Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jaká Je Cena Indoor Pěstování?

Poradíme, kolik peněz si připravit na kompletní indoor pěstírnu

Indoor pěstírna je parádní v tom, že díky ní získáte přísun čerstvého ovoce, zeleniny a bylinek po celý rok nebo si zkrášlíte svůj domov květinami, kterým by se jinak venku nedařilo. Pokud se vám v hlavě zrodil nápad na založení vlastní indoor pěstírny, tedy místnosti, v níž budete pěstovat, bude to chtít nějaké ty investice. A my víme, jak vysoké.

Důležité je kalkulovat s počáteční investicí a potom s průběžnými náklady, například za hnojiva nebo elektřinu. My se teď společně podíváme na to, s jakou sumou byste měli počítat v závislosti na tom, jak svou pěstební místnost vybavíte.

Jednoduchá teorie prověřená praxí

Profesionálové vám potvrdí, že částka, kterou je třeba zpočátku vynaložit do vybavení pěstební místnosti, bude okolo 4 000 Kč na 1 metr čtvereční. Je ale jasné, že částka se bude odvíjet od toho, jaký máte k dispozici prostor a jaký si zvolíte pěstební systém. Rostliny pěstované ve vnitřních prostorách si totiž žádají určité podmínky.

Představte si třeba, že máte možnost pěstovat ve sklepě, upravené skříni nebo spižírně. Tady se nemusíte starat o zatemnění. Naopak ale bude nutné pořídit alespoň základní osvětlení o 400 wattech. Dál si připravte peníze na ventilátor, květináče, hnojiva a substrát.

Hnojivo – kolik utratíte za měsíc

Pokud chcete, aby vaše rostliny získávaly dostatečné množství živin, dobře rostly a prospívaly, hnojivo jim zkrátka musíte dopřát. Částka, jakou za něj měsíčně utratíte, závisí na kvalitě samotného hnojiva i na množství rostlin, na které ho použijete. Dali jsme pro vás dohromady několik možností:

  • Základní hnojivo s obsahem trojkombinace dusíku, fosforu a draslíku – na měsíc na plochu 1m² budete potřebovat litr tohoto hnojiva. U nás za něj zaplatíte od 219 do 399 Kč. Tak kalkulačky do ruky a můžete počítat, jak tomu bude konkrétně u vás.
  • Zvýhodněné nabídky a sady hnojiv – vyplatí se, pokud pěstujete nebo se chytáte pěstovat ve velkém. Pak už doporučujeme přečíst si článek zde.

Osvětlení a elektřina – stěžejní výdaje indoor pěstování

Rostlinám v pěstební místnosti byste měli zajistit dostatečné množství světla a svítit jim 12 až 18 hodin denně. To se pochopitelně musí odrazit na „prosvícené“ energii. Než se ale předem zaleknete a od svého nápadu založit si indoor pěstírnu upustíte, pojďte s námi trochu počítat:

  • 1 kW/h stojí 5,50 Kč.
  • Pro celkovou spotřebu elektrické energie existuje vzorec zahrnující fázi růstu a květu: (D1 × 18) × kW/h + (D2 × 12) × kW/h, přičemž:
  • D1 = počet dní svícení po dobu 18 hodin
  • D2 = počet dní svícení po dobu 12 hodin
  • kW/h = koeficient příkonu výbojky (400 W = 0,4)

 

Fáze rostliny Počet dní Délka svícení Koeficient výbojky Celková spotřeba Cena za kW/h Celkem za fázi
Růst 14 18 0,4 100,8 5,50 554
Květ 56 12 0,4 268,8 5,50 1474

 

Jak můžete vyčíst z tabulky, ve fázi růstu potřebují rostliny světlo po dobu 18 hodin, ve fázi květu 12 hodin. Každá z těchto fází ale trvá určitý počet dní. Použili jsme výše uvedený vzoreček a spočítali vám, že ve fázi růstu rostlin zaplatíte za svícení asi 554 Kč a ve fázi květu 1 474 Kč. Celkem tedy necelých 2030 Kč.

Výbojka pro indoor pěstování.Pokud bychom šli ještě více do detailů, přičetli bychom k ceně za svícení ještě výdaje za občasnou výměnu výbojky. Kvůli té ale budete muset sáhnout do peněženky jen jednou za rok až rok a půl. Pokud nevíte, jakou výbojku koupit, inspiraci najdete v tomto článku.

Za každé hobby se platí

Indoor pěstování je krásný koníček. Pokud se ho už nemůžete dočkat, ujasněte si kromě vstupních výdajů ještě ty průběžné. Čeká vás občasná obměna vybavení, dokupování hnojiva a substrátu. Kolik peněz budete nárazově investovat, je už ale čistě na vás. Ceny se vždy odvíjí od kvality i od množství. Jestli ale patříte mezi zapálené pěstitele, kteří si užívají každého svého výpěstku, rostliny se vám odmění bohatými květy nebo šťavnatými plody. A to je ta nejlepší návratnost investice. Nemyslíte?

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat