skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Slupka Od Banánu Jako Skvělé Hnojivo

Slupka od banánu jako skvělé hnojivo

Pochutnáváte si rádi na banánech? A víte, že slupky nemusí končit v koši, ale dají se efektivně využít? Pokud patříte mezi nadšené pěstitele domácích i venkovních rostlin, možná vás bude zajímat, že se z nich dá vyrobit levné a účinné hnojivo plné živin. Stejně jako samotné banány, i jejich slupky jsou plné prospěšných minerálů a vitamínů. Pojďme si o banánovém hnojivu a jeho výrobě povědět víc. 

Bohatý zdroj draslíku a dalších minerálů

Možná pro vás nebude překvapením, že banány jsou bohatým zdrojem draslíku. Stejně tak ale tento významný minerál obsahují i jejich slupky. My ho potřebujeme pro správnou funkci srdce, svalů i nervů, rostliny zase pro svůj zdravý růst. Draslík zvyšuje jejich odolnost, prodlužuje trvanlivost plodů a posiluje kořenový systém. Díky tomu mohou lépe absorbovat potřebné živiny, kyslík a vodu. 

výroba hnojiva z banánových slupek

Kromě draslíku potom slupky obsahují i hořčík nebo fosfor, které také patří mezi velmi důležité minerály a přispívají k celkovému zdraví rostlin. Hořčík pozitivně ovlivňuje tvorbu chlorofylu, fosfor zase vylepšuje květy rostlin. To zní dobře, co říkáte? Tak si před další návštěvou obchodu nezapomeňte připsat banány na svůj nákupní seznam – prospějete tím sobě i svým rostlinám.

Výroba banánového hnojiva v šesti krocích

Pokud jde o samotnou výrobu domácího hnojiva, jednodušší už to snad ani být nemůže. Potřebujete jen banánové slupky, vodu a vhodnou, nejlépe uzavíratelnou nádobu.

  1. Banánové slupky nejprve pořádně omyjte horkou vodou, abyste je zbavili případných chemikálií. Pro lepší efekt můžete vodu smíchat s jedlou sodu a slupky umýt ve vzniklé směsi. Pokud chcete mít větší jistotu, že se vám do hnojiva nedostanou žádné nežádoucí látky, sáhněte po banánech v bio kvalitě. 
  2. Očištěné slupky naporcujte na malé, přibližně centimetrové kousky.
  3. Kousky slupek vložte do sklenice nebo jiné vhodné nádoby a zalijte je studenou převařenou vodou (na slupku z jednoho banánu použijte přibližně 250–350 ml vody). 
  4. Umístěte na chladné místo a nechte alespoň tři dny macerovat (namočením se vylouží všechny důležité látky zmíněné výše).
  5. Banánovou vodu nařeďte filtrovanou vodou přibližně v poměru 1:5 a každých čtrnáct dní s ní zalévejte rostliny doma i na zahradě. 
  6. Slupky nevyhazujte, ale rozprostřete je kolem kořenů rostlin, případně jimi obohaťte svůj kompost. 
hnojení banánovými slupkami

Které rostliny takové hnojivo ocení?

Z banánového hnojiva bude nadšená většina domácích, balkonových i zahradních rostlin. Protože draslík je běžnou součástí hnojiv na růst a květ, můžete s banánovým hnojivem podpořit nejen zeleninu (například rajčata nebo okurky), ale také více či méně náročné kvetoucí rostliny včetně orchidejí, růží nebo muškátů. Pro ještě lepší efekt zkuste banánové hnojivo kombinovat s dalšími hnojivy nebo substráty, s jejichž pomocí dodáte rostlinám kompletní škálu živin, kterou ke svému zdravému růstu potřebují. 

Nechce se vám dělat vlastní?

V našem sortimentu najdete kvalitní hnojiva, se kterými budou vaše rostliny maximálně spokojeny.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat