Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak na úsporné zavlažování skleníku

Kouzlo skleníků už objevili nejen milovníci čerstvé domácí zeleniny. Především v našich zeměpisných podmínkách je totiž skutečně k nezaplacení. Ruku v ruce s jeho výstavbou jde ovšem i promyšlení vhodného zavlažovacího systému, protože skleník se žádným jarním ani letním deštěm rozhodně nezalije. Jak tedy skleník co možná nejlépe zavlažovat? Pojďme se na to podívat.

Pozvěte zavlažovací systém do svého skleníku

Díky moderním systémům už dávno nemusíte tahat těžké konve s vodou nebo natahovat ke skleníku hadici. Ačkoli především u menších skleníků a pařenišť si i s touto variantou poměrně pohodlně vystačíte. Pokud si však chcete usnadnit práci, nastal nejvyšší čas otevřít dveře pokroku a seznámit se s možnostmi automatického zavlažování

Rostliny ve skleníku se bez pravidelné zálivky neobejdou, což vás může stát nejen spoustu peněz za spotřebovanou vodu, ale také spoustu času stráveného zaléváním. S kapkovou závlahou ušetříte obojí zmíněné, a proto ji považujeme za ten nejlepší způsob závlahy skleníku a budeme se jí v tomto článku věnovat primárně.

Kapková závlaha jako ideální řešení pro vás i rostliny

Kapková závlaha nebo také mikrozávlaha představuje moderní řešení zavlažování. Spočívá ve využití potrubí a kapkovačů, zavlažovačů nebo kapkovacích potrubí umístěných na jeho koncích. Typ zakončení se pak liší podle toho, jaký efekt požadujete. 

Kapkové zavlažování se postará o stálý přísun malého množství vody k rostlině. Zpravidla se jedná o maximálně 10 litrů za hodinu. Díky tomu nejen že nebude hrozit přelití rostliny, ale také předejdete šíření plísní, které by přílišná vlhkost ve skleníku mohla způsobit. Kapková závlaha tak dodá vašim rostlinám přesně tolik vody, kolik potřebují, a díky automatizaci ji i bez vašeho zásahu dostanou v ten správný moment.

Co stojí za popularitou kapkového zavlažování

Jak již bylo zmíněno, za hlavní výhodu považujeme především úsporu vody. S některými zařízeními totiž dokážete ušetřit až dvě třetiny zálivky, kterou byste spotřebovali při tradičním způsobu zalévání konví. Kromě toho mikrozávlaha šetří i energie, nevyplavuje živiny ze spodních vrstev půdy a nenarušuje její strukturu.

Sestavte si vlastní zavlažovací systém

Kapkovací potrubí můžete umístit na povrch nebo i přímo do země. Napojit ho pak lze buď na vodovod nebo skleník zavlažovat ze sudu či jiné nádrže na vodu. Při připojení na vodovodní síť musíte využít regulátor tlaku, aby nedocházelo k příliš velkému průtoku. Nevýhodou potom může být nižší teplota vody, která může být přes léto až o několik desítek stupňů studenější než teplota vzduchu ve skleníku. A to se některým rostlinám opravdu líbit nebude. 

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

Gardena Micro Drip Startovací sada pro rostliny v řádcích

Gardena Micro Drip Startovací sada pro rostliny v řádcích je zavlažovací sada s hadicí 15m pro malé rostliny zasazené na zahradě v půdě

hnojiva Canna

Čerpadlo Boyu FP -350

Čerpadlo Boyu FP -350 je ponorné čerpadlo s regulací průtoku a maximálním průtokem 350l za hodinu.

hnojiva Canna

FlexTank

FlexTank 100l, 160l a 250l je gumová skládací nádrž na vodu nebo živný roztok.

Pro kapkovou závlahu ale můžete využít i dešťovou vodu, kterou uchováváte v sudu. Ta je na většině míst dostatečně měkká a v nádrži se navíc ohřeje na pro rostliny příjemnou teplotu. Nezapomeňte však do systému přidat i filtr, který zachytí nečistoty, zabrání ucpání potrubí a k rostlinám pošle už jen čistou a prospěšnou vodu.

Aby se vám podařilo dostat vodu z nádrže do zavlažovací hadice vedoucí do skleníku, použijte čerpadlo nebo vyzkoušejte samospád. Pro zavlažování samospádem potřebujete, aby byl sud nebo barel alespoň 2 až 5 metrů vysoko, což zajistí dostatečný tlak vody. Nádrž také opatřete výpustným kohoutem.

S naším návodem to hravě zvládnete

Zavlažovací systém si můžete postavit sami z jednotlivých komponentů jako stavebnici. Pomůže vám s tím náš praktický návod, jak si sestavit automatický zavlažovací systém na zahradu, terasu, balkon nebo do skleníku.

Pokud ale s profesionálním zavlažováním teprve začínáte a nejste příliš zručnými kutily, pak pro vás bude lepším řešením zavlažovací sada Gardena Micro Drip.

Vyzkoušejte automatické zavlažování skleníku

Posuňte úsporné zavlažování skleníku pomocí kapkové závlahy ještě o úroveň výš a celý proces zautomatizujte. Přidejte do závlahového systému časovač, který v předem nastavených časech otevírá a zavírá přívod vody. Skleník se tak bude sám zalévat i ve vaší nepřítomnosti

Hodiny je možné nastavit na konkrétní čas. Pro ještě efektivnější výsledek je ale vhodné pořídit rovnou i čidla, která hlídají vlhkost půdy u rostlin. Uvidíte sami, že vaše rostliny budou s optimálním množstvím vody natolik spokojené, že si pro vás za odměnu jistě přichystají pořádnou úrodu.

Samozavlažování si můžete vyzkoušet i v menším množství. Stačí vybrat pokusnou rostlinu a zasadit ji do samozavlažovacího truhlíku. Jakmile se přesvědčíte o jeho schopnostech, můžete se pustit do větší práce.

Pěstujte ekologicky díky solárnímu zavlažování

A co když nemáte k dispozici vodovodní přípojku ani elektřinu? Obraťte se na sluníčko a solární energii. Na trhu jsou k dispozici také automatické solární zavlažovací systémy, které můžete kromě skleníku a fóliovníku využít třeba i na balkoně.Zajímá vás více o samozavlažování? Přečtěte si našeho průvodce nebo se podívejte na video.

Jdete do toho?

Ušetřete si práci, peníze i čas a vytvořte si ve skleníku automatický zavlažovací systém. Na našem e-shopu najdete všechny potřebné produkty.

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat