Zapojte se do soutěže o let balónem, reklamní předměty či produkty společnosti CANNA. Soutěžit o ně můžete na našem Facebooku.
Ventilační systémy a jejich nastavení
Indoor pěstování se bez ventilace neobejde. Minimalizuje specifický pach, které rostliny vydávají, a zároveň pomáhá nastavit ideální podmínky pro růst i květ. Ventilátorů ale existuje celá řada a každý typ má své specifické vlastnosti a použití. Zjistěte, jaké ventilátory jsou k dispozici nebo jak si elegantně poradit s jejich nastavením.
Typy ventilačních systémů
Každý ventilátor je vybaven motorem a rotorem. Jednotlivé druhy ventilátorů se potom odlišují ventilátorovým systémem, který se nachází na rotoru.
Axiální ventilátory
Asi nejčastější druh ventilátorů, který zná pravděpodobně každý, jsou axiální ventilátory. Jsou vybaveny lopatkami, které se otáčí kolem své osy, nasávají velký objem vzduchu pod nízkým tlakem a odvádí jej druhým směrem. Využívají se především k regulaci teploty, vlhkosti a výměně vzduchu v indoor pěstírnách.
Radiální ventilátory
Tento druh ventilátorů sestává z oběžného kola, na kterém jsou umístěny lopatky. Vzduch je nasáván kolmo a vystupuje otvorem ve skříni ventilátoru. Ve srovnání s axiálním systémem nasávají menší objem vzduchu pod větším tlakem – díky těmto vlastnostem se využívají především k bodovému chlazení. Při indoor pěstování slouží především k promíchání vzduchu v domácí pěstírně nebo boxu.
Diagonální ventilátory
Přechod mezi axiálním a radiálním systémem představují diagonální ventilátory. Zajišťují ventilaci středního objemu vzduchu pod středním tlakem. Nejčastěji se umísťují do potrubní ventilace.
Diametrální ventilátory
Ventilátory diametrální – podobně jako radiální – obsahují oběžné kolo s dopředu zahnutými lopatkami po obvodu a používají se zejména v průmyslu, kde slouží k distribuci vzduchu chladicích zařízení.
Tangenciální ventilátory
Především klimatizace jsou vybaveny tímto typem ventilátorů. Jejich dlouhé zakřivené lopatky zajišťují hladké proudění vzduchu.
S ventilačními systémy vám pomohou regulátory otáček
Jak regulovat otáčky ventilátoru? Jak se zorientovat v široké nabídce regulátorů otáček? Vše probereme ve videu, po jehož zhlédnutí už budete vědět, jaký regulátor je pro vás ten pravý.
Manuál, nebo automat?
Jak vypočítat sílu ventilace pro manuální nastavení ventilátoru, jsme vám už prozradili. Záleží především na velikosti pěstební místnosti a výkonu osvětlení. Pokud však chcete mít jistotu, svěřte své rostliny raději do rukou automatického systému, který nastaví sílu ventilace podle aktuálně naměřených hodnot – teploty a vlhkosti vzduchu. K tomuto účelu se využívá například regulátor Nano Grow, který kromě ventilace řídí také vhodnou teplotu nebo osvětlení.
Výhody Nano Grow:
- reguluje ventilace, teplotu i osvětlení,
- chrání rostliny před spálením díky funkci kritické teploty,
- zajistí rostlinám ideální podmínky,
- usnadní vám práci.
Doplňkové produkty
Ventilační systém je sice schopný do jisté míry regulovat vlhkost vzduchu, pokud je ale příliš nízká, ani ventilace nepomůže. Z tohoto důvodu doporučujeme zakoupit také zvlhčovač vzduchu. Stejně tak jsou i pachové filtry důležitou součástí ventilačních systémů při indoor pěstování. Podílí se totiž na eliminaci zápachu z rostlin, který může být u některých druhů opravdu intenzivní.
Comments (0)