Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Proč byste to s hnojivem neměli přehánět – rady a tipy pro vás

Nerozeznáte lilii od orchideje? Nebaví vás pobíhání po zahradě s lopatkou v jedné a sazeničkami v druhé ruce? Přesto jste se však rozhodli pořídit si do svého příbytku nějakou tu nenáročnou rostlinu? Pak vás jistě bude zajímat, jak důležitá je péče o ní z hlediska hnojení. Kolik je „tak akorát“, jak často je nutno rostlinu hnojit a jaká hnojiva jsou ta nejlepší? Na všechny tyto a spoustu dalších otázek se vám budeme snažit dát uspokojující odpověď o několik řádků níže.

hnojivoZákladní informace a pravidla

Všechny druhy pokojových rostlin mohou růst jen tehdy, mají-li dostatek světla, vláhy a živin. A právě živiny získávají ze substrátu, do kterého je umístíte. Po nějaké době je však substrát vyčerpaný a je potřeba jej opětovně oživit. K tomu slouží právě nejrůznější druhy hnojiv, dodávající rostlině směs minerálních látek, kterou potřebuje k životně důležitému procesu fotosyntézy. Rostliny zpravidla přihnojujeme pouze v období růstu (na jaře a na podzim), a to zhruba 1x týdně. V zimě stačí rostlinu hnojit 1x měsíčně.

Druhy hnojiv

Hnojiva jsou dostupná v různých formách, mezi které patří například tekutý přípravek, rozpustný prášek, granulát, tablety, nebo tyčinky. Pokud hovoříme o těchto hnojivech, bavíme se zpravidla o prostředcích, jež jsou určeny k použití do hlíny. Na druhou stranu však existují také další druhy hnojiv (zejména těch rozpustných), kterými postřikujeme listy rostlin, které špatně přijímají živiny prostřednictvím svých kořenů.

Jak často a kolik?

Jak již bylo zmíněno výše, intenzitu hnojení bychom měli přizpůsobit období, ve kterém se rostlina právě nachází. Instrukce o samotném způsobu nebo frekvenci hnojení pak zpravidla naleznete na obalu či etiketě samotného výrobku. Nadměrnou hnojící dávkou můžete nadělat více škody, nežli užitku a to v podobě popálené nebo jinak znehodnocené rostliny. Za takovou péči vám vaše interiérová okrasa zrovna dvakrát nepoděkuje.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat