skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Pěstování pomocí aeroponie: rychlý růst, absence substrátu a škůdců

aeroponie1Snad žádné lidské činnosti se nevyhýbá pokrok. Indoor pěstování rozhodně není výjimkou. Stále je co zlepšovat, a proto se soustavně setkáváme s novinkami a někdy nad nimi doslova žasneme. Jednou z takových novinek, které se někomu mohou zdát až neuvěřitelné, je aeroponie – velmi pokročilá metoda pěstování, s níž máte možnost se prostřednictvím tohoto článku seznámit.

Poznejte aeroponii – vyšší úroveň indoor pěstování!

Aeroponie je podle profesionálních pěstitelů vyšší level pěstování. Spočívá v zavěšení rostlin za stonky, přičemž kořeny visí volně ve vzduchu a jsou postřikovány mlhou živného roztoku – to je jejich jediný kontakt s vodou a živinami. Pěstební médium se přitom používá v podobě propagační kostky jen jako opora rostlin. V některých systémech je opora zajištěná speciálním adaptérem.

Kořeny rostlin žijících v aeroponním systému mají tedy přístup k živnému roztoku a kyslíku – díky tomu přijímají dokonce větší množství živin než ručně zavlažované rostliny.

Náš tip: Pomůcky, které budete k pěstování v aeroponickém systému potřebovat, najdete v této kategorii v našem e-shopu. Nebudete-li si s něčím vědět rady, obraťte se na nás. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Proč by měl každý správný pěstitel aeroponii vyzkoušet

Aeroponie je pokročilejší systém indoor pěstování, který skýtá mnohé výhody, a to například:

 • rychlý růst a masivní sklizně
 • ideální prostředí pro kořeny
 • větší počet sklizní díky zkrácení vegetativní fáze v cyklu vývoje rostlin
 • aeroponii lze využít během celého cyklu vývoje rostlin
 • aeroponie je vhodná k zakořenění klonů
 • vzniká minimum odpadu – zatímco kokos, rockwool nebo zeminu je třeba vyhazovat, při aeroponii tento problém řešit nemusíme

Díky tomu, že jsou kořeny v aeroponickém systému zavěšené ve vzduchu a není tudíž třeba využívat žádného substrátu, snižuje se riziko napadení rostlin škůdci. Pěstitel si tedy nemusí dělat starosti, před čím a hlavně jak své rostlinky účinně chránit.

Aeroponii by se neměli vyhýbat zejména ti pěstitelé, kteří chtějí rychle množit a pěstovat klony, a pěstitelé, které neuspokojily jejich dosavadní výnosy.

Lákavý způsob. Není však pro každéhoaeroponie2

Vše, co se zdá být úžasné a bezproblémové, je ale vykoupeno značným úsilím. Do aeroponie se může pustit jen takový pěstitel, který si je vědom toho, že nic nezíská zadarmo a bez práce. Jinak se totiž dočká jen nepěkného zklamání. Aeroponie nesmí být chápána jako způsob pěstování pro ty, kterým se nedaří v klasických způsobech indoor pěstování.

Několik dobrých rad z praxe

 • udržujte teplotu živného roztoku okolo 20°C
 • nepodceňujte prostředky proti zanesení systému
 • čerpadlo vypínejte jen v nejnutnějších případech, poškozuje to kořeny
 • rostliny dostatečně podpírejte pletivem nebo háčky

S jakými typy aeroponických systémů se můžete setkat

Aeroponie využívá 3 základních systémů:

 • aeroponické propagátory
 • oběhovou nízkotlakou aeroponii
 • vysokotlakou skutečnou aeroponii

Aeroponické propagátory

Aeroponické propagátory jsou vyráběny pro klony, nepoužívá se v nich pěstební médium a prostředí v nich je sterilní. Klony se vkládají do klonovacích pouzder ve žlabu, stonky klonů se zavěsí pod žlab uvnitř komory, kde jsou v kontaktu s oparem z živného roztoku, z něhož získávají potřebné živiny. Klony, které takto vyrostou, jsou velmi odolné vůči šoku z přesazení.

Oběhová nízkotlaková aeroponie

Tyto systémy fungují na o něco složitějším principu – jejich součástí je čerpadlo a živný roztok se vyskytuje v podobě vodní tříště. Rostliny či klony jsou umístěny v děrovaném kelímku, který je zavěšen do komory pro rozprašování živin. Kořeny visí ve vzduchu a rostou směrem do komory, kde dochází k jejich kontaktu se živným roztokem.

Vysokotlaká aeroponie

Ve vysokotlakých aeroponických systémech figurují vysokotlaká čerpadla, která vodu a živiny dodávají ke kořenům rostlin. Tyto systémy jsou obvykle využívány ke komerčním účelům, protože jejich efektivita je opravdu obrovská a pro většinu domácností by jejich pořizovací cena i údržba byla příliš nákladná.

Nebojte se cizích věcí, seznamujte se s nimi

Byla by škoda aeroponii nepoznat. Teď, když jste se s ní seznámili na úrovni teorie, se jí zkuste přiblížit i prakticky. Její výhody za to jistě stojí. Nenechte se odradit mýty o tom, jak je pořizovací cena aeroponického systému vysoká – pokud nehodláte investovat do komerčního vysokotlakého systému, rozhodně vás to nezruinuje. Přejeme vám hodně pěstitelských úspěchů!

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat