skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Proč Je Dobré Při Pěstování Používat CO2 (oxid Uhličitý)?

Proč je dobré při pěstování používat CO2 (oxid uhličitý)?

Jako správný pěstitel určitě chcete pro své rostliny jen to nejlepší. Jedna z takových věcí je i oxid uhličitý. Ve větším množství přidává rostlinám více energie a přispívá k jejich rychlejšímu růstu i dozrávání. Pokud do ovzduší v pěstírně přidáte oxid uhličitý, můžete zvýšit množství sklizeného materiálu až o 20 % oproti pěstování v ideálních podmínkách bez přidaného CO2.

Rychlejší růst a větší sklizeň

Už od pradávna je známé, že rostliny ve dne potřebují dostatek oxidu uhličitého, v noci zase naopak více kyslíku. Dnes je v atmosféře dostatek CO2 ke správnému růstu, na druhou stranu rostliny zvládnou vstřebat mnohem větší množství. Právě proto se přistupuje k přidávání oxidu Oxid uhličitý podpoří růst rostlinuhličitého do ovzduší, čímž se zrychlí růst a zvýší sklizeň.

Nedostatek CO2 způsobí zpomalení růstu

Co se stane, když mají rostliny oxidu uhličitého nedostatek? Logicky dochází ke zpomalení růstu rostliny. Například při poklesu koncentrace CO2 na 150 ppm se růst zpomalí o 30–40 %. Ke snížení koncentrace oxidu uhličitého může dojít zejména při nedostatečném větrání. Rostliny totiž CO2 spotřebují a není přiváděn nový. Při přidávání oxidu uhličitého do pěstírny byste měli pamatovat na základní pravidlo, že čím více mají rostliny světla, tím více CO2 spotřebovávají. Nejen, že tedy nedostatek oxidu uhličitého způsobuje zpomalení růstu, navíc snižuje efektivitu použitých lamp.

Dávejte velký pozor při manipulaci s CO2

Oxid uhličitý je plyn, který nemá barvu, zápach ani chuť a běžně se vyskytuje v ovzduší. Není tedy jedovatý, ale je nedýchatelný. Proto se při manipulaci s tímto plynem doporučuje obrovská obezřetnost. Před vstupem do pěstírny, která je vybavena zařízením na obohacování vzduchu o oxid Díky CO2 sklidíte až o dva týdny dříveuhličitý, vždy pořádně vyvětrejte.

Až o dva týdny dřívější sklizeň

Jak už jsme si uvedli, přidáváním CO2 do pěstírny můžete výrazně zrychlit růst rostlin. Při zvýšení koncentrace CO2 na 500 pmm porostou rostliny o 15–20 % rychleji. Jako maximální doporučená koncentrace se uvádí 1000 pmm, při které dochází až k 50% urychlení růstu. Nejen, že přidáním oxidu uhličitého zrychlíte růst, navíc přispějete k uspíšení sklizně o 10–14 dní. Díky tomu bude pěstební cyklus rychlejší a efektivně využijete lampy a hnojiva.

Pořiďte si správná hnojiva

Stejně jako COi správná hnojiva dokážou zajistit spolehlivý růst vašich rostlin. Vyberte si z naší nabídky kvalitních hnojiv, které vám pomohou vypěstovat zdravé a silné rostliny.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat