
Tipy, co zasít na podzim a sklízet v zimě
Své milované zahradničení rozhodně v chladných měsících neopouštějte. Doba sázení totiž nemusí být nutně spjata jen s jarem. Spousta rostlin miluje chladnější počasí, podzimní klima a listím provoněnou půdu.
V tomto období vsaďte hlavně na vytrvalou zeleninu, která dokáže přežít zimu. Jen si představte pořádně ostrý křen, který na Silvestra vytáhnete ze země, nastrouháte ho a vychutnáte s nějakou tou masovou pochoutkou! Možná vás překvapí, že si přes zimu můžete udělat čerstvý domácí špenát, saláty i růžičkovou kapustu.
Co zasadit v září
Než při pojídání švestek, jablek a jiného podzimního ovoce zazimujete zahrádku, klidně na ní ještě něco vysaďte. Poradíme vám, kterým rostlinám se bude na podzim a v zimě dařit. V září je ideální čas pro vysazení následující flóry:
- Bylinky – jestliže se rozhodnete pěstovat různorodé bylinky venku, určitě použijte mulčovací kůru, která je ochrání před větším chladem. Zálivka by měla být mírnější.
- Špenát – semínka špenátu patří zhruba 3 cm pod zem. Dodržte mezi nimi minimálně 15 cm odstup. Do dvou měsíců už si budete pochutnávat na vlastnoručně vypěstovaném lahodném špenátu.
- Narcisy – krásné různobarevné květy si můžete užívat celý podzim, když semínka zasejete v září do země, která ještě není úplně chladná.
- Jarní cibuloviny – ty sice nebudete, jak je psáno v nadpisu článku, sklízet v zimě, ale ideální čas pro jejich zasazení je právě v září. Abyste se mohli s příchodem jara kochat rozkvetlými bledulemi, sněženkami a kosatci, musíte začít s pěstováním právě teď. Pustit se můžete i do sázení tulipánů, hyacintů, krokusů nebo lilií. Vyhovovat jim bude nakypřený záhon s kvalitním kompostem a podporou v podobě fungicidu, který zabrání tvorbě plísní. Malé cibulky sázejte až 7 cm pod zem, ty větší dokonce 15 cm, ať jim není zima.
Říjen je časem růží
S podzimem se brány zahradnictví nezavírají. V tuto dobu tady totiž seženete řadu stromků, keřů a sazeniček, kterým se bude v chladnější zemi dařit. Stejně tak můžete pokračovat v sázení cibulovin, na které jste možná zapomněli v září. Tady máte tipy na další rostliny, které čekají na svůj podzimní čas:
- Ovocné dřeviny – stromky i keře jsou hlavními rostlinami, které se sází v říjnu. První polovina měsíce, kdy ještě půda není tak promrzlá, je ideální pro vysazování broskvoní a meruněk. Od druhé poloviny října až do prvních mrazíků pak můžete dát do země jabloně, hrušně, višně, třešně nebo třeba švestky. Chcete-li časem sklízet kanadské borůvky, rakytník, hroznové víno nebo fíky, zasaďte je právě v říjnu.
- Růže – pro výsadbu růží není ideální čerstvě nakypřená půda, ale naopak uleželá, ideálně ve spodní vrstvě smíšená s fosforečným hnojivem nebo kompostem. Pěstování můžete podpořit speciálním hnojivem pro kvalitu i jasné zbarvení růží Rose Focus. Myslete na to, že se růže před výsadbou zastřihávají až ke zdravé a silné části. Je také dobré ponořit je na 2 až 3 hodiny do vody. Sázejte je minimálně 30 cm, u popínavých růží až 2 metry od sebe. Pokud růže sázíte v říjnu, na konci listopadu promrzající půdu zasypejte hromádkou kompostu. Na zimu skloňte korunku růže k zemi a zakryjte ji ochranným materiálem.
- Česnek – jednu paličku česneku vypěstujete z jednoho stroužku, který zasadíte až 6 cm pod zem. Abyste se vyhnuli nejčastějším chybám při pěstování česneku, doporučujeme si přečíst tento článek.
- Kapusta – možná jste to ani netušili, ale právě kapusta zvládne perfektně odolávat zimě. Při prvních mrazících už můžete sklízet pěkné kapusty plné vitamínů. V tuhém mrazu ale doporučujeme kapustu vyjmout ze země i s kořeny, zasadit do nádoby, pytle či textilního květináče a přemístit do nevytápěné světlé místnosti nebo do skleníku.
- Polníček – podzimní počasí mu vyhovuje i díky tomu, že ho neohrožují škůdci a plísně. Slimáci si na něj v tuhle dobu jen tak nepřijdou! Semínka umístěte 1 cm pod zem a cca 5 cm od sebe, hezky do řádků.
Listopad – měsíc řeřichy
V tento měsíc už o sobě blížící se zima dává vědět. I tak se ale najdou odolné rostliny, kterým chladnější počasí vyhovuje. Třeba raná karotka, ředkvičky a některé košťáloviny mají před zimou pro strach uděláno. Přesto záhonky, kde vám tyto dobroty rostou, zakryjte netkanou textilií. V listopadu můžete začít pěstovat:
- česnek – pěstujte za stejných podmínek, jako jsme uvedli výše,
- řeřichu – vysejte do substrátu, pečlivě zalévejte a sklízejte při výšce 4 cm.
Jakým rostlinám se bude dařit u vás doma
Pokud nedisponujete zahradou ani skleníkem, ba ani terasou, kam byste umístili květináče, zkuste zimní pěstování doma. Třeba u bylinek to půjde jedna báseň. Zajistěte jim co nejsvětlejší stanoviště, třeba okenní parapet, ideálně směrovaný na jih. Je ale jasné, že v zimě si vaše rostlinky neužijí moc světla. Pak by možná stálo za zvážení, zda jejich růst nepodpořit systémem Grow Light Garden s úspornými zářivkami.
Když je nemůžete schovat dovnitř
Možná máte opačný problém, kdy chybí prostor pro pěstování doma, ale na zahradě je místa dost. Choulostivé rostliny v tomto případě přikryjte netkanou textilií. Tu lze použít i na truhlíky, které nemáte z balkonu kam odnést.