skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Proč se rozhodnout pro hydroponický systém NFT

Samozavlažovací systémy fungující na principu NFT, který česky označujeme jako metodu živné vrstvy, se v poslední době stávají velmi oblíbenými. Děje se tak zejména pro jejich spolehlivost, ale i pro nikterak složitou stavbu. Všechny součástky, které budete potřebovat vyměnit či dokoupit, pohodlně seženete v nejbližším železářství. Není se čeho bát, naopak je spousta důvodů, proč NFT vyzkoušet a těšit se z výsledků.

Jak NFT funguje

nft systémySamozavlažovací systémy využívající systém NFT pracují pěstební nádobou, která je umístěna do mírně nakloněné konstrukce. Zálivka putuje potrubím do pěstebních kanálů, kde se dostává ke kořenům rostlin. Následně je odváděna odtokovým kanálem do nádrže s živným roztokem.

Na mírně nakloněnou konstrukci se položí netkaná textilie nastříhaná na pruhy. Mladé rostliny se nechají zakořenit v rockwoolových kostkách a rovnoměrně se rozmístí po desce. Kostky s rostlinkami se položí na netkanou textilii, kterou kořeny poté prorůstají. Na konci kanálu musí být hadička, která bude přivádět živný roztok – ten bude potom otvorem na spodním konci odtékat zpět do nádrže. Systém je perfektní v tom, že zajišťuje kořenům neustálý přístup k vodě, kyslíku a všem potřebným živinám.

Proč si vybrat NFT systém

Jak NFT systém funguje, jsme popsali výše. Zde jsou jeho další výhody:

  • snadná kontrola vývoje kořenů během celého pěstebního cyklu
  • na 1 m2 lze vypěstovat velké množství rostlin
  • systém je kompletní a nemusíme dokupovat žádné doplňky
  • systém můžeme rozšířit přidáním dalšího modulu
  • konstrukci lze použít i pro pěstování v květináčích
  • po každé sklizni vzniká menší odpad (pro pěstování stačí už jen rockwoolové kostky – není třeba stále kupovat nový substrát a řešit, co udělat s tím starým)

Při pěstování v tomto systému je třeba vždy dbát na správný sklon desky, což jsou 2-3 stupně. Živný roztok musí mezi kanálky jen protékat a textilii zvlhčovat, ne vše zaplavovat.

Jaký systém si vybrat

V naší nabídce najdete hned 3 druhy NFT systémů. Prvním je NFT Gro Tank, základní NFT systém, který efektivně nakládá s vodou a minimalizuje riziko přelití i přesušení rostliny. Druhým typem je NFT Multi Ducts – tyto systémy jsou oproti prvnímu typu větší a jsou jinak konstruované. Třetím typem, který vám můžeme nabídnout, je NFT Larger Multi Ducts. Tyto systémy jsou sestaveny stejně jako Multi Ducts, ale jsou vhodné to velkých pěstebních prostor. Pro majitele prvních dvou typů systémů máme i příslušenství, které se jim bude hodit. Systémy NFT Larger Multi Ducts jsou kompletní a není k nim potřeba nic přidávat.

Hydroponický systém NFT je velmi jednoduchý, pochopitelný a snadno složitelný pro jakéhokoli pěstitele. Zajišťuje kořenům rostlin nepřetržitý přísun vody, kyslíku a živin. Pro majitele znamená úsporu času i financí a radost z možnosti pěstovat velké množství rostlin na malém prostoru. Přesvědčte se o kvalitách NFT systému sami a jistě nám dáte za pravdu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat