Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Velké porovnání hnojiv, která prodáváme

Na trhu je dnes celá řada hnojiv a především začínající pěstitelé mají nárok z toho mít pěkně zamotanou hlavu. V tomto článku si stručně představíme charakteristiky jednotlivých značek a jejich produktů. Najdete zde nejdůležitější klady a zápory a závěrem také doporučení, jaká hnojiva mohou vyhovovat různým pěstitelům.

Advanced Hydroponics

Tato značka, původem z Holandska, je na českém trhu již zaběhlým etalonem. Jedná se o hnojiva univerzální, tedy pro všechny druhy pěstebních substrátů, a mezi její hlavní výhody patří nízká pořizovací cena.starter Hnojivo sice není tak silně koncentrované, jako některé konkurenční výrobky, nicméně i po přepočtu spotřeby pro hydroponické pěstování se jedná o jednu z levnějších variant. Jednoduchost použití spočívá ve skladbě základní řady minerálních hnojiv Dutch Formula, která obsahuje jen 3 různé přípravky – Grow, Bloom, Micro. Jejich vzájemné poměry pro jednotlivé fáze růstu jsou přehledně zobrazeny v grafech na webu výrobce. K dostání jsou v baleních od 0,5 do 60 l, přičemž celá řada se dá pořídit od 617 Kč. Další výhodou je pak nabídka doplňkové řady hnojiv zvané Advanced Natural Power, jež sestává z dalších 4 stimulátorů. Ty vyjdou dohromady na necelých 1000 Kč za nejmenší balení. Advanced Hydroponics se po zkušenostech pěstitelů dá označit za jakýsi standard, nabízející dobré výsledky za rozumnou cenu, a obzvláště ve výhodných balíčcích je vhodný pro začínající pěstitele. Zkušenějším pro změnu nabízí možnost jednoduše dávkovat poměr NPK v živném roztoku.

Atami

Dalším holandským výrobcem v nabídce je společnost Atami. Ta své výrobky dělí zvlášť pro pěstování v půdním substrátu atami(Soil), kokosovém (Coco) a pro hydroponii (Hydro). Dávkování základní řady hnojiv pro všechna tři pěstební média je ještě jednodušší, než v případě výše zmíněných A. H. Skládá se jen ze dvou přípravků, která za 2 x 1 l vycházejí na 229 Kč. Pokročilí pěstitelé však nedostanou možnost vlastního namíchání NPK. K tomuto účelu nabízí Atami dalších 5 doplňkových produktů, které upravují NPK v požadovaném poměru pro pozdější fáze růstu rostlin. Portfolio Atami je však pestřejší než od A. H. Výběr se dále větví na tři řady hnojiv podle účinnosti, nebo chcete-li náročnosti uživatele. Řada B’cuzz je určena pro nejnáročnější uživatele, a pro dosažené výsledky je v pěstitelské komunitě velmi oblíbená. Řada ATA je levnější a nabízí lepší poměr cena/výnos a poslední je ATA Organics, což je hnojivo v bio kvalitě. Atami je značkou, která nabízí nejlevnější a jednoduše dávkovatelná základní hnojiva, nicméně pro maximální úrodu je nutné je doplnit o stimulátory, jež se dají pořídit od zhruba 1500 Kč u řady B’cuzz nebo 1050 Kč u řady ATA. I tak se však stále jedná o nepříliš drahou volbu s vysokou kvalitou.

Canna

Holandsko do třetice. Canna je značkou velmi dlouhou tradicí a zkušenostmi.canna Opět nabízí hnojiva zaměřena zvlášť na jednotlivé druhy pěstebních médií – Terra pro zeminu, Aqua a Hydro pro hydroponii a Coco pro kokos. Velké plus si Canna zaslouží za svůj webový kalkulátor, kde lze snadno a rychle zjistit jak jednotlivé výrobky dávkovat. Další výhodou oproti konkurenci jsou patentované lahve, které mají integrovanou odměrku. Základní hnojiva jsou pěstování v substrátech dvousložková, kdežto pro hydroponické pěstování budete potřebovat 4 složky – dvě pro růstovou fázi a dvě pro květovou, přičemž cena základní řady se pohybuje od 638 Kč u řady Terra (růst + květ), 796 Kč u Coco (růst + květ) a 916 Kč pro Hydro (růst + květ). Doplňkové portfolio čítá prostředky stimulační, proplachovací, enzymatické i ochranné a v neposlední řadě je třeba zmínit hnojivo PK 13/14, které se doporučuje zařadit na jeden týden. Canna je dobrou volbou pro ty, kdo vyžadují jistotu bohaté sklizně a vědí, že investice do dražších hnojiv je investicí, která se vyplatí.

Hesi

Další výrobce dělí svá hnojiva do tří skupin. hesiPro pěstování v zemitých substrátech je určena řada Classic, pro hydroponické pěstování řada Hydro a pro kokosový substrát Coco. Velkou výhodou je, že hnojiva jsou jednosložková, což zaručuje velmi jednoduchou aplikaci. Základní řada hnojiv tvoří tři hnojiva, podle zvoleného pěstebního média. Tato tři hnojiva je velmi vhodné doplnit o tři stimulanty Root Complex, SuperVit a Powerzyme pro maximální výtěžnost úrody. Další kladným bodem pro Hesi je přehledně zpracované dávkování jednotlivých složek, které naleznete zde. Cenově se jedná o průměr, cena základních hnojiv pro pěstování v zemině začíná na zhruba 640 Kč, v kokosu na 670 Kč a hydroponicky na 680 Kč.

Plagron

Plagron je výrobce s jedním z nejširších spekter nabízených produktů. Na trh dodává hnojiva v pěti různých ucelených řadách, od univerzálních po specializované, které jsou rozlišeny barvou etikety.plagron Navíc se zabývá i výrobou substrátů. Jedna z pěti prodávaných řad hnojiv, zvaná 100% NATURAL je cílena na pěstitele, kteří si zakládají na šetrnosti vůči rostlinám i přírodě. Tuto alternativu nenabízí mnoho výrobců a určitě se jedná o silnou konkurenční výhodu. Základní hnojiva jsou ve všech řadách s výjimkou řady pro kokosový substrát jednosložková, Coco je dvousložkové. Samozřejmostí jsou doplňky. Ucelená řada je tak tvořena 5 různými výrobky, což je v porovnání s ostatními příjemně málo. Pro začínající pěstitele jsou ideální Grow Boxy, tedy balíčky s kompletní řadou hnojiv a stimulantů pro daný substrát, jež se dají pořídit za 1189 Kč. Samostatná základní hnojiva pak mají vcelku průměrnou cenu 250 Kč za litr.

Growth Technology

growth_technologyDalší značka v pořadí, je velmi odlišná od předchozích a v dnešním testu unikátní. Prodává totiž hnojiva přesně navržená na míru konkrétnímu druhu rostliny. A to jak okrasné, tak jedlé. Jedná se o ideální řešení pro zahrádkáře nebo domácí pěstitele, kteří nechtějí studovat, kterým rostlinám vyhovuje jaký poměr živin, ale přejí si mít jistotu, že dodávají rostlince přesně to, co potřebuje. Bohužel je tento vysoký komfort vykoupen poněkud vyšší cenou.

Superthrive

Výrobky Superthrive nejsou hnojivy v pravém slova smyslu. Jedná se o vitamínové a hormonální doplňky, které rostlinu posilují, pomáhají vývoji kořenového systému a výrazně snižují negativní dopady stresu (např. přesazení nebo nemoc). Jedná se o světový unikát, který se používá již od roku 1940 a za dobu své působnosti má nezastupitelné místo v zemědělství.superthrive Určitě pak nepřekvapí cena – za 30 ml toho zázraku budete muset zaplatit 239 Kč. Také proto se dávkuje po čajových lžičkách. Účinek je však zaručen.

Co doporučit závěrem

Předně je třeba si uvědomit, co od hnojiva očekáváte a v jakém médiu rostliny hodláte pěstovat. Pokud patříte mezi úplné začátečníky, bude pro vás nejlepší koupit si jeden z kompletních balíčků pro daný druhy pěstování. Dobrý poměr cena/výnos nabízí značky Atami a Hesi. Jste-li zkušenější pěstitel, víte, co přesně vaše rostliny potřebují a chcete jim vlastnoručně namíchat správný poměr NPK, bude pro vás dobrou volbou Advanced Hydroponics. Díváte-li se především po vysoké kvalitě a jste ochotni si za ni trochu připlatit, nejspíše vám bude nejvíce vyhovovat značka Canna. Značka Plagron má také velmi kvalitní produkty, které osloví především lidi, snažící se o úrodu v bio kvalitě. Přesnou odpověď na otázku, které hnojivo je pro vás nejvhodnější, však dát nelze. Faktorů ovlivňujících výběr je mnoho – od způsobu pěstování, přes druhy rostliny, až po tvrdost vody, takže jediný způsob, jak mít úplnou jistotu, je vlastní zkušenost. Vyzkoušejte si různá hnojiva a pozorujte rozdíly, nicméně budete-li se pokynů výrobce ohledně dávkování řídit, bude s každým hnojivem výnos úrody vyšší, než bez něj.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat