skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Rady A Tipy, Jak Pěstovat Dracenu

Rady a tipy, jak pěstovat dracenu

Dracaena, dracéna, dračinec nebo také dracena. To všechno jsou označení pro oblíbenou pokojovku, která zdobí nejednu českou domácnost. Přestože se původně jedná o tropickou rostlinu, v našich interiérech se zabydlela poměrně bez problémů. Na první pohled dracena vypadá jako palma, ve skutečnosti se ale jedná o rostlinu z čeledi agáve. V dnešním článku si povíme, jak se o ni správně starat, kdy a čím ji hnojit nebo co dělat, když začnou žloutnout listy.

 

Pozor, jedovatá rostlina – nebo ne? 

Ať už máte doma malé děti, nebo domácí mazlíčky, asi vás bude zajímat, jestli je dracena jedovatá. Můžeme vás alespoň částečně uklidnit. Dracena určitě nepatří k prudce jedovatým rostlinám. Přesto je třeba hlídat, aby si na ní zvířata ani děti nezačaly pochutnávat. I když třeba takové kočky ji v některých případech vyhledávají jako účinný lék na špatné trávení. Dracena obsahuje alkaloidy a saponiny, které především u citlivějších jedinců vyvolávají nadměrné slinění, nebo dokonce i zvracení.

Na druhou stranu dracena efektivně čistí vzduch od benzenu, formaldehydu, trichlorethylenu nebo xylenu. Proto se určitě vyplatí nechat ji v místnosti, jen ji ideálně umístěte na vyvýšené místo, kde na ni děti ani zvířata nedosáhnou.

 

Nejznámější druhy draceny

Pod jednotným, a tedy ne zcela přesným označením „dracena“ se ukrývá hned několik druhů této pokojové rostlinky. Tady jsou některé z nich:

 

  • Dracena Marginata je jednou z nejznámějších a v našich domácnostech nejrozšířenějších dracen. Je charakteristická svým tenkým stonkem, ze kterého vychází koruna tvořená dlouhými úzkými listy.
  • Dracena Fragrans (nebo také dracena vonná) je dalším z oblíbených druhů. Pyšní se širšími zelenožlutými listy. U starších rostlin se mohou objevit i květy, které jak už název draceny napovídá, jsou proslulé svou vůní.
  • Dracena Lemon Lime na první pohled zaujme barevným provedením svých listů, které jsou po okrajích žluté a uprostřed zelené.

Pár dalších druhů, které určitě stojí za zmínku:

 

  • Dracena Draco (dračinec dračí),
  • Dracena Janet Craig,
  • Dracena Janet Lind,
  • Dracena Soil,
  • Dracena Elegance,
  • Dracena Deremensis.

 

Dracena a její pěstování

Jednotlivé druhy draceny se nemusí lišit jen svým vzhledem, ale i lehce rozdílnými požadavky na péči. Obecně ale platí, že draceny vyžadují dostatek světla. Je ovšem potřeba chránit je před přímými slunečními paprsky, které by mohly spálit listy. Optimální teplota pro pěstování draceny se pohybuje v rozsahu 15–25 °C.

Draceny jsou tropické rostliny, proto je potěší pravidelné rosení listů. Přílišné zalévání ovšem v lásce nemají. Půdu udržujte jen lehce vlhkou, nikdy ne vyloženě mokrou. Pro pěstování se bude dobře hodit květináč s dostatečnými drenážními otvory, který zajistí odtok přebytečné vody a mezi jednotlivými zálivkami umožní půdě částečně vyschnout. Pro dracenu vyberte běžný rašelinový substrát s obsahem humusu.

 

Jak na hnojení a stříhání draceny?

Aby se vaší rostlince správně dařilo, je vhodné pravidelně doplňovat živiny. Draceny hnojte pouze ve vegetačním období, které trvá od března do září. V těchto měsících jí hnojivem určeným pro palmy nebo běžné pokojové rostliny můžete přilepšit i dvakrát do měsíce.

Nelíbí se vám, jak rychle vaše dracena roste? Nebojte se sáhnout po zahradních nůžkách. Dracena na zastřihávání reaguje dobře. Stačí tedy odstranit některé listy, nebo dokonce i celý kus stonku a koruna se začne tvořit níž.

 

Přesazování a množení draceny

Pokud vaše dracena pomalu přerůstá vybraný květník, můžete ji bez obav přesadit. Pusťte se do toho nejlépe na jaře, kdy rostlině začíná její vegetační období. Zvolte dostatečně velký květináč, abyste dracenu alespoň další dva roky nemuseli znovu přesazovat.

Na jaře nebo v létě také můžete svou dracenu rozmnožit. Využijte uříznutý stonek, který vznikl větvením rostliny (tzv. kmínkový řízek). Z řízku odstraňte pár spodních listů a umístěte ho do substrátu tvořeného směsí rašeliny a písku. Alternativně můžete pro rozmnožení draceny uříznout vršek mateřské rostliny s listy a vložit ho do vody obohacené o dřevěné uhlí, které napomůže růstu kořenů.

 

Co když draceně žloutnou listy? 

Dracena je poměrně nenáročná rostlina, přesto nám někdy může dát najevo svou nespokojenost. Často se můžeme setkat se žloutnutím, nebo dokonce opadáváním listů. To je způsobeno přílišným zaléváním rostliny nebo nedostatečnou drenáží, která zabraňuje odtoku přebytečné vody. V takovém případě stačí ubrat zálivku, nechat půdu vyschnout a odstranit poničené listy.

Pokud jsou listy žluté a současně suché, může to být způsobeno i přesunem rostliny na místo s jinými světelnými podmínkami. Nedostatek světla se poté může začít projevovat i blednutím listů. Tak držíme palce, ať vychytáte ty správné podmínky a vaše dracena je skutečně stálezelenou ozdobou bytu.

Tip od Speciálního zahradnictví: Při dodržení světelných podmínek je možné pěstovat dracénu i v ložnici. Další tipy na rostliny, které vám zlepší ovzduší v ložnici najdete zde.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat