Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Tipy, jak zvládnout klonování a sázení jako zkušení zahradníci
Vlastnoručně vypěstovaná čerstvá zelenina, léčivé bylinky nebo květiny, které udělají radost v každý okamžik. Pokud patříte mezi ty, kteří by si rádi vypiplali rostlinky od jejich zasetí či zasazení až po finální výsledek, čtete správný článek. Bojíte se, aby se vám blízcí nesmáli, že se ve vašem případě stává z kozla zahradník? Tím spíše je článek určený právě vám. Podíváme se, jak rostliny množit a sázet, jaké podmínky jsou pro ně ideální a co by nemělo chybět ve vaší domácí zahradnické výbavě.
Semínko, sazenice, nebo klon?
Chcete pěstovat ze semínek, nebo rovnou z předpěstovaných sazenic či klonů? Všechno jde, když se chce a když znáte základní informace o tom, jak na to. Podívejme se na to zblízka:
- Semínka – pokud máte tu možnost, vybírejte výhradně kvalitní semena, která jsou přibližně stejně velká, nepoškozená, čistá.
- Sazenice – jestliže kupujete sazenice, zbystřete zrak. Silná a zdravá sazenička by měla mít dostatečný kořenový systém, neměla by být příliš vytáhlá a nažloutlá. Konkrétně u rajčat a papriky se zaměřte na pevný stonek s alespoň 8 pravými listy. U sazenic okurek napočítejte 2 až 3 pravé listy, u letniček klidně dvojnásobek.
- Klony – klonování se říká také řízkování. Jde vlastně o odebrání části rostliny a její opětovné zasazení. Ne každý ale ví, jak při správném klonování postupovat, zvláště při indoor pěstování. Předem si zjistěte, zda se řízky z vámi zvolené rostliny odebírají z kořene, výhonu nebo listu. Klon poté seřízněte v šikmém úhlu 45°. Díky tomuto postupu vytvoříte větší plochu pro růst kořenů. Až vám rostliny zakoření, do substrátu je sázejte 2 cm hluboko a 2 cm od sebe.
V čem malé rostlinky předpěstovávat
V případě semínek vám pro výsev postačí mělké nádoby o výšce mezi 5 a 10 cm. Nebo si pořiďte rovnou výsevní misky s odtokovými otvory na dně. Klidně si je vytvořte nožem nebo jiným ostrým nástrojem. Naplňte nádoby substrátem až po okraj a semínky povrch jakoby pocukrujte. Pokud byste vysévali přímo ze sáčku, semínka by byla nerovnoměrně rozmístěna a klíčící rostlinky by měly problém se protlačit ven. Povrch posypejte vrstvou substrátu, která je ideálně dvakrát vyšší než výška semen.
Velmi praktické a moderní jsou pěstební systémy, které se postarají o správnou vlhkost, pořádné zakořenění a kvalitní růst zdravých, vitálních a plodících rostlin. Na Speciálním Zahradnictví seženete pro předpěstování tyto systémy:
- Plastové skleníky – levný a jednoduchý systém, který zajistí optimální klima pro zakořenění rostlin ze semen, řízků i těch předpěstovaných. Pokud se chystáte předpěstovávat v bytě na parapetu, vyberte skleník z kvalitního, pevného plastu s miskou, víkem a sadbovacími květináčky. Vyšším levelem je velký pařník s regulátory vlhkosti i zářivkami a vyhřívanou podložkou, nebo dokonce vyhřívaný plastový skleník, který neustále udržuje stabilní teplotu substrátu.
- Pěstební boxy – i ty se starají o kvalitní zakořenění malých rostlinek, stálou vlhkost a teplotu. Mají v sobě ovšem i držáky na větráky a závěsy pro lampy. Jsou ideální pro indoor pěstování. Jejich zásadní výhody spočívají v tom, že nejsou náročné na prostor a že oblíbené rostliny můžete pěstovat i mimo jejich přirozené vegetační období. Zakoupit můžete jak samostatné boxy, tak celé sestavy, díky kterým lehce odstartujete domácí pěstování.
Jak se prohrabat všemi substráty
Na trhu existuje nepřeberné množství substrátů. Nemusíte je všechny procházet, pročítat jejich etikety a zjišťovat, jestli zrovna ten nebo onen substrát je ten pravý ořechový pro vaše potřeby. Dáme vám pár jednoduchých rad:
- Klony vysaďte do substrátu pro řízky z lehké záhřevné humózní zeminy, což je často směs rašeliny s pískem, perlitem nebo třeba kuličkami pěnového polystyrenu.
- Kvalitní alternativou jsou sadbovací kostky Grodan nebo sadbovací hranolky Root !t. Chcete-li se do přípravy substrátu pustit vlastnoručně, podívejte se sem na správný postup.
Jak o rostlinná miminka správně pečovat
Maximálně doporučujeme spodní část čerstvě seříznuté klonované rostliny namočit do gelového nebo práškového stimulátoru neboli zakořeňovače. Jde o přípravky, které budou kořeny po celou dobu jejich růstu hýčkat, dodávat jim potřebné hormony, vitamíny, minerály, živiny a stopové prvky pro sílu a zdravý vývoj kořenů.
Dále budou vaše malé rostlinky potřebovat:
- Hnojení – poohlédněte se po jedno-, dvou- i třísložkovém hnojivu, v němž je kombinován dusík, fosfor a draslík.
- Udržování vlhkosti mezi 70 až 80 % a teploty mezi 20 až 25 °C.
- Otužování – pokud mají vaše rostliny skončit venku na slunci, větru a dešti, připravujte je na to doma se čtrnáctidenním předstihem, ať nezažijí klimatický šok. Postupně jim snižujte teplotu až na úroveň podmínek vnějšího prostředí, větrejte. První den nechte sazenice venku jen pár hodin, a ještě je chraňte před vlivy počasí. Pobyt venku postupně prodlužujte, a jakmile ustoupí noční mrazíky, nechte je venku natrvalo.
0 komentářů k zobrazení