skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Příprava skleníku na jaro

Skleník je skvělým prostorem pro pěstování mnoha druhů choulostivějších rostlin. Asi je vám jasné, že je ho třeba průběžně udržovat a starat se o něj. Víte ale, jak skleník na jaře odzimovat? Čemu věnovat pozornost, co provádět pravidelně a co naopak stačí udělat jen nárazově? V dnešním článku se podíváme na přípravu skleníku na jaro a pokusíme se na vaše otázky odpovědět. Více rad a tipů najdete také v článku: jak udržovat zahradu.

Kdy s přípravou skleníku po zimě nejlépe začít?

Záleží na tom, zda ve svém skleníku topíte, nebo ne. Pokud je skleník nevytápěný, začněte s jeho přípravou asi v polovině března. V této době připravte půdu a vysejte například salát nebo ředkvičky. Pokud je vytápěný, můžeme tam pěstovat klidně i pokojové rostliny nebo kaktusy.

Udělejte už nyní preventivní opatření proti škůdcům a plevelu

Po sklizni posledních rostlin je zapotřebí odstranit všechny zelené zbytky, na kterých by mohli přezimovat škůdci a choroby. Pokud jste ve skleníku žádné neměli, můžete zbytky zkompostovat. V opačném případě rostliny raději spalte. Rytí záhonů neodkládejte na pozdější dobu, plevele by vás mohly později nepěkně překvapit. Během mírných zim je velká šance, že přežijí škůdci, proti kterým se můžeme bránit práškovým dusíkatým vápnem (po jeho aplikaci bychom měli 3 týdny počkat, než začneme vysévat). Dusíkaté vápno ničí škůdce, zárodky chorob i vajíčka slimáků.

skleník v zahraděKvalitní půda je základem úspěchu

Dodržujete-li střídání plodin, únava půdy se nemusí projevit ani po mnoha letech. Vyměnit půdu i v malém skleníku je práce opravdu fyzicky náročná. Důkladně zrytou půdu ve skleníku rozhrabte a mělce do ní zapravte prosetý kompost. Nemáte–li dostatek tohoto materiálu, jako náhradu využijte klasický zahradnický substrát. Nutnosti vyměnit zeminu můžete předejít rozumným využíváním hnojiv. Dejte si ale pozor, abyste nepřihnojovali zbytečně mnoho, mohlo by to vést k zasolení půdy. Chlévský hnůj použijte jen v proleželém stavu, nikdy ne čerstvý.

Zkontrolujte svůj skleník

Pokud máte na zahradě starší skleník, není třeba kupovat nový. Stačí renovace – většinou stačí vyměnit prasklé sklo, gumu lemovek nebo poškozené díly rekonstrukce. Jste ve fázi, kdy přemýšlíte o pořízení nového skleníku? Zaměřte se na společnosti, které ke koupi rovnou nabízejí i renovace skleníků.

Pro lepší přísun světla je třeba skleník omýt, vyměnit popraskaná okna a zkontrolovat dotažení spojů. Zkontrolujte a případně opravte hydraulické otevírání oken. U skleněných výplní přidejte do vody ocet pro zničení plísní, u polykarbonátu použijte slabou mýdlovou vodu a jemný hadřík. S novými nátěry a opravami podezdívky raději ještě chvíli počkejte, dokud se opravdu neoteplí.

Nyní byste měli mít skleník v pořádku a plně připravený na další sezónu. Přejeme vám mnoho radosti ze zahradničení. Ať se vaší zahrádce škůdci vyhnou širokým obloukem a dočkáte se bohaté sklizně! Pokud vám chybí nějaké pěstitelské potřeby, rádi vám pomůžeme.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat