skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Vertikální systémy v pěstování a jejich nejzajímavější hydroponická varianta

Vertikální pěstování rostlin vzniklo jako elegantní odpověď na otázku, jak vypěstovat co největší množství rostlin na malé ploše. Pokud se věnujete indoor zahradničení, tento problém nejspíš sami dobře znáte. Rostliny ve vertikálních pěstebních systémech jsou uspořádány v řadách nad sebou, našikmo nasměrovány na zdroj světla uprostřed. Zabírají tak minimum místa a využívají světlo naplno, beze ztrát. V dnešním článku si vertikální systémy posvítíme a řekneme si, jaké jsou jejich výhody.

S jakými druhy vertikálních pěstebních systémů se můžeme setkat?

indoor kytka Když se budeme bavit o vertikálních systémech pro pěstování rostlin, budeme zde mít v prvé řadě na mysli specializované hydroponické systémy, určené k indoor zahradničení. Ty nás samozřejmě budou zajímat nejvíce. Můžeme se ale také setkat i s vertikálními zahradami v exteriéru – tam se používají pro estetizaci měst, vytváření živých zelených ploch, zvlhčování městského prostředí a pro další účely. Za hlavního průkopníka vertikálních zahrad je všeobecně považován francouzský botanik Patrick Blanc (*1958), myšlenka je ale starší a sahá až k Le Corbusierovi.

Jako vertikální zahrada se někdy označují také různé amatérsko-kutilské projekty, kde jsou rostliny nasazeny v řadě květináčů nad sebou. Skutečně profesionální vertikální systém pro indoor pěstování si však sami doma nevyrobíte. Raději si pořiďte pěstební systém od odborníků, například od společnosti PiTechnics. Jejich pěstební systém Pi Rack na pohled připomíná vytáhlé koloseum a pěstovat v něm můžete až 350 rostlin. Každá rostlina v racku má k dispozici svůj vlastní, patentovaný květník o objemu 3,5 l. Květníky jsou vybaveny odtokovými otvory pro správný rozvoj kořenového systému.

Jaké jsou výhody vertikálních indoor zahrad?

Naznačili jsme je již v úvodu. Vertikální rozložení pěstební plochy nám umožňuje maximálně využít prostor a dostat tak do malého pokoje množství rostlin, na které bychom jinak skutečně potřebovali zahradní záhon. Díky preciznímu využití každého volného místa a optimálnímu řešení květníků si rostliny nepřekáží a rovnoměrně rostou. Systém uložení rostlin do kruhu okolo světelného zdroje navíc zajišťuje stejnou dávku světla pro každou z nich. Nedochází tak k přesvícení nebo naopak neprosvícení některých rostlin. Díky individuálnímu řešení závlahy jednotlivých rostlinek také odpadá zbytečné množství různých kapilár a spojek. Rostliny se zavlažují živným roztokem, který postupně teče shora dolů.

Pro koho jsou vertikální systémy pěstování určeny? Jaké rostliny se v nich dají pěstovat?

vertikální salátPěstování rostlin ve vertikálních systémech bychom určitě nedoporučili začátečníkům v oboru. Před pořízením takové domácí „pěstební továrny“ byste už měli mít nějaké zkušenosti s běžnějším způsobem indoor zahradničení. Pro pokročilejší pěstitele a profesionály však vertikální cesta otevírá netušené možnosti. Není náhodou, že možnost pěstovat zeleninu ve městech v obřích vertikálních komplexech v poslední době přitahuje různé vizionáře a urbanisty.

Pěstování ve vertikálních zahradách je ideální pro menší rostliny – například mátu, bazalku, zelí nebo salát, ale také keříčková rajčata nebo nízké odrůdy jiných rostlin. Větší rostliny by si ve stísněných podmínkách už přeci jen stínily. Můžete ale samozřejmě také experimentovat – pokud už si troufnete na vertikální pěstební systémy, víte, že zahradničení je z velké části záležitost individuální zkušenosti.

Zaujal vás článek? Čtěte náš magazín a v případě jakýchkoli dotazů nás prosím kontaktujte.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat