skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Proč byste se měli zajímat o dávkování hnojiv a proč je důležité s ním šetřit

Hnojení patří k systematickému pěstování stejně jako voda nebo pěstební médium. Proto bychom se vždy měli zajímat o to, jaké hnojivo svým rostlinám vybíráme, zda je vyhovující, jak finančně náročné to bude a jak se na něm dá ušetřit, abyste mohli finance případně investovat například do jiné součásti pěstování. Jak je to tedy s dávkováním hnojiv?

hnojivoProč dodávat rostlinám hnojiva a proč je důležité dávkování

Díky hnojivu rostliny získávají potřebné živiny a díky správnému hnojení dojde ke zvýšení úrodnosti a síly rostlin. Nedostatek hnojiv tedy může nepříznivě ovlivnit rostliny v tom smyslu, že jim neposkytnete vše, co ke svému zdravému vývoji potřebují. Na druhou stranu se může stát, že rostliny přehnojíte.

Při přehnojení rostlina nadbytek hnojiva nevyužije a dochází tedy ke zbytečnému plýtvání vašimi financemi. Tento stav se ale odrazí i na rostlinách samotných – v ojedinělých případech budou růst rychle, vždy ale budou slabší náchylnější k nemocem. Přehnojené rostliny nepokvetou tak, jak by kvetly, kdyby bylo dávkování hnojiva správné. Navíc je můžeme přehnaným hnojením popálit a trvale poškodit.

Základní hnojiva jsou založena na trojkombinaci dusíku, fosforu a draslíku (NPK). Ostatní látky, které rostliny k životu potřebují, čerpají ze vzduchu a z pěstebního média. Správný poměr složek je důležitý proto, že jakmile jedna složka chybí, rostlina není schopna plně využít ani ostatní potřebné látky a hyne.

Jak na dávkování? Čtěte návody, sledujte schémata

Ti nejostřílenější pěstitelé s hnojivy experimentují, sami si ho míchají a zjišťují, co a jak. Pro ostatní, kterým se pokusy dělat nechce, jsou tu návody a schémata, podle kterých se dá jít na jistotu. Každé hnojivo, které si pořídíte v obchodě, by mělo mít dávkování uvedeno na obalu nebo na webu výrobce, kam si můžete pro potřebné informace kdykoli dojít. Weby některých výrobců dokonce umožňují pěstitelům vytvořit si podle nejrůznějších parametrů vlastní pěstební plán. Jiní výrobci zase přikládají tzv. hnojící schéma k uceleným sadám přípravků. Tato schémata mohou vždy skvěle posloužit jako nápověda pro mixování jednotlivých součástí.

Zatímco některá hnojiva se dají koupit už připravená, jiná je potřeba ve správném poměru teprve připravit a živný roztok musíme namíchat vždy – to, co pořídíme v obchodě, je koncentrát.

Jakkoli rostliny hnojivo ke svému zdravému růstu potřebují, nesmíme překračovat doporučené množství a vhodný poměr složek. Pokud rostliny jednu látku z hnojiva vyčerpají, nejsou schopny čerpat jiné, musí dojít k přehnojení. Koneckonců – efektivní nakládání s hnojivy ušetří nejen rostliny, ale i vaši peněženku. Potřebujete s dávkováním hnojiv poradit? Jednoduše nám zavolejte.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat