Pochutnejte si na sladkých rajčatech i během zimy a přečtěte si, jak je v bytě pěstovat pomocí hydroponie, v pěstebním boxu, květináči nebo ve skleníku.
Pěstování rajčat na balkóně
Nemáte zahradu, a přesto toužíte po vlastní čerstvé zelenině na talíři? Pokud máte balkón, můžete sáhnout po prověřené klasice – domácím pěstování rajčat. Není na tom nic náročného, stačí zvolit vhodné místo a odrůdu a zajistit růstu správné podmínky. V následujícím článku si ukážeme, jak na to.
Volbou místa pěstování rajčat začíná
Jedním z nejdůležitějších kritérií při pěstování rajčat na balkonech je volba vhodného místa. Víte, že rajčata milují slunce a naopak nesnáší příliš vlhké prostředí? Nejlepším místem je tedy balkon orientovaný na jih či západ, v ideálním případě také zakrytý střechou. Pokud nemá váš balkón střechu, je třeba zakrýt sazenice tak, aby vám při dešti voda nestékala na listy. Pro pěstování rajčat je tedy skvělá lodžie.
Po jaké odrůdě rajčat při pěstování na balkóně sáhnout?
Výběr odrůdy byste neměli podcenit. Standardně se vám nabízí buď rajčata keříčková, nebo „tyčková“. Pro pěstování tyčkových rajčat doporučujeme zvolit některou z hybridních odrůd, které jsou odolnější. Například odrůda Start F1 se vyznačuje dobrým růstem, plodností a odolností, takže je vhodná zvláště pro začátečníky. Rajčata keříčková se nejlépe hodí pro pěstování v nádobách. Třeba kultivar Vilma je oblíbenou keříčkovou odrůdou typu cherry – dorůstá zhruba 40 centimentrů a silně plodí.
Jakou půdu pro rajčata zvolit?
Rajčata mají ráda záhřevnou půdu s dostatečnou zásobou živin. Použijte klasický zahradnický substrát a nejlépe ho ještě promíchejte s rozleželým kompostem (v poměru cca 1:1). Nezapomeňte, že mladé rostliny potřebují pro svůj optimální vývoj dostatek fosforu a vápníku v půdě. Poskytněte jim tedy dostatečnou zásobu po zapravení základního hnojení na podzim, případně také po jarním zapracování půdy.
Dusíkaté hnojení doporučujeme rozdělit na dvě části: první by mělo následovat po základním hnojení na jaře, druhé během počátku tvorby prvních plodů (až dosáhnou velikosti cca 2 cm). Pokud chcete příznivě ovlivnit velikost plodů, udržujte přiměřenou zásobu draslíku v půdě. Doporučit vám můžeme i speciální hnojivo pro rajčata Growth Technology Tomato Focus.
Kdy a jak začít s výsadbou rajčat?
Do volné půdy začněte rajčata sázet ve chvíli, kdy odezní jarní mrazíky (tedy někdy v průběhu května). Rostliny nemusíte sázet do substrátu příliš hluboko, kořenový bal by se neměl dostat hlouběji než do 10 cm. V době výsadby je totiž zem ještě nevyhřátá a ve větší hloubce příliš studená. Sazenice rajčat vysazujte šikmo a zeminou zahrňte ještě asi 10–15 cm lodyhy. Na této části si totiž rostlina časem vytvoří další kořenový systém, umožňující lepší příjem živin a vody. Během růstu pravidelně rajčeti vyštipujte boční výhony a hlavní výhon přivažte k opěrné konstrukci nebo tyčce.
Pěstování rajčat na balkóně není nic složitého, ale chce to trochu trpělivosti a šikovnosti. Chybí vám některé důležité příslušenství nebo pěstitelské potřeby? Sháníte semena některé z odrůd rajčat? V našem e-shopu najdete vše, podívejte se sami.
Comments (0)