Až na tři z vás se může v pátek třináctého usmát štěstí v naší zářijové…
Velký přehled hnojiv: Která použít na růst a která na stimulaci květu?
Zasadit rostlinu do hlíny a občas ji podpořit zálivkou rozhodně nestačí. Bez hnojení se půda rychle vyčerpá a rostlině se přestane dařit. Při pohledu na širokou nabídku hnojiv se však nejednomu pěstiteli roztočí hlava. Nejrůznějších druhů a výrobců těchto půdu obohacujících směsí je opravdu spousta. Pojďme si to shrnout.
Organická versus minerální hnojiva
Hnojiva se v základě rozdělují na organická a minerální. Zatímco mezi organická hnojiva se řadí především rostlinné a živočišné produkty jako kompost, hnůj, slepičí trus nebo popel, minerální hnojiva jsou spíše syntetická. Přesto organická hnojiva nemusí být přírodním produktem, jejich spojovacím znakem je, že se jedná o sloučeniny uhlíku. Naopak základem minerálních neboli anorganických hnojiv jsou anorganické minerální soli. Jejich cena je obvykle nižší a účinek rychlý, nicméně mohou zatěžovat půdu.
Samozřejmě je možné hnojiva rozdělovat ještě na přírodní a syntetická nebo podle účelu použití či konkrétní rostliny.
Hnojiva podle období aplikace
NPK neboli dusík, fosfor a draslík jsou 3 základní chemické prvky důležité pro růst, kvetení, plození a zrání rostlin. V průběhu roku se nároky rostlin na jednotlivé prvky liší. Fosfor podporuje růst kořenů, dusík přispívá k rozvoji zelených částí rostlin a draslík je důležitý pro kvetení a dozrávání plodů.
Fáze růstu
Růstem rostlin se označuje období, během kterého se vyvíjejí stonky, větve, listy a další zelená hmota rostlin. V tomto období rostlina ještě nevytváří žádné květy ani plody. Pro růst využívá většina rostlin dusík, i když v různém množství. Některé druhy potřebují dusíku více, jiné si vystačí s množstvím menším. Tak či onak, dusík je pro růst zásadní. Stejně jako my to ví i výrobci hnojiv, a proto mají hnojiva pro růst nejvyšší obsah dusíku. V případě vícesložkových hnojiv je dávkování nastaveno tak, aby rostlina ve fázi růstu dostala nejvíce dusíku, a nižší množství fosforu a draslíku.
Fáze květu
Důvod pro přechod rostliny z fáze růstu do fáze květu může být dvojí. U rostlin citlivých na fotoperiodu přichází ve chvíli, kdy se změní délka dne. Rostliny dostanou signál zvenčí, že je již třeba tvořit květy a plody. Rostliny necitlivé na fotoperiodu začínají tvořit květy a plody samy od sebe ve chvíli, kdy cítí, že už jsou dost silné na to, aby tento úkol zvládly – dá se říci, že začínají kvést v závislosti na svém věku.
Ve fázi kvetení a dozrávání potřebuje většina rostlin více fosforu a draslíku, a proto je třeba poměr těchto prvků v živném roztoku či substrátu zvýšit. Jestliže použijete hnojiv pro květ, které je určeno pro druh rostlin, který pěstujete, máte vyhráno. Dávkování je totiž nastaveno tak, aby vaše květiny dostaly ve fázi květu i růstu optimální poměr dusíku, fosforu a draslíku.
Stimulátory květu a plodů
Hnojiva zaměřená na podporu květu a plození přispívají k větší produkci květů i esenciálních pryskyřic. Zároveň příznivě ovlivňují chuť i váhu vznikajících plodů.
Ochrana a podpora kořenového systému
Zdravý kořenový systém je pro rostlinu naprosto zásadní. Jeho prostřednictvím přijímá rostlina vodu a spolu s ní i další esenciální složky. Bývá však častým útočištěm nejrůznějších škůdců, plísní i hniloby. A právě tomu mohou zabránit hnojiva pro ochranu a podporu kořenového systému.
Závěrečné čištění rostlin
Tato hnojiva slouží k čištění rostlin od přebytečných látek před sklizní. Jedná se v podstatě o takový rostlinný detox.
Specializovaná hnojiva
Hnojiva pro hydroponii
Obliba hydroponie v současné době roste. Není se čemu divit, že na běžném trhu se objevila také hnojiva pro tento konkrétní způsob pěstování. Jejich skvělou vlastností může být například schopnost udržovat určité pH roztoku, které je pro rostliny nejvhodnější, a zároveň ho stabilizovat. Dají se však využít i na klasické substráty, mezi které patří tradičně půda.
Úzce zaměřená hnojiva
Hnojiva určená pro konkrétní druh rostliny mají jednu velkou výhodu – jsou šitá na míru. Pokud však máte na zahrádce nebo doma několik různých druhů rostlin, je lepší pořídit si něco univerzálnějšího.
Mykorhizní přípravky
Především pro fanoušky přírodních výrobků jsou tu přípravky obsahující mykorhizu, které jsou naprosto a bez servítek geniální, a přitom přirozené. Mykorhizní houby totiž vytváří s rostlinou symbiotický vztah, který je oboustranně prospěšný. Houby rostlinám přispívají živinami a zároveň rozšiřují kořenový systém, zatímco rostliny je zásobují jednoduchými cukry. Nicméně se přímo nejedná o hnojivo, jako spíš o přípravek, který podpoří zdravý růst vašich rostlin.
Hnojení bez hnojiv
Jak již bylo řečeno, nejrůznějších hnojiv a výrobců je na trhu spousta. Proto doufáme, že vám tento článek alespoň trochu rozšířil obzory a usnadní vám rozhodování při výběru nového hnojiva pro vaše rostliny, které si zaslouží tu nejlepší péči a výživu.
Pokud se rozhodnete pěstovat bez chemických hnojiv a využít přirozených zdrojů biogenních prvků, je třeba stále plnit potřeby rostlin. Dusíkaté látky v hojné míře obsahuje hnůj kravský a koňský, fosfor a draslík získáte z ptačího trusu, například slepičinců nebo guána, které koupíte i v našem zahradnictví. Tento způsob hnojení je vhodný pro pěstování outdoor. Pro indoor pěstování raději použijte bio hnojiva z našeho bohatého sortimentu.
0 komentářů k zobrazení