Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak doma pěstovat rukolu? Stačí vám květináč nebo truhlík

Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu. Navíc se jedná se o nenáročnou rostlinu na pěstování, která rychle klíčí i roste. Přečtěte si, jak pěstovat rukolu doma v květináči nebo v truhlíku.

Vypěstujte si rukolu v květináči a mějte pravidelný přísun vitamínů

Tato brukvovitá rostlina stojí v řadě mezi řeřichou, ředkvičkami a kedlubnami. Jak už jsme zmínili, je nabitá vitamíny A, B, C, E a K. Dále je zdrojem

 • bílkovin,
 • sacharidů,
 • vlákniny,
 • vápníku,
 • železa,
 • hořčíku,
 • fosforu,
 • draslíku,
 • sodíku,
 • zinku,
 • manganu,
 • mědi,
 • selenu,
 • omega-3 a omega-6 kyselin,
 • luteinu
 • a betakarotenu, díky kterému se v létě dobře opálíte.

Pro přímou konzumaci jsou nejvhodnější čerstvé pikantní mladé listy, které můžete přidat do salátů, pomazánek nebo polévek. Vynikajícím doplňkem bude rukola ale také na těstovinách nebo na pizze. 

Už se vám sbíhají sliny? Pojďme si podívat, jak se rukola pěstuje.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

HNOJIVO HMYZÍK

Organické hnojivo Hmyzík je 100% ekologické růstové BIO hnojivo zcela bez zápachu a bez rizika přehnojení.

hnojiva Canna

SAMOZAVLAŽOVACÍ TRUHLÍK BERGAMOT

Samozavlažovací truhlík Bergamot je truhlík klasického tvaru vhodný k pěstování salátů, květin i bylinek, hodí se na  terasu, parapety či zábradlí.

hnojiva Canna

URBAN HYDRO 54

Urban hydro 54 je kompletní set pro pěstování až 54 ks listové zeleniny nebo bylinek v hydroponickém NFT systému.

Jak na pěstování rukoly v bytě

Rukolu si doma můžete vypěstovat ze semínek v buničité vatě nebo v květináči či v truhlíku. Pokud se rozhodnete pro první způsob, přečtěte si, jak na domácí klíčení semínek

Při pěstování rukoly ze semínek v květináči či v truhlíku ji zajistěte kvalitní substrát. Rukola preferuje pH půdy 6–6,5. Před výsevem vmíchejte do půdy hnůj nebo kompost. 

Zajímá vás, kde se bude rukole dařit? Vyhovuje jí slunečná poloha, ale zvládne i částečný stín. Podle toho jí umístěte na balkon nebo na parapet k oknu.

Rukola má ráda pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Zalévejte ji proto jemně a udržujte půdu vlhkou po celé vegetační období. V létě ji zalévejte každý den nebo obden. Případně ji vysaďte do samozavlažovacího truhlíku, který se postará o veškerou práci.

Rostlinu není potřeba nijak zvlášť přihnojovat. Pokud ji ale chcete přece jen trochu pomoci, používejte organické hnojivo.

Jak sázet rukolu?

Rukola nepotřebuje příliš hluboký květináč, jelikož má poměrně mělké kořeny. Semínka sázejte od března do srpna zhruba 0,5 cm hluboko a asi 1 cm od sebe. 

Potřebujete ušetřit místo? Pak je rukola skvělým parťákem do truhlíku k dalším rostlinám. Smíchat ji můžete s další salátovou zelení. Například s polníčkem nebo hlávkovým salátem.

pěstování rukoly

Jak dlouho roste rukola?

První semínka rukoly vám vyklíčí už po 7 až 10 dnech. Mladé listy pak můžete sklízet už 4–6 týdnů po výsevu, kdy jsou alespoň 5–7,5 cm dlouhé.

Jak na hydroponické pěstování rukoly

Stejně jako rajčata, okurky, fazole, nebo třeba jahody, i rukolu si můžete doma vypěstovat hydroponicky, tedy bez hlíny. Díky hydroponickému pěstování snadno zajistíte rostlině správný přísun živin. 

V případě hydroponického pěstování uložte semínka na měkkou savou podložku, kterou pořádně provlhčíte. Na mokrou podložku rovnoměrně rozsypte semínka a nechte je vyklíčit. Za 14 dní už byste měli mít po ruce sazeničky, pro které si připravte hydroponický systém. Anebo si rovnou kupte sazeničky v zahradnictví, zbavte je hlíny, kořeny properte v čisté vodě a poškozené kousky odstraňte.

hydroponický systém pro pěstování rukoly

Co budete pro hydroponické pěstování rukoly potřebovat?

 • Vnitřní nádoba a vnější nádoba – vnitřní nádobka musí mít otvory na dně i na bocích. Tudy budou kořeny dále prorůstat k živnému roztoku do vnější nádoby, kterou může být třeba keramický ozdobný květináč. Celou práci si můžete usnadnit pořízením hydroponického systému, který byl vyvinutý přímo pro pěstování v domácích podmínkách.
 • Nezapomeňte na sterilní substrát, například vermikulit, keramzit nebo perlit. Dobře poslouží i polystyren. Tímto substrátem šetřete, jde jen o to, aby rostlinu upevnil, nechal jí přísun vzduchu a zároveň cestu k živnému roztoku.
 • Živný roztok – tady se nevyplácí experimentovat. Raději rovnou pořiďte kvalitní hnojivo, které je určené výhradně pro hydroponické pěstování. Mívá pH 5–6 a vyvážený poměr živin.

Rostlinu nechte zesílit, neumisťujte ji hned na sluníčko, ale spíš do klidu a stínu. Pravidelně rukole dolévejte vodu tak, aby kořeny kolem kořenového krčku byly nad vodou a dostával se k nim kyslík. Občas dejte vodu úplně novou. Živiny dodávejte vždy po 2–3 týdnech.

Jak se sklízí rukola? 

Sklízet můžete buď jednotlivé listy rukoly, nebo seřízněte celou rostlinu pár centimetrů nad povrchem půdy. Ke stříhání rukoly použijte obyčejné nůžky a stříhejte listy opatrně tak, abyste nepoškodili mateřskou rostlinu, která bude plodit dál.

Jak už jsme zmínili, mladé listy, které jsou jemnější a chutnější, můžete sklízet zhruba po 4 týdnech. Na sběr se vrhněte večer, aby vám listy zbytečně na sluníčku nezvadly. Sbírejte vnější listy na spodní části rostliny a následně je zabalte do textilní nebo papírové utěrky a uložte je do plastového sáčku. V ledničce vám rukola vydrží čerstvá až 10 dní. Druhou možností je zásobu rukoly zamrazit.

Zajímavost

Věděli jste, že jsou jedlé i malé bílé květy rukoly? Pozor ale, mají ostrou kořeněnou chuť.

Jak zazimovat rukolu? 

Ačkoliv rukola přežije i na balkoně či parapetu orientovaném na sever, v zimě ji raději přemistěte na slunnější místo do okna směřujícího na jih. Ještě předtím rostlinu dobře seřízněte a na jaře zkontrolujte, že kořen znovu obrazil. Jakmile začne rukola na jaře rašit, nezapomeňte ji přesadit do nové zeminy.

Připravte si rukolové pesto

Jakmile sklidíte svou první podomácku vypěstovanou rukolu, vyzkoušejte ji s rajčaty a balsamicem. Zelené lístky si ve formě pesta dokonale rozumí také s raviolami. Na závěr vám proto přinášíme jednoduchý a rychlý recept na dokonalé pesto:

 1. Nasekejte najemno 200 g rukoly, stroužek česneku a 1 polévkovou lžíci kaparů.
 2. Přimíchejte 10 lžic panenského olivového oleje, 2 lžíce vinného octa, sůl a pepř podle chuti.
 3. Vše můžete společně rozmixovat.
 4. Směs nechte uležet v lednici do druhého dne.
 5. Smíchejte s těstovinami a užijte si luxusní večeři na italský způsob.

Přesvědčte se o rychlém a nenáročném pěstování rukoly

Jak vidíte, klíčení, pěstování a ani sklizeň rukoly není žádná věda. Hravě to zvládnete doma v bytě nebo na balkoně, pokud si pořídíte vše potřebné na našem e-shopu.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat