S rostlinami je to jako s vašimi sousedskými vztahy. Buď si navzájem sednete, pomáháte si…
Proč ohýbat rostliny během růstu?
Rostliny ke svému životu potřebují dostatek světla. Nicméně přirozená struktura rostlin zamezuje dostatečnému přístupu světla do jejích spodních částí. Většinu světla totiž zachytí vrchní větve a listy a do nižších poloh se dostane jen minimum světla. Květy, listy a větve ve spodních částech jsou proto mnohem slabší a menší. A kvůli tomuto problému přichází na řadu ohýbání rostlin, díky kterému dostanete světlo i do nižších poloh.
Ohýbáním získáte vyrovnaný porost
Ohýbání rostlin vám umožní napravit světelný deficit ve spodních částech rostlin a získat lepší sklizeň, co se týče výnosu i pevnosti a velikosti květů. Získáte také vyrovnaný porost, rostliny totiž budou dosahovat stejné výšky. Odpadne vám proto problém s výškou zavěšení výbojek a zajistí vám to rovnoměrné pokrytí požadovaným množstvím světla.
Existuje několik způsobů ohýbání rostlin. U všech platí, že ohýbat byste měli tak, aby žádná větev výrazně nepřečnívala. Nemusíte se bát poškození, pokud je větev ohnutá, snadno se zase narovná.
Ohýbání pomocí podpůrné sítě
Podpůrná síť vám skvěle pomůže při ohýbání. O něco déle se instaluje, protože musí být dostatečně napnutá, ale jakmile se vám to podaří, bude vám síť dobře sloužit. Napněte ji tak, aby minimální velikost ok sítě nebyla menší než 4×4 cm. Podpůrnou síť můžete využít, až začne přechod do květové fáze. V případě, že začnete dříve, rostliny mohou příliš prorůst sítí, a tím pádem nesplní svůj účel.
Síť připevněte asi 1–10 centimetrů nad vrcholky rostlin. Jakmile začnou rostliny prorůstat sítí, jednoduše větvičky nasměrujte do jednotlivých ok sítě. Platí, že byste měli nejprve ohýbat horní části rostlin.
Ohýbání pomocí plastového kolínka – půlměsíce
Tento způsob slibuje jednoduchou instalaci a ohýbání rostliny tam, kde to zrovna potřebujete. Můžete ho použít opakovaně a kdekoliv. Při instalaci postupujte opatrně, abyste se vyvarovali poškození větvičky nebo stonku rostliny.
Ohýbání pomocí jojo závěsu
Jojo závěs je také skvělým pomocníkem pro uchycení a ohýbání větviček rostlin. Díky vychytanému mechanismu spolehlivě drží větev ve vámi zvolené výšce. Podívejte se na video, jak se s jojo závěsem pracuje.
Ohýbání pomocí zahradnického drátku
Jestliže potřebujete ohýbat i silnější větve, uděláte nejlépe, když sáhnete po zahradnickém drátku. Umožní vám ohýbat rostlinu tam, kde zrovna potřebujete a v libovolnou dobu. Sami si můžete zvolit úhel ohnutí. Na druhou stranu se se zahradnickým drátkem o něco hůře pracuje. Když si na něj ale zvyknete, nabídne vám nejvíce variant ohnutí a ohýbání v kterékoli fázi. Navíc můžete za drátek zaháknout i listy, které stíní spodním květům, aniž byste je poškodili. U této metody si dávejte pozor, abyste drátek příliš neutáhli, a neustřihli tak i větvičku, list nebo výhonek.
U ohýbání platí, že ohnuté větvičky můžete kdykoliv odvázat nebo takzvaně „přeohnout“. Po delším trvání ohnutí (zhruba dva týdny) se sice větve nevrátí do původní polohy, i přesto se ohyb částečně narovná.
Dopřejte svým rostlinám dostatek světla i v nižších polohách a naučte se, jak je správně ohýbat. Odmění se vám rovnoměrným porostem a krásným vzhledem.
Comments (0)