
Jak na úsporné zavlažování skleníku
Kouzlo skleníků už objevili nejen mnozí milovníci čerstvé domácí zeleniny. Především v našich zeměpisných podmínkách je totiž skutečně k nezaplacení. Ruku v ruce s jeho výstavbou jde ovšem i promyšlení vhodného závlahového systému, protože skleník se žádným jarním ani letním deštíkem nezalije. Jak tedy skleník co možná nejlépe zavlažovat?
Díky moderním systémům už dávno nemusíte tahat těžké kropáče s vodou nebo natahovat hadici ke skleníku – ačkoli především v případě menších skleníků a pařenišť si i s touto možností poměrně pohodlně vystačíte. Pokud ovšem otevřete své skleníkové dveře pokroku, nabízí se vám nespočet možností. Kapková závlaha vašim rostlinkám dodá přesně tolik vody, kolik potřebují, díky automatizaci ji zase i bez vašeho dalšího zásahu dostanou v ten správný čas.

Kapková závlaha jako nejlepší zavlažovací systém skleníku
Kapková závlaha (nebo také mikrozávlaha) představuje moderní řešení zavlažování. Spočívá ve využití potrubí a kapkovačů, zavlažovačů nebo kapkovacích potrubí umístěných na jeho koncích. Zakončení se liší podle požadovaného efektu. Kapkovače dodávají každé rostlině přesné množství zálivky, kapkovací potrubí může být umístěno i přímo v zemi a zavlažovače vytvářejí vodní mlhu, která rosí rostliny. Vzhledem k povaze zařízení je ovšem kladen větší důraz na čistotu vody, aby nedošlo k zanesení trysek.
Kapkovou závlahu je možné napojit přímo na vodovod, v takovém případě je ale nutné využít regulátor tlaku. Nevýhodou potom může být nižší teplota vody, což některým rostlinám nemusí svědčit. Další možností jsou sudy nebo nádrže na vodu. V tomto případě je možné využít dešťovou vodu, která je na většině míst dostatečně měkká a v nádrži se ohřeje na příjemnou teplotu. Jen je třeba vždy použít také filtr, který zachytí nečistoty a do závlahového potrubí už pošle jen čistou (a pro rostliny prospěšnou) vodu.

Tip od Speciálního zahradnictví: Zavlažovací systém si můžete sami sestavit z jednotlivých komponentů jako stavebnici. Pokud ale s profesionálním zavlažováním skleníku teprve začínáte, bude dobrým řešením kompletní zavlažovací sada Gardena Micro Drip, ve které najdete vše potřebné.
Mezi hlavní výhody kapkové závlahy patří především úspora vody. Ta je skutečně značná, s některými zařízeními můžete ušetřit až dvě třetiny zálivky, kterou byste spotřebovali při tradičním způsobu zalévání konví. Kromě toho mikrozávlaha šetří i energie a nenarušuje strukturu půdy.
Tipy na produkty k úspornému zavlažování

big drippa
Big Drippa je jednoduchý samozavlažovací systém pro 6 květináčů. Nepotřebuje energii ani čerpadla.

PLANT!t TIMER
Časovač zavlažování s vodním ventilem, filtrem a možností přímého připojení do vodovodní sítě.

flexitank
FlexiTank 100l, 200l, 400l, 750l – skládací nádrž na vodu s odměrkou, vypouštěcím kohoutem a víkem.
Automatické zavlažování skleníku
Pokud chcete úsporné zavlažování skleníku posunout ještě o úroveň výš, je vhodné zkombinovat kapkovou závlahu s automatizací. V takovém případě je součástí závlahového systému časovač, který v předem nastavených časech otevírá a zavírá přívod vody. Skleník se tak může zalévat i v případě vaší nepřítomnosti.
Hodiny je možné nastavit na konkrétní čas, pro ještě efektivnější výsledek je ale vhodné pořídit rovnou i čidla, která hlídají vlhkost půdy u rostlin a spouštějí zalévání vždy, když je to potřeba. Uvidíte sami, že vaše rostliny budou s optimálním množstvím vody natolik spokojené, že si pro vás za odměnu jistě přichystají pořádnou úrodu.
Tip od Speciálního zahradnictví: Chcete si samozavlažování zatím vyzkoušet jen v menším množství? Vyberte pokusnou rostlinku, sáhněte po samozavlažovacím truhlíku a pusťte se do toho!