skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Velký Přehled Hnojiv: Která Použít Na Růst A Která Na Stimulaci Květu?

Velký přehled hnojiv: Která použít na růst a která na stimulaci květu?

Zasadit rostlinu do hlíny a občas ji podpořit zálivkou rozhodně nestačí. Bez hnojení se půda rychle vyčerpá a rostlině se přestane dařit. Při pohledu na širokou nabídku hnojiv se však nejednomu pěstiteli roztočí hlava. Nejrůznějších druhů a výrobců těchto půdu obohacujících směsí je opravdu spousta. Pojďme si to shrnout.

Organická versus minerální hnojiva

Hnojiva se v základě rozdělují na organická a minerální. Zatímco mezi organická hnojiva se řadí především rostlinné a živočišné produkty jako kompost, hnůj, slepičí trus nebo popel, minerální hnojiva jsou spíše syntetická. Přesto organická hnojiva nemusí být přírodním produktem, jejich spojovacím znakem je, že se jedná o sloučeniny uhlíku. Naopak základem minerálních neboli anorganických hnojiv jsou anorganické minerální soli. Jejich cena je obvykle nižší a účinek rychlý, nicméně mohou zatěžovat půdu.

Různá hnojiva jsou vhodná pro květ, kořeny nebo zelené části rostlin.Samozřejmě je možné hnojiva rozdělovat ještě na přírodní a syntetická nebo podle účelu použití či konkrétní rostliny.

Hnojiva podle období aplikace

NPK neboli dusík, fosfor a draslík jsou 3 základní chemické prvky důležité pro růst, kvetení, plození a zrání rostlin. V průběhu roku se nároky rostlin na jednotlivé prvky liší. Fosfor podporuje růst kořenů, dusík přispívá k rozvoji zelených částí rostlin a draslík je důležitý pro kvetení a dozrávání plodů.

Základní hnojiva

Pokud hledáte hnojivo pro běžné použití, které dopřeje vašim rostlinám potřebné látky, sáhněte po některém ze základních hnojiv.

Stimulátory květu a plodů

Hnojiva zaměřená na podporu květu a plození přispívají k větší produkci květů i esenciálních pryskyřic. Zároveň příznivě ovlivňují chuť i váhu vznikajících plodů.

Ochrana a podpora kořenového systému

Zdravý kořenový systém je pro rostlinu naprosto zásadní. Jeho prostřednictvím přijímá rostlina vodu a spolu s ní i další esenciální složky. Bývá však častým útočištěm nejrůznějších škůdců, plísní i hniloby. A právě tomu mohou zabránit hnojiva pro ochranu a podporu kořenového systému.

Závěrečné čištění rostlin

Tato hnojiva slouží k čištění rostlin od přebytečných látek před sklizní. Jedná se v podstatě o takový rostlinný detox.

Specializovaná hnojiva

Mezi speciální hnojiva se řadí hnojiva pro hydroponii či mykorhizní hnojiva.

Hnojiva pro hydroponii

Obliba hydroponie v současné době roste. Není se čemu divit, že na běžném trhu se objevila také hnojiva pro tento konkrétní způsob pěstování. Jejich skvělou vlastností může být například schopnost udržovat určité pH roztoku, které je pro rostliny nejvhodnější, a zároveň ho stabilizovat. Dají se však využít i na klasické substráty, mezi které patří tradičně půda.

Úzce zaměřená hnojiva

Hnojiva určená pro konkrétní druh rostliny mají jednu velkou výhodu – jsou šitá na míru. Pokud však máte na zahrádce nebo doma několik různých druhů rostlin, je lepší pořídit si něco univerzálnějšího.

Mykorhizní přípravky

Především pro fanoušky přírodních výrobků jsou tu přípravky obsahující mykorhizu, které jsou naprosto a bez servítek geniální, a přitom přirozené. Mykorhizní houby totiž vytváří s rostlinou symbiotický vztah, který je oboustranně prospěšný. Houby rostlinám přispívají živinami a zároveň rozšiřují kořenový systém, zatímco rostliny je zásobují jednoduchými cukry. Nicméně se přímo nejedná o hnojivo, jako spíš o přípravek, který podpoří zdravý růst vašich rostlin.

Jak již bylo řečeno, nejrůznějších hnojiv a výrobců je na trhu spousta. Proto doufáme, že vám tento článek alespoň trochu rozšířil obzory a usnadní vám rozhodování při výběru nového hnojiva pro vaše rostliny, které si zaslouží tu nejlepší péči a výživu.

Chcete se o hnojivech dozvědět víc?

Stáhněte si zdarma e-book o hnojivech a už vás žádná informace nepřekvapí.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat