skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Přelili Jste Rostliny? Poradíme Vám, Jak To Napravit

Přelili jste rostliny? Poradíme vám, jak to napravit

Chcete pro své rostliny to nejlepší, tak je pravidelně a často zaléváte? Pozor, abyste vzornou péči naopak nepřehnali. Nesprávná zálivka totiž bývá nejčastější příčinou onemocnění rostlin. Poradíme vám, jak škody napravit dříve, než bude pozdě.

Přelité rostliny ztrácejí pěkný vzhled a odolnostPřelévaná rostlinka postupně chřadne

Obecně platí, že méně je více a platí to i v případě pěstování rostlin. Občas se ale stane, že pěstitelé špatně odhadnou množství vody, které rostlina potřebuje, anebo nekontrolují, zda vody není v květináči příliš.

Rostliny, které jsou často vystavovány přelití, ztrácejí svou schopnost dostatečně odolávat nejrůznějším škůdcům a chorobám. Kromě toho přicházejí i o svůj pěkný vzhled. Pokud se vám ale povedlo rostlinku přelít, nezbývá, než situaci zachránit.

Jak poznat přelitou rostlinu

Jak poznat, že jste rostlinu přelili? Pro zjištění vlhkosti v plastovém květináči doporučujeme, abyste před zalitím vzali květináč do ruky a potěžkali. V případě, že je lehký, rostlinu zalijte. Pokud půda na povrchu suchá, ale květináč je těžký, se zálivkou počkejte a proveďte stejnou kontrolu druhý den.

Přelitým rostlinám navíc často žloutnou listy. Příčinou žlutých listů může být i nedostatečně zalitá rostlina, což si většina pěstitelů myslí a ve snaze ji zachránit přidávají ještě větší zálivku. V mnoha případech se ale jedná o rostlinu přelitou a nadměrná zálivka ji ničí.

Přesuňte rostliny za teplem a světlem

Prvním krokem při přelití je rostlinu přesunout do teplejší místnosti, anebo na slunné, teplé a dobře větrané místo. Přebytečná voda se na takovém místě rychleji vstřebá. Rostlinu byste zároveň měli zkusit méně zalévat, případně zvyšovat pouze vlhkost jejího okolí rosením.Přelité rostlině mohou žloutnout listy – nezaměňte to s usycháním!

Stalo se vám, že už začaly odumírat listy? V tom případě vyjměte rostlinu z pěstební nádoby, odstraňte co nejvíce substrátu (pozor na kořeny) a znovu ji zasaďte. Nejprve ji ale nechejte přes noc na místě bez průvanu a v teple. Květináč pořádně vydrhněte, případně vydezinfikujte a nechte vysušit. Nový substrát stačí pouze lehce navlhčit a vespodu připravit důkladnou drenáž, například pomocí kousků dřeva, kamínků a listí. Předtím, než ji vrátíte do květináče, zkontrolujte její kořenový systém.

Jak už jsme říkali, méně znamená více. Snažte se přelití rostlin vyhnout, a pokud se vám to nepovede, škody většinou zvládnete napravit a můžete se znovu radovat z pěkného vzhledu rostlin.

Zajistěte rostlinám správnou teplotu a vlhkost

Aby rostliny dobře a rychle rostly, potřebují tu správnou teplotu a vlhkost. S přístroji, které najdete na našem e-shopu, toho dosáhnete snadno.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat