Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Šest kroků, které potřebujete udělat, než doma „rozsvítíte“

Rozhodli jste se pěstovat indoor a nevíte, jak začít? Projděte si šest základních kroků, které je třeba udělat, než doma „rozsvítíte“ a začnete pěstovat rostliny, které máte nejraději.

1. Výběr místa

Základním krokem je určení místa, kde se vaše domácí zahrádka bude nacházet. Při výběru prostoru byste měli dbát na následující faktory:

Zahrádku byste měli mít možnost dobře větrat. Provoz pěstírny by neměl rušit vás ani vaše okolí. Na místo by měla být snadná dostupnost elektřiny a vody a velikost prostoru by měla odpovídat vašim požadavkům na množství pěstovaných rostlin a očekávané úrody. Nutností je také schopnost zajistit bezpečný provoz pěstírny.

2. Zhodnocení stávajících podmínek

Když máte prostor vybraný, je třeba zhodnotit jeho pro a proti v souvislosti s dosažením požadovaného klimatu a různými pěstebními systémy. Například při pěstování v podkroví nebo na jiných místech, kde je obvykle teplota vyšší, budete volit světelný zdroj s nižší emisí tepla a pěstební systém s jednoduchým, pokud možno automatickým zavlažováním. Naopak při pěstování třeba ve sklepě bez vytápění budete vybírat světelný zdroj emitující více tepla a můžete zvolit i systém s ručním zaléváním, pokud jste schopni ho zajistit pravidelně.

3. Volba způsobu pěstování

Způsob pěstování zvolte podle toho, co je vám nebližší. Pro začátek můžete zvolit pěstování v zemině a ruční zavlažování. Je to nejméně nákladný a nejpřirozenější způsob. Pokud požadujete vyšší výnos a více sklizní za rok, zvolte hydroponický systém nebo pěstování v kokosu. Hydroponické a automatické zavlažovací systémy jsou o něco dražší, ale dají vám větší volnost. Můžete klidně odjet na týden pryč a vaše rostliny nezahynou.

jahody4. Příprava prostoru

Už víte, kde a jak chcete pěstovat. Nyní je čas prostor připravit. Především potřebujete, aby byl prostor oddělený od okolí, a aby veškeré světlo uvnitř prostoru bylo pouze z vašeho světelného zdroje. Do vybraného prostoru tedy můžete koupit pěstební box nebo ho oddělit stavebně – třeba sádrokartonem, dřevotřískou či klasickou zděnou příčkou.

5. Výběr osvětlení

Výběr osvětlení proveďte podle rozměru a možnosti prostor dobře větrat. Do prostorů s předpokládanou vyšší teplotou použijte LED osvětlení, do ostatních prostor doporučujeme HID výbojky. Výkon osvětlení by měl odpovídat velikosti pěstební plochy. Na jeden metr čtverečný je vhodné použít HID výbojku o výkonu 400600 W nebo LED osvětlení o výkonu 240 – 360 W.

6. Nákup nezbytného vybavení

To nejdůležitější už máte vybráno. Nyní je ještě třeba koupit a zapojit ventilaci a všechno perfektně sladit s pomocí řídících jednotek a časových spínačů. S jejich výběrem vám rádi poradíme. Zavolejte, napište, nebo přijeďte do naší kamenné prodejny.

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat