Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak-zachranit-prelitou-rostlinu

Praktické rady, jak zachránit přelitou rostlinu a jak přelití poznat

Rostliny potřebují ke svému životu 3 základní věci – vodu, světlo a vzduch. Jak se ale říká, všeho moc škodí, a proto to s péčí o své zelené miláčky nepřehánějte. Aby se jim dařilo, musíte jim všechny tři složky zajistit v optimálním množství, přičemž odhadnout ho může být občas pořádná alchymie. 

Často se pak stává, že rostliny přelijete a začnou vám odcházet. Nesprávná zálivka totiž bývá nejčastější příčinou onemocnění rostlin. Přečtěte si, jak poznat přelitou kytku, co s ní dělat a jak ji nakonec i zachránit.

Co může přemokření rostlinám způsobit?

Chcete své rostlince dopřát to nejlepší, tak ji pravidelně a často zaléváte? Zapište si za uši, že příliš vody rostlinám nesvědčí. Přemokřená květina ztrácí svou schopnost dostatečně odolávat nejrůznějším chorobám a škůdcům, kteří se do ní rychle a s chutí pustí. Kromě svého zdraví ale přichází přelitá květina také o svůj pěkný vzhled. 

Jak poznat přelitou kytku? 

Pokud pěstujete v plastovém květináči, doporučujeme, abyste ho před zalitím vzali do ruky a potěžkali. V případě, že je květináč lehký, rostlinu zalijte. Pokud je půda na povrchu suchá, ale květináč je těžký, znamená to, že dole je stále nasáklá vodou a se zálivkou počkejte. Stejnou kontrolu proveďte druhý den.

Druhou možnost představuje špejle, kterou zapíchněte do substrátu a vytáhněte. Jakmile uvidíte špinavou špejli s trochou ulpělé zeminy, spodní půda ještě není vyschlá a zálivka není potřeba.

Přelité rostlině navíc žloutnou listy. Pozor ale, příčinou žlutých listů může být i nedostatečné zalévání rostliny, což si i většina pěstitelů myslí a ve snaze rostlinu zachránit přidají ještě větší zálivku. V mnoha případech se ale jedná o přelitou rostlinu, kterou nadměrná zálivka úplně zničí. Žluté listy tak nelze považovat za jednoznačné znamení přelití.

Dalším příznakem může být také hnilobný zápach substrátu, jelikož přehnaná zálivka způsobuje zahnívání kořenů uvnitř květináče.

Co dělat s přelitou kytkou?

Jakmile zaznamenáte přelití rostliny, je důležité reagovat co možná nejrychleji. Přelitou kytku přesuňte do teplejší místnosti, nebo na slunné, teplé a dobře větrané místo. Proč? Protože se přebytečná voda na takovém místě rychleji vstřebává. Substrát ale nikdy nenechávejte vyschnout na topení nebo tam, kde je průvan.

Přelitou rostlinu zároveň zkuste méně zalévat, případně zvyšovat pouze vlhkost jejího okolí rosením.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

TEKU KVĚTINÁČ 1,5L

Hranatý květináč z odolného Teku plastu o objemu 1,5 l a rozměrech 13 x 13 x 13 cm. Vhodný pro předpěstování sazenic ze semen nebo řízků.

hnojiva Canna

VERMIKULIT – PŘÍSADA DO SUBSTRÁTU

Vermikulit  zlepšuje provzdušňování, drenáž a zadržování vlhkosti ve všech pěstebních směsích.

hnojiva Canna

PLAGRON PERLIT

Plagron Perlit je inertní směs ze sopečné horniny, zvyšující odvod vody a provzdušnění substrátů. Používá se buď samostatně pro zakořenění nebo jako příměs do půdních substrátů.

Jak zachránit přelitou kytku?

Pokud už začínají rostlině žloutnout a odumírat listy, vyjměte ji z pěstební nádoby, zažloutlé listy odstřihněte a odstraňte co nejvíce substrátu. Dejte si ale pozor, abyste nepoškodili kořeny. Následně ji nechte přes noc na místě bez průvanu a v teple.

Květináč pořádně vydrhněte, případne vydezinfikujte a nechte vysušit. Poté rostlinu znovu zasaďte. Dospod připravte důkladnou drenáž. Použít můžete kousky dřeva, kamínky, listí nebo třeba drobné mušličky. Předtím, než rostlinu vrátíte do květináče, zkontrolujte její kořenový substrát. Nový substrát pak stačí pouze lehce navlhčit.

Jak předcházet přelití rostlin? 

Základem je prevence. Pravidelně kontrolujte, jestli květináče neobsahují přebytečnou vodu a před zálivkou je potěžkejte, jak jsme již zmiňovali. Stejně tak většinou není dobře, pokud je delší dobu příliš vody v podmisce. 

Květiny sázejte do květináčů s drenážními otvory, kterými přebytečná voda může odtékat. Používejte propustný substrát a drenáž na dně pěstební nádoby. Dobře vám poslouží perlit nebo vermikulit, kteří umí nasávat vodu a udržují v hlíně skulinky vzduchu. 

Berte ohled na roční období a prostředí, ve kterém květiny pěstujete. Zatímco v létě je větší teplo a rostliny potřebují více zalévat, v zimě jsou ve vegetačním klidu a nepotřebují tolik vody. Stejně tak v chladném prostředí nevyžadují rostliny vydatnou zálivku. Všeobecně platí, že se snižující se teplotou se snižuje i potřeba vody u rostlin.

Seznamte se s druhem rostlin, které pěstujete

Zcela zásadní je dobře znát své rostliny a jejich požadavky. Každá totiž vyžaduje jiné zalévání co do frekvence i způsobu. Některé si libují v rosení listů, jiné potřebují zálivku ke kořenům.

Obecně vyžadují trvale zelené rostliny více vody než kaktusy a sukulenty. Dužnaté rostliny mají totiž dostatečné zásoby tekutin sami v sobě. Sukulentům a kaktusům navíc občasné vyschnutí substrátu svědčí.

Rostliny s tenkými, měkkými a často velkými listy vypařují vodu rychleji a musíte jim jí dodávat více. Velké rostliny z logiky věci vypijí více než malé rostliny a podobně to platí i pro hojně olistěné květiny.

Nevědomost neomlouvá, a proto vám doporučujeme si předem o druzích rostlin, které vám doma dělají parádu, přečíst co možná nejvíce informací. Ty najdete například v našem magazínu, nebo nám můžete napsat na Facebooku či Instagramu.

Ušetřete čas i nervy díky samozavlažování

Pokud nemáte na pravidelné zalévání a kontrolování rostlin čas, oboje za vás vyřeší chytré samozavlažovací systémy a samozavlažovací truhlíky. Postarají se nejen o to, aby rostlina neměla žízeň, ale budou také hlídat množství vody, aby se vám neutopila.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat