
Jak naložit se sklizeným konopím? Nasušte ho do foroty!
Možná i vy jste podlehli pěstování konopí pro lékařské účely. Ať už jste tuhle užitečnou rostlinku vypiplali od semínek v domácích podmínkách nebo ve skleníku na zahradě, určitě oceníte naše rady, jak konopí sklízet a sušit. Tyto procesy jsou totiž důležité k získání nejlepší možné kvality účinných látek.
Víte, kdy začít sklízet, jak a kde konopí sušit a jaké zásady byste při tom měli dodržet? Co vše se suší a v jakých podmínkách byste měli rostliny skladovat? To vše se dozvíte v následujících řádcích. Tak jdeme na to!
Ideální čas na sklizeň musíte vypozorovat
Nabízí se hned dva způsoby, jak poznat, že nastal pravý čas na sklizeň. Podívejme se na ně doslova přes mikroskop:
- První způsob je založen na pozorování takzvaných trichomů neboli pryskyřičnatých žláz na povrchu paliček rostliny. Pro tento účel je zvláště vhodný mikroskop. Trichomy se zráním postupně zakalují a nakonec zcela ztmavnou. Pokud byste tedy například žili v Holandsku a pěstovali konopí kvůli THC, měli byste sklízet ve chvíli, kdy je polovina trichomů zahnědlá a polovina mléčná.
- Alternativou je pozorování pestíků rostliny. Tento způsob je sice jednodušší, ale musíte znát specifika své odrůdy. Pestíky postupně tmavnou a usychají během zrání. U většiny odrůd poznáte zralost podle toho, že už více než polovina pestíků ztmavla. Mohou se však vyskytnout i výjimky, které kvetou déle. Tenhle způsob chce tedy více zkušeností.
Nasaďte rukavice a sbírejte nejen listy
Pro pěstování konopí s léčivými účinky byste samozřejmě měli zvolit odrůdu, která má vyšší obsah CBD a naopak nižší obsah THC. V tomto případě nechte rostlinu zrát o něco déle – asi dva týdny po dosažení zralosti. Stárnutím rostliny se totiž poměr látek postupně mění ve prospěch CBD.
Až nasadíte latexové zahradnické rukavice, které mimochodem pro sklizeň moc doporučujeme, pusťte se do sběru těch částí konopí, které vám mohou být ku prospěchu. Na výrobu léčivých mastiček využijete jak velké listy, tak paličkové listí (tedy lístečky okolo palic) i paličky samotné.
Sušit můžete různými způsoby
Rostliny se běžně suší tak, že je celé zavěsíte za stonek palicemi dolů do suché místnosti. Pokud však chcete mít konopí usušené co nejdříve, nastříhejte je nůžkami na jednotlivé paličky a lístky a dejte sušit na síť. Pro sušení nepoužívejte papír, ten totiž zadržuje vlhkost. Během sušení je důležité rostliny kontrolovat, zda nezahnívají, zejména paličky k tomu totiž bývají náchylné. Konopí sušte v první fázi asi 1–2 týdny.
Po usušení přichází řada na curing
Curing je vlastně dlouhodobější péče o sušené květy, která je připraví na uskladnění. Klíčovou součástí curingu je především stabilizace správné vlhkosti. K tomuto účelu jsou nejlepší prodyšné, polootevřené nádoby. Skvělé jsou například zipem uzavíratelné sáčky. Ty umožňují obsahu trochu dýchat i po uzavření.
V první fázi nechte konopí v nádobách či sáčcích asi týden, přičemž ho každý den zkontrolujte. Pokud se nasušené rostliny uvnitř orosí, na několik desítek minut úplně otevřete sáček. Uvnitř nádob by nemělo docházet ke kondenzaci vlhkosti, ale paličky by také neměly zcela vyschnout. Vlhkost můžete případně lehce upravit vodou z rozprašovače. Zlatá střední cesta je zkrátka ideální.
Poslední fáze curingu probíhá za omezeného přístupu kyslíku. Nyní uzavřete paličky do neprodyšných nádob a uchovejte je v tmavé místnosti o teplotě asi 20 °C. První dva týdny občas nádoby zkontrolujte, zda jejich obsah nezahnívá.
Po dvou týdnech by rostlinná hmota měla lehce změnit barvu (záleží na konkrétní odrůdě) – a tehdy se můžete připravit na její uskladnění.
Inovace, které potěší nejednoho zahradníka
Pokud milujete vychytávky, pak určitě vyzkoušejte novinku z e-shopu Speciálního Zahradnictví, kterou je Integra Boost. Jde o sáček, který udrží stabilní vlhkost sušiny na 62 % nebo 55 %. Stačí ho se sušeným konopím (či jinou bylinou) vhodit do sklenice nebo sáčku. Pokud bude vlhkost v nádobě optimální, na indikační kartičce uvidíte růžovou barvu. Jakmile bude potřeba balení Integra Boost vyměnit, promění se růžová na modrou.
Pro střednědobé a dlouhodobé skladování sušiny se hodí Integra Boost 62 %. Pro kratší skladování pak Integra Boost 55 %.
Doba skladování ovlivní obsah prospěšných látek
Nádoby se sušenou konopnou hmotou pevně uzavřete a uschovejte je v tmavém, chladném a suchém prostředí. Asi za 3–6 měsíců má konopný materiál vyšší obsah kanabinoidů, a je tedy ideální pro další zpracování. Samozřejmě ve vší počestnosti. Nikoho nenabádáme k pěstování, výrobě nebo užívání drog. Své rady směřujeme k zahrádkářům a dalším lidem, kteří rádi využijí léčivé účinky těch správných odrůd konopí.
Dobrý den,
popis naprosto jasný.
Chci se zeptat na postup výroby konopné masti.
Děkuji
Hezký den
Šáňa
Dobrý den,
receptů na konopnou mast je hodně a každý si vyrábí mast trochu jiným způsobem, zde je uvedený náš recept: https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/mast-z-konopi/