Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Pěstujte Rostliny Pomocí Aeroponie.

Troufněte si s námi na aeroponické pěstování rostlin

Když řeknete známým, že se chystáte rostliny pěstovat aeroponicky, možná na vás pořádně vykulí oči. Vy už ale budete vědět, že jde o pěstování, při kterém jsou kořeny rostlin zavěšené do vzduchu. Živiny do nich proudí díky živnému roztoku, kterým je budete jako znalci správně zásobovat. A bude se jim pravděpodobně dařit ještě lépe, než kdybyste je pěstovali v květináči. Odvděčí se vám rychlým a zdravým růstem. A vězte, že nejde o žádný výstřelek jednadvacátého století. Pěstování bez hlíny vyzkoušeli už staří Egypťané.

Mějte vlastní zahrádku v bytě

Pěstovat si vlastní plodiny je dnes výhra. V době, kdy kvalita zemědělských plodin často není stoprocentní, roste zájem o samovýrobu a nezávislost na ostatních. Díky ovoci, zelenině i bylinám z vlastní pěstírny ulevíte své peněžence a budete vždy vědět, že jíte to, co dozrálo na vaší půdě. Slovo půda si zde dejte do uvozovek, protože v případě aeroponie o půdě jako hlíně není vůbec řeč. Při této formě pěstování uvidíte kořeny na vlastní oči. A proč aeroponie? Protože jsou rostliny pěstovány ve vzduchu. Živný roztok na kořínky budete lehce rozprašovat a on kolem nich bude jakoby poletovat.

Seznamte se s aeroponickými systémy

Aeroponický pěstební systém.K aeroponickému pěstování budete potřebovat některý z vypracovaných systémů. Může jít buď o aeroponické propagátory, oběhovou nízkotlakou aeroponii, nebo vysokotlakou, skutečnou aeroponii. Všechny využijete ve skleníku, ale také při indoor pěstování. U každého systému budete ke kořenům dopravovat živný roztok jinak, princip aeroponie má ale u všech stejný základ.

Až se pustíte do řízkování rostlin, budete každopádně potřebovat nádrž na roztok (rezervoár), pěstební plát na zavěšení hydrokošíků a do třetice ještě víko s větracími otvory, abyste udrželi ideální vlhkost. Nepostradatelný je rozprašovač, čerpadlo a rozvodný systém s tryskami. Svůj aeroponický systém obohaťte ještě o flexibilní kroužky, které slouží k uchycení jednotlivých rostlinek. Pro představu se podívejte třeba na kompletní aeroponický systém pro 32 rostlin, který disponuje 50litrovou nádrží.

Ačkoli jde o pěstování bez hlíny, budete potřebovat malé množství inertního pěstebního média, kterým může být například keramzit, kokos nebo Grodan (pěstební kostky s obsahem minerální vlny).

Jak propagátory na řízky fungují v praxi

Přejděme konečně od teorie k praxi. Vše, co budete k aeroponickému pěstování potřebovat, seženete na Speciálním Zahradnictví, kde podobnými metodami žijeme. Proto neváhejte a pusťte se do této neodolatelné metody pěstování s námi.

AEROPONICKÉ PĚSTOVÁNÍ V PRAXI

Inspirujte se naším videem, které vás blíže seznámí s aeroponickým pěstováním rostlin. Už pár let se mu profesionálně věnujeme, a proto věříme, že pro vás naše ukázka bude velkým přínosem.

Je aeroponie to pravé právě pro vás?

Stejně jako jakýkoliv jiný způsob pěstování i aeroponie s sebou nese výhody i nevýhody. Abyste věděli, co vám metoda přinese a na jaká úskalí se naopak připravit, doporučujeme předem nastudovat následující body.

Výhody aeroponického pěstování:Propagátor na řízky.

  • růst rostlin je mnohem rychlejší,
  • pořádnou úrodu budete sklízet mnohem dříve,
  • kořeny rostlin aeroponii milují, mnohem lépe vstřebávají živiny a mají dostatek kyslíku,
  • při pěstování bez substrátu máte jistotu stálého pH v celém systému,
  • při této metodě pěstování vám vznikne minimum odpadu,
  • výrazně se snižuje riziko napadení rostliny škůdci,
  • rostliny nejsou vystavovány šoku při přesazování,
  • ve větším systému lze pěstovat rostliny od sazeniček až po sklizeň.

Nevýhody aeroponického pěstování:

  • je třeba hlídat množství živného roztoku i okolní teplotu, aby kořeny neuhnívaly,
  • metoda je spíše pro pokročilejší pěstitele, kteří dobře znají nároky různých rostlin.

Vychutnejte si aeroponicky vypěstovaná rajčata

Možná už vám hlavou běží myšlenky na všechnu tu zdravou zeleninu a šťavnaté ovoce, které budete sklízet. Proto se společně podívejme i na to, pro jaké rostliny je aeroponie vlastně ideální. Rozhodně se můžete těšit na pořádně vyzrálá a voňavá rajčata, papriky, sladké jahody, ale třeba i lilek nebo okurky. Aeroponické pěstování svědčí i melounům. V budoucnu nás čeká také aeroponické pěstování ovocných keřů a stromů. Ale na to si ještě krapet počkáte, na těchto metodách momentálně profesionálové teprve pracují.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat