skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Tipy, jak se zbavit odéru z indoor pěstírny

levanduleIndoor pěstování je bezesporu skvělým koníčkem i způsobem, jak si snadno zajistit čerstvou zeleninu či bylinky. Samozřejmě má i svá úskalí, která většinou vyplývají z toho, že váš byt přeci jen tak úplně není klasická zahrada. Například řada rostlin, a to především bylinek, vydává poměrně výrazné pachové aroma. To se může časem stát nepříjemným vedlejším efektem nejen pro vás, ale klidně i pro vaše sousedy. V dnešním článku vám proto nabízíme několik užitečných tipů, které vám pomohou užívat si svého koníčka bez problémů a narušování sousedského soužití.

Pachový filtr je sázka na jistotu

filtrZákladním a nejúčinnějším způsobem, jak vyřešit problém zápachu z rostlin, je vylepšit svou domácí pěstírnu uhlíkovým filtrem. Filtry jsou naplněny aktivním uhlím s adsorbční schopností. To znamená, že plynné látky se hromadí na povrchu pevné látky (adsorbentu) díky mezipovrchovým přitažlivým silám. Tímto způsobem je vzduch procházející skrze filtr spolehlivě očištěn od pachů. Náplň filtru však nevydrží donekonečna. Aby vám filtr fungoval stále na stoprocentní úrovni, je třeba uhlí občas vyměňovat. Dobré je také zapamatovat si, že ve velmi vlhkém prostředí (více než 80% vlhkosti) klesá u všech filtrů výkonnost. Pokud tedy z nějakého důvodu potřebujete pro své rostlinky vlhké prostředí, je lepší pořídit si o trochu výkonnější filtr, než by jinak odpovídal rozměrům pěstírny.

Jak vybrat správný uhlíkový filtr?

Prvním pravidlem, které byste měli mít při výběru na mysli, je, že pachový filtr musí mít větší výkon než ventilátor. Je to logické, protože pokud by byl ventilátor výkonnější, vzduch by měl filtrem větší průtaktivni-uhliok a nestačil by se pročistit od pachů. Neměl by tedy dobrou účinnost a jeho instalace by příliš neplnila svůj účel. Výkon je udáván v metrech krychlových vzduchu, které je schopen filtr, potažmo ventilátor, za hodinu zpracovat. Pokud si například vyberete filtr Can Lites s výkonem 300 m3/h, vhodným ventilátorem by byl Vents TT 125 s maximálním výkonem 280 m3/h. V našem e-shopu vám nabízíme různé druhy uhlíkových pachových filtrů, takže si vyberou malí i velcí pěstitelé. Samozřejmě vám také dodáme aktivní uhlí, kterým budete průběžně filtr naplňovat. Objednat si ho u nás můžete v malém balení 1 kg, středním 10 kg nebo velkém 25 kg. V tomto případě je nejlepší nechat si provést repasi filtru profesionálně. Aby byla hustota uhlí co nejvyšší, je třeba ho totiž do filtru napěchovat, což je bez speciálního přístroje prakticky nemožné.

Filtr můžete doplnit pohlcovači pachů

vonná tyčinkaNěkteří pěstitelé využívají k redukci pachů i dalších prostředků, například různých osvěžovačů vzduchu nebo pohlcovačů pachů. Setkat se můžete i s indoor pěstiteli, kteří doma pálí jednu vonnou tyčinku za druhou. Takových alternativních rušičů zápachu najdete na trhu spoustu, můžete tedy klidně experimentovat. V každém případě bychom vám ale doporučili začít pachovým filtrem a další metody chápat spíše jako doplňky, které zvýší jeho účinnost. Časem určitě přijdete na kombinaci, která bude vyhovovat právě vaší indoorové zahrádce.

Doufáme, že jste v dnešním článku našli přesně to, co jste hledali. Přejeme vám mnoho úspěchů v domácím pěstování, a pokud byste potřebovali poradit třeba s výběrem pachového filtru, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat