Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Průvodce samozavlažováním

Jste často na cestách, nebo jen pravidelně zapomínáte zalévat své rostlinky? V tom případě jsou samozavlažovací truhlíky a systémy přesně tím, co by u vás doma nemělo chybět. 

Samozavlažování se může hodit nejen v bytě, ale také na všech balkonech a terasách, nebo dokonce i na zahradě. Zkrátka všude tam, kde potřebujete svým rostlinkám zajistit pravidelnou zálivku. Jak samozavlažování funguje? Je lepší sáhnout po truhlících, nebo rovnou celých systémech? Odpověď najdete na následujících řádcích. 

Jak funguje samozavlažovací truhlík a kdy po něm sáhnout?

Pokud o samozavlažování přemýšlíte už v době, kdy své rostlinky teprve sázíte a současně nevlastníte zelenou džungli čítající desítky kusů rostlin, bude zavlažovací truhlík správnou volbou. Truhlík vám usnadní pravidelnou péči o bylinky, zeleninu i okrasné rostliny.

Je to truhlík jako každý jiný – jen s tím rozdílem, že je vybavený systémem, který postupně distribuuje vodu k rostlince. Stará se zkrátka o to, aby zemina nikdy úplně nevyschla. Není tak třeba zalévat každý den, ale bohatě postačí jen jednou za čas dolít vodu do nádržky k tomu určené. 

K dispozici jsou truhlíky s různými velikostmi nádrží. Dobrou volbou bude třeba samozavlažovací truhlík Berberis s devítilitrovou nádrží. Při výběru vezměte kromě velikosti nádrže v potaz i kapacitu

 substrátu. Vždy je třeba, aby v truhlíku zůstal dostatek prostoru na zeminu, ze které rostlina čerpá potřebné živiny. Potom se zamyslete i nad budoucím umístěním rostlinky. Pokud budete mít truhlík na balkoně, neměly by chybět otvory pro odtok přebytečné vody. Jedině tak zabráníte přelití a následnému uhnívání kořenů v případě, kdy je rostlina vystavena dešti. 

berberis

Kdy se bude hodit kompletní samozavlažovací systém?

Samozavlažovací systémy fungují na podobném principu jako truhlíky. Hlavní rozdíl ovšem spočívá ve zdroji vody. Zatímco truhlíky jsou vždy vybavené integrovanou nádržkou, samozavlažovací sety a systémy disponují externí nádrží na vodu nebo vyžadují připojení ke zdroji vody. Díky tomu jsou poté schopné postarat se o více rostlin současně. V naší nabídce najdete sestavy, které pohodlně zajistí zálivku až pro sto rostlin, nebo systémy, které se instalují dodatečně a jsou proto dobrou volbou pro případy, kdy už máte rostlinky dávno zasazené. 

Nabídka je natolik pestrá, že si jistě vyberete, ať už jsou vaše možnosti a požadavky jakékoli. Může to být třeba plně automatický set s časovačem, nebo jednoduchý, ručně ovládaný systém. Některé systémy pracují bez elektřiny nebo přívodu vody, jiné vyžadují připojení na vodovodní síť nebo ke zdroji elektrické energie. Možností je zkrátka nespočet. 

Jedním z kompletně externích systémů je Gardena Holiday Watering Set, který je určený pro zavlažování až 36 rostlin. Stačí jednoduše seskupitrostliny, natáhnout hadičky a naplnit nádrž vodou. Ano, tak jednoduché to je. Díky automatickému časovači už na pravidelnou zálivku nebudete muset myslet. 

 

Gardena Holiday samozavlazovaci set

Příkladem systému s vlastní sestavou květináčů je Gardena NatureUp!, vertikální sada vhodná pro pěstování bylinek nebo jiných rostlin menšího vzrůstu. Květináče jsou napájeny pomocí externího zdroje vody, a to ručně, nebo zcela automaticky. Jedná se o modulární systém, který je možné doplnit o další sestavy. 

Zavlažovací systém do skleníku a na zahradu

Výše uvedené způsoby samozavlažování počítají s pěstováním rostlin v květináčích. Jenže co když se chcete podobným způsobem postarat i o zeleninu a další rostliny zasazené přímo v zemi? I v takovém případě existuje jednoduché řešení. Může jím být například Gardena Micro Drip systém určený pro závlahu rostlin pěstovaných v řádcích v zemi. Systém je tvořený hadicí s tryskami, které po připojení k vodovodnímu zdroji zajistí automatickou zálivku každého záhonu nebo skleníku

Tip: Máte skleník a přemýšlíte, jak tam nejlépe zavlažovat? Přečtete si naše tipy, jak na úsporné zavlažování skleníku pomocí kapkové závlahy a ušetřete na vodě a energiích.

 

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat