiva, která se dle předepsaného návodu ředí vodou. Z toho důvodu také používáme tekutá hnojiva.
Druhy rostlin
Při výběru hnojiva dejte pozor na to, na jaké druhy je určeno. Ne všechno se hodí na zeleninu, muškáty byste zas příliš neuctili hnojivem na rajčata.
Chemická vs. bio hnojiva
Dále máte na vybranou, zda chcete používat tradiční chemická hnojiva nebo jejich bio varianty, které jsou obecně k rostlinám šetrnější a hodí se hlavně k ručnímu zavlažování nebo venkovnímu pěstování.
Mezi hnojením v růstu a květu je rozdíl
Faktem, který by vám neměl ujít, je to, že hnojiva se používají jinak v růstové fázi rostliny a jinak v květové. Během fáze růstu, kdy rostlina ještě nemá květy ani plody, musíme dbát na to, aby rostlina získávala hodně dusíku, který má na růst velký vliv. U vícesložkových hnojiv se řídíme dávkováním, jež je nastaveno tak, aby rostlina dostala nejvíce dusíku a menší množství fosforu a draslíku.
Naopak ve fázi květu potřebuje rostlina méně dusíku a více fosforu a draslíku. Tyto složky je tedy při dávkování hnojiv třeba zvýšit. Chcete-li mít vše takřka bez práce, pořiďte si hnojivo právě na ten druh rostlin, které pěstujete.
Náš tip: Pro fázi květu vřele doporučujeme hnojivo Hesi Bloom Complex, které vašim rostlinám zajistí všechny potřebné živiny v ideálním poměru.
Ani málo, ani moc – věnujte pozornost dávkování
Málo hnojiv, málo živin. To si hned uvědomí každý pěstitel. Rostliny lze však i přehnojit a rozhodně nejde o nic, co by jim prospívalo – přehnojené rostliny nerostou, jsou slabší a náchylnější k nemocem. Kromě toho se nadměrné hnojení pochopitelně odrazí i na stavu vaší peněženky.
Dávkování volte vždy podle návodu na konkrétním hnojivu nebo se dívejte na webové stránky značky vámi zvoleného hnojiva – u mnohých výrobců najdete schémata ideálního hnojení. Když se jimi budete řídit, nemůžete s hnojivy udělat chybu, která by se na rostlinách podepsala.
Hnojivo jako součást úspěšného pěstování
Berte hnojivo jako součást pěstování, na jehož konci mají být zdravé rostliny s pěknými a chuťově vynikajícími plody. Vyplatí se do něj zainvestovat, ovšem s rozumem a s mírou. Pojďte si to správné hnojivo vybrat k nám a v případě nerozhodnosti se na nás obraťte – rádi vám pomůžeme.
Comments (0)