skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Rady A Tipy, Jak Pěstovat Dracenu

Rady a tipy, jak pěstovat dracenu

Dracaena, dracéna, dračinec nebo také dracena. To všechno jsou označení pro oblíbenou pokojovku, kterou pěstujeme především pro její krásu. Možná víte i o její schopnosti čistit vzduch. Na první pohled vypadá dracena jako palma, ve skutečnosti se ale jedná o rostlinu z čeledi agáve. Přestože jde původně o tropickou rostlinu, v našich interiérech se zabydlela poměrně bez problémů. Musíte však znát správné pěstitelské techniky pro zajištění zdravého růstu draceny.

Nejznámější druhy draceny

Pod jednotným, a tedy ne zcela přesným označením „dracena“ se ukrývá hned několik druhů této pokojové rostlinky. Tady jsou některé z nich:

  • Dracena marginata je jednou z nejznámějších a v našich domácnostech nejrozšířenějších dracen. Je charakteristická svým tenkým stonkem, ze kterého vychází koruna tvořená dlouhými úzkými listy. Existují tři kultivanty:
    • Marginata se sytě zelenými listy bez pruhování.
    • Dracaena magenta s rudým pruhem.
    • Dracena bicolor s bílým a rudým pruhem na okraji listů.
  • Dracena fragrans (nebo také dracena vonná či dračinec vonný) je dalším z oblíbených druhů. Pyšní se širšími zelenožlutými listy. U starších rostlin se mohou objevit i květy, které, jak už název draceny napovídá, jsou proslulé svou vůní.
  • Dracena Lemon Lime na první pohled zaujme barevným provedením svých listů, které jsou po okrajích žluté a uprostřed zelené.
  • Lucky Bamboo (Dracaena sanderiana) se proslavil originálním způsobem pěstování svazků stonků. Ty se mohou stáčet do spirál, pokud jsou při růstu včas tvarovány.

Pár dalších méně známých druhů, které určitě stojí za zmínku:

  • Dracena Draco (dračinec dračí),
  • Dracena Janet Craig,
  • Dracena Janet Lind,
  • Dracena Soil,
  • Dracena Elegance,
  • Dracena Deremensis.

Ať už si vyberete jakýkoliv druh, asi vás bude zajímat, jestli je dracena jedovatá. Můžeme vás alespoň částečně uklidnit. Rostlina určitě nepatří k prudce jedovatým. Přesto je třeba hlídat, aby si na ní zvířata ani děti nezačaly pravidelně pochutnávat. Dracena obsahuje alkaloidy a saponiny, které především u citlivějších jedinců vyvolávají nadměrné slinění, nebo dokonce i zvracení.

Na druhou stranu dracena efektivně čistí vzduch od benzenu, formaldehydu, trichlorethylenu nebo xylenu. Proto se určitě vyplatí nechat ji v místnosti, jen ji ideálně umístěte na vyvýšené místo, kde na ni děti ani zvířata nedosáhnou. Ať nemusíte například řešit s veterinářem, v jakém množství je dracena pro kočky jedovatá.

pěstování draceny v květináči

Dracena a její pěstování

Jednotlivé druhy draceny se nemusí lišit jen svým vzhledem, ale i lehce rozdílnými požadavky na péči. Obecně ale platí, že draceny vyžadují hojnost světla, pravidelné rosení listů a půdu s dostatkem humusu

Dracena světlo potřebuje

Málokterá rostlina se obejde bez denního světla, stejně tak dracena musí být na světlém místě. Je ovšem potřeba chránit ji před přímými slunečními paprsky, které by mohly spálit listy. Velmi dobře se jí daří na východní nebo západní straně místnosti, optimální teplota pro pěstování draceny se pohybuje v rozsahu 15–25 °C.

Se zaléváním to nepřehánějte

Dracena nemá v lásce přílišné zalévání. Vrchní vrstva půdy by měla mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Pro pěstování si pořiďte květináč s dostatečnými drenážními otvory, který zajistí odtok přebytečné vody. Tím se zabrání přemokření, které může způsobit žloutnutí a opadávání listů, hnědnutí kořenů, a dokonce smrt rostliny. 

5 tipů pro správné zalévání draceny:

  1. Rostlina preferuje měkkou a odstátou vodu.
  2. Jak často dracenu zalévat, závisí na velikosti květináče, typu půdy, světle, teplotě a vlhkosti vzduchu. Obecně platí, že čas na zálivku nastává, když je vrchní vrstva půdy suchá na dotek.
  3. Používejte dostatečné množství vody, aby se celá půda napila. 
  4. Pokud po zalévání zůstane ve spodní misce nebo pod květináčem přebytečná voda, vylejte ji.
  5. Občasné postřikování listů vodou pomůže předcházet hmyzu a nemocem.

Pro dracenu vyberte běžný rašelinový substrát s obsahem humusu.

Jak na hnojení draceny

Aby se vaší rostlince správně dařilo, je vhodné pravidelně doplňovat živiny. Draceny hnojte pouze ve vegetačním období, které trvá od března do září. V těchto měsících jí hnojivem určeným pro palmy nebo běžné pokojové rostliny můžete přilepšit i dvakrát do měsíce. Dbejte na to, aby hnojivo pro dracenu mělo vyvážený poměr dusíku, fosforu a draslíku.

Zvládne dracena přesazení a stříhání?

Nelíbí se vám, jak rychle vaše dracena roste? Nebojte se sáhnout po zahradních nůžkách. Dracena na zastřihávání reaguje dobře. Pokud je potřeba rostlinu zkrátit, ustřihněte horní část stonku a koruna se začne tvořit níž. Odstraňovat můžete také suché a poškozené listy. 

Pokud vaše dracena pomalu přerůstá vybraný květník, můžete ji bez obav přesadit. Pusťte se do toho nejpozději na jaře, kdy rostlině začíná její vegetační období. Zvolte dostatečně velký květináč, abyste dracenu alespoň další dva roky nemuseli znovu přesazovat.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

Zahradní substrát Plagron Lightmix s perlitem představuje směs těch nejlepších, pečlivě vybraných druhů rašeliny.

hnojiva Canna

NŮŽKY PRO CUT

Kvalitní a vždy ostré nůžky najdou uplatnění na každé domácí zahrádce, jsou vybaveny pružinou pro snadnější stříhání a pojistkou proti samovolnému otevření.

hnojiva Canna

TEKU KVĚTINÁČ 11L

Pokud hledáte ideální květináč pro pěstování menších a středních rostlin, jste na správné adrese. Vyroben je z pevného a odolného plastu, který zaručuje dlouhodobou výdrž materiálu.

Jak rozmnožit dracenu

Na jaře nebo v létě můžete svou dracenu rozmnožit. Využijte uříznutý stonek, který vznikl větvením rostliny (tzv. kmínkový řízek). Z řízku odstraňte pár spodních listů a umístěte ho do substrátu tvořeného směsí rašeliny a písku. Alternativně můžete pro množení draceny uříznout vršek mateřské rostliny s listy a vložit ho do vody obohacené o dřevěné uhlí, které napomůže růstu kořenů.

Nejčastější problémy při pěstování draceny

Přestože je dračinec na pěstování poměrně nenáročný, může se občas vyskytnout zádrhel. Nejčastějším projevem nespokojenosti draceny je žloutnutí listů, nebo dokonce jejich opadávání. To může být způsobeno různými nedostatky:

  • Přílišné zalévání nebo nedostatečná drenáž, která zabraňuje odtoku přebytečné vody. V takovém případě stačí ubrat zálivku, nechat půdu vyschnout a odstranit poničené listy.
  • Listové choroby, jako jsou například houbové, bakteriální a virové infekce. Pro prevenci je důležité vyhýbat se přelévání a udržovat čistotu v okolí rostliny.
  • Dracena může být napadena různými škůdci (mšice, roztoči, třásněnky). Proti nim lze bojovat různými způsoby, jako jsou insekticidy, mýdlové roztoky nebo přírodní repelenty.
  • Příliš časté nebo silné hnojení může rostlině spálit kořeny. Je důležité dodržovat doporučené dávky hnojiva a hnojit pouze v období růstu.
  • K opadávání listů u draceny také dochází, pokud je umístěna na tmavém místě. V takovém případě může dojít také k prodlužování stonku a usychání listů. 
  • Příliš suchý vzduch v místnosti může zavinit u draceny suché listy. Proto je důležité pravidelně ji postřikovat nebo umístit vedle jiné rostliny, která produkuje vlhkost. 

Začněte pěstovat s námi

Už víte, jakou potřebuje dracena péči, jak ji zastřihnout či přesadit. Teď si u nás nakupte vše potřebné a článek si uložte do karty záložek, ať se k němu můžete v případě potřeby vracet. A nezapomeňte se nám v komentáři pochlubit, jak se vaší draceně daří.

Nezapomeňte dracenu včas přesadit

Na jaře je k přesazení draceny nejvyšší čas. Vyberte si některý z našich květináčů podle velikosti vaší rostliny.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat