skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Už Jste Slyšeli O Aquaponii? Spojuje Pěstování Rostlin A Chování Ryb

Už jste slyšeli o aquaponii? Spojuje pěstování rostlin a chování ryb

Představte si pěstování rostlin bez plevelu, škůdců a vlastně úplně bez půdy. Tak totiž funguje právě aquaponie, která spojuje chov ryb a pěstování třeba zrovna zeleniny. Ryby poskytují hnojivo a živiny rostlinám a ty na oplátku čistí vodu, ve které ryby žijí.

Co je aquaponie a jak funguje?

Tento způsob pěstování není tak složitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jednoduše řečeno funguje na principu výhodného soužití organismů, konkrétně soužití ryb a pěstovaných rostlin.

Ať už akvarijní rybky, nebo třeba pstruzi potřebují místo k životu a samozřejmě dostatek krmiva. A tady začíná celý proces – ryby přijímají potravu, kterou zpracují a následně vylučují exkrementy. Ty se smísí s vodou, začnou pracovat bakterie a vzniká roztok, který vyživí pěstované rostliny. Zpátky k rybám pak proudí voda, kterou rostliny pročistí. Neobsahuje nečistoty a další jednoduché prvky.

V pohodlí domova, třeba v obýváku nebo na balkoně, si tak můžete vypěstovat svoji oblíbenou zeleninu. S menším dopadem na životní prostředí a bez zeminy.

Výhody akvaponie:

  • Menší ekologický dopad,
  • pokles spotřeby vody,
  • celoroční pěstování,
  • bez nutnosti zeminy,
  • ochrana proti škůdcům bez chemie,
  • pěstování rostlin doma, ve škole, v restauraci,
  • dokáže vytvořit atmosféru spojující technologii a přírodu.

Vyžaduje znalosti a péči

Aquaponie. Jak na ni?

I když by to bylo o to zajímavější, aquaponie není samočinným procesem. Potřebujete energii, krmivo pro ryby a dostatek světla pro rostliny. Pro správné fungování celého procesu je důležité rozumět jak rybám, tak rostlinám. A ideálně akvaponickou zeleninu pěstovat v kontrolovaném prostředí. Pokud se totiž rozhodnete využít jezírko na zahradě, nemusí mít rostliny dostatek živin a především světla.

Stejně tak nejsou pro aquaponické pěstování zeleniny vhodné všechny ryby. Pro začátečníky jsou nejlepší tilápie nilské nebo sumečci afričtí, které lze koupit i v českých zverimexech. Pokročilí a odborníci pak často volí pstruhy, kteří jsou na prostředí velmi citliví.

Jakou zeleninu pěstovat?

Záleží především na prostředí, ve kterém aquaponický skleník stojí. Nejčastějším produktem je salát, fazole nebo bylinky. Ty totiž lze pěstovat i v uzavřeném prostředí. Aquaponičtí zahradníci se ale nebojí ani pěstování kořenové zeleniny, jahod nebo rajčat, které ale potřebují opylování.

Způsob pěstování může ovlivnit chuť

Odborníci a zastánci aquaponie vedou spor o samotnou chuť vypěstovaných plodin a vliv světla. Pokud budete pěstovat zeleninu jen pomocí umělého osvětlení, možná jí bude chybět typická chuť, na kterou jste zvyklí. V případě venkovního umístění aquaponického systému ale tento nedostatek často odpadá.

Láká vás aquaponie? Vypěstujte si doma třeba salát

Pokud vás udržitelný způsob pěstování zeleniny láká, můžete si zkusit vypěstovat například salát i v pohodlí domova. Není třeba budovat celé aquaponické farmy. Aquaponický systém může mít jen několik centimetrů čtverečních a stejně bude fungovat. Vejde se tak i do obývacího pokoje nebo na balkon. A může plnit i estetickou funkci.

Potřeby pro domácí akvaponii:

  • Akvárium, ryby a krmivo pro ně,
  • box pro pěstování rostlin a samotné rostliny,
  • hadice na vodu,
  • čerpadlo.

Domácí systém pro aquaponii si můžete vyrobit i svépomocí. Základem je akvárium s rybami. Do něj vložíte čerpadlo a vodu z akvária odvedete do boxu, kde rostou rostliny. Ty přijmou živiny z vody a vodu vyčistí. Odtud pak vodu opět odvedete do kádě s rybami. Jednoduchý aquaponický systém dokáže doma vyrobit každý šikovný kutil.

Pokud vás zaujalo pěstování bez zeminy, můžete si stáhnout i e-book o hydroponii.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat