Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Sklizeň konopí: kdy sklízet a sušit marihuanu
Zasadili jste si doma nebo ve skleníku na zahradě konopí? Pak určitě oceníte naše rady, jak ho sklízet a sušit. Oba tyto procesy jsou totiž zásadní k tomu, abyste mohli z vypěstované rostliny získat účinné látky pro lékařské účely v té nejlepší možné kvalitě. Přečtěte si na následujících řádcích, kdy konopí začít sklízet, jak a kde ho sušit a v jakých podmínkách zásoby skladovat.
Kdy sklízet konopí? Ideální čas musíte vypozorovat
Jak poznat, že nastal ten pravý čas na sklizeň marihuany? Nabízí se 3 způsoby. Pokud jste si koupili konopná semínka v obchodě, podívejte se na obal. Výrobce většinou uvádí období, kdy je vhodné marihuanu sklízet při vnitřním i venkovním pěstování. Zpravidla se však jedná pouze o orientační údaj, který považujte spíš za pomůcku než za pevně dané dogma.
Na zbylé dva postupy, jak poznat zralé konopí, budete potřebovat mikroskop nebo alespoň lupu.
- Sledujte takzvané trichomy neboli pryskyřičnaté žlázy na povrchu paliček rostliny. Trichomy jsou zpočátku čiré a svým zráním se postupně zakalují, až nakonec zcela ztmavnou. V případě, že byste žili třeba v Holandsku a pěstovali konopí kvůli THC, pak je vhodné konopí sklízet v momentě, kdy je polovina trichomů zahnědlá a polovina mléčná.
- Alternativu představuje pozorování pestíků rostliny. Tento způsob je sice jednodušší, ale jen v případě, že znáte specifika své odrůdy. Jakmile marihuana dozrává, pestíky postupně tmavnou a usychají. U většiny odrůd poznáte zralost konopí tak, že více než polovina pestíků ztmavla do červenohnědého odstínu. Mohou se však vyskytovat i výjimky, které kvetou déle. U odrůdy Sativa například sklízejte v momentě, kdy je zhruba 80 % pestíků tmavých, u rodu Indika stačí 60–70 %.
Pro pěstování konopí s léčivými účinky byste samozřejmě měli zvolit odrůdu, která má vyšší obsah CBD a naopak nižší obsah THC. V tomto případě nechte rostlinu zrát o něco déle – asi dva týdny po dosažení zralosti. Stárnutím rostliny se poměr látek postupně mění ve prospěch CBD.
Při sklizni konopí nesbírejte jen listy
K následné sklizni se vám budou hodit nitrilové zahradnické rukavice a kvalitní nůžky. Jakmile si připravíte náčiní, pusťte se do sběru těch částí konopí, které vám mohou být ku prospěchu. Na výrobu léčivých mastiček a obkladů využijete:
- Velké listy
- Květové listí okolo palic, někdy nazývané také jako cukrové listy
- Paličky
Ze samotných listů si můžete připravit také konopný čaj. Přečtěte si v našem magazínu, proč jej pít a jaké jsou jeho účinky. Z konopí si můžete ale vyrobit i šampon nebo vyzkoušet našich 5 konopných receptů.
Inovace pro moderní zahradníky
Ušetřete čas i peníze a využijte místo nůžek mechanický střihač Trimming Bag. Ten oddělí listy od květů a plodů bylinek pomocí pouhého protřepávání, aniž byste potřebovali elektřinu.
Jak nejlépe sušit konopí? Palicemi dolů nebo na sušáku
Marihuanu můžete sušit dvojím způsobem. Tím prvním je zavěšení za stonek palicemi dolů v místnosti, kde je minimum světla. Ideální teplota vzduchu by pro sušení konopí měla být 20–25 °C a vlhkost maximálně 40–50 %. Při pěstování v bytě doporučujeme využít pěstební stan Probox, který rostlině zajistí optimální klima a zabrání šíření její intenzivní vůně po celé místnosti.
Pro ty nedočkavé z vás máme ale i rychlejší variantu sušení marihuany. Nastříhejte nůžkami jednotlivé paličky a lístky a dejte je sušit na síť. Nepoužívejte však papír, protože ten zadržuje vlhkost. Po celou dobu sušení rostliny pravidelně kontrolujte, jestli nezačínají hnít. Zejména paličky bývají na plíseň náchylné, a proto je potřeba je sledovat.
A jak dlouho se tedy suší marihuana? V první fází sušte konopí přibližně týden, a poté zkuste paličky ohnout. Jakmile při ohnutí praskají, jsou usušené. Zpravidla platí, že čím vyšší teplotu během sušení marihuaně zajistíte, tím méně času proces zabere.
Možná jste se dočetli, že lze sušit marihuanu také v troubě nebo v mikrovlnce. Ani jednu z těchto možností vám však nedoporučujeme, protože se při ní ztrácí vůně, základní esence a léčebný potenciál rostliny. Stejně tak není vhodné ani sušení marihuany v sušičce kvůli intenzivnímu zápachu. Málokterá sušička má navíc dostatek prostoru mezi pláty na sušení tak, aby se do ní palice hezky vešly, aniž by se poškodily.
Po usušení přichází řada na curing
Curing označuje dlouhodobou péči o sušené květy, která je připraví na uskladnění. Základ curingu marihuany spočívá především v zajištění správné skladovací vlhkosti. K tomuto účelu využijte prodyšné, polootevřené dózy nebo podtlakové sklenice.
Skvělou volbou je ale i sáček Integra Boost, který udrží stabilní vlhkost sušiny na 62 % nebo 55 %. Stačí ho se sušeným konopím (či jinou bylinou) vhodit do sklenice nebo sáčku. Pokud bude vlhkost v nádobě optimální, na indikační kartičce uvidíte růžovou barvu. Jakmile bude potřeba balení Integra Boost vyměnit, promění se růžová na modrou. Integra Boost 62 % je vhodný v případě, že chcete získat extrakt, variantu 55 % pak využijte pro tvorbu klasické sušiny.
INTEGRA BOOST 62%
Integra Boost 62% kontroluje a udržuje stabilní vlhkost sušiny v uzavřené nádobě, prodáváme různé gramáže dle množství sušiny a velikosti nádoby.
NŮŽKY PRO CUT
Kvalitní a vždy ostré nůžky najdou uplatnění na každé domácí zahrádce, jsou vybaveny pružinou pro snadnější stříhání a pojistkou proti samovolnému otevření.
MECHANICKÝ STŘIHAČ
Trimming Bag mechanický střihač je zařízení na oddělování listů od květů a plodů bylinek bez použití elektrické energie pouhým protřepáváním.
V první fázi nechte konopí v nádobách asi týden a každý den ho kontrolujte. Nasušené rostliny se budou uvnitř rosit, a proto vždy na několik desítek minut nádobu úplně otevřete. Uvnitř by totiž nemělo docházet ke kondenzaci vlhkosti, ale paličky by také neměly zcela vyschnout. Vlhkost můžete případně lehce upravit vodou z rozprašovače.
Poslední fáze curingu probíhá již za omezeného přístupu kyslíku. Paličky marihuany uzavřete do neprodyšných nádob, například do sklenic, a uchovejte je v tmavé místnosti o teplotě asi 20 °C. První dva týdny opět nádoby kontrolujte, jestli v nich obsah nehnije.
Po uplynutí dvou týdnů by rostlina měla lehce změnit barvu podle odrůdy. To, že jsou palice usušené a vyzrálé, poznáte tak, že jsou na omak tuhé, ale neměly by se při zmáčknutí rozpadnout na prach. V tuto chvíli se můžete připravit na jejich uskladnění.
Nechte konopí dozrát jako víno
Sušenou marihuanu naskládejte do uzavíratelných nádob, které naplňte do zhruba 75 % jejich kapacity. Ujistěte se, že jsou sklenice pořádně uzavřené a uskladněte je v tmavém, chladném a suchém prostředí. Konopí nedoporučujeme skladovat déle jak 2 roky, protože pak ztrácí svou účinnost. K dalšímu zpracování je vhodné už po 3–6 měsících od usušení, kdy má konopný materiál vyšší obsah kanabinoidů. Samozřejmě ve vší počestnosti. Všechny naše rady směřujeme zahrádkářům a dalším z vás, kteří rádi využijí léčivé účinky, které konopí nabízí.
E-book: Vše, co potřebujete vědět o pěstování konopí
Stáhněte si kompletního průvodce, který vám poradí, jak pěstovat, sklízet a sušit různé druhy konopí, aby zůstaly zachovány cenné a zdraví prospěšné látky, ale i jaké produkty z něj vyrábět.
0 komentářů k zobrazení