Muchovník je všestranná a nenáročná rostlina, která si díky svému atraktivnímu vzhledu a chutným, zdravým…

Vše, co potřebujete vědět o pěstování levandule v květináči
Přineste si domů kousek francouzské Provence a pusťte se do pěstování levandule. Ačkoliv ji nejčastěji potkáte na širokých fialových polích, tuto voňavou rostlinu si můžete zasadit i do květináče a nechat ji růst na balkoně nebo na parapetu. Přečtěte si našeho průvodce pěstováním levandule v květináči, který vás přesvědčí, že tato nenáročná bylina nepotřebuje příliš péče, aby udělala velkou parádu.
Proč pěstovat levanduli v květináči
Levandule patří do čeledi hluchavkovitých a má okolo 40 druhů. Známá je především svou nezaměnitelnou vůní a barvou. V našich končinách se nejvíce pěstuje levandule lékařská, která má ikonické fialové květy. Věděli jste ale, že jiné druhy kvetou i bíle nebo růžově?
Ještě předtím než si povíme jak doma pěstovat levanduli v květináči, pojďme si vyjmenovat několik důvodů, proč se její pěstování vyplatí. Levandule má totiž celou řadu využití:
- Přírodní osvěžovač vzduchu
- Léčivá bylina
- Koření do sladkých pokrmů, omáček, salátů, nebo k rybě či jehněčímu
- Přírodní odpuzovač šatních molů
Trpíte na bolesti hlavy? Máte problémy s trávením nebo spánkem? Sáhněte po levandulovém čaji. Květy stačí zalít vodou a nechat 10 minut louhovat.
Pokud jste milovníky esenciálních olejů, můžete si z domácí levandule jeden vyrobit. Do čtvrt litru za studena lisovaného oleje (olivového nebo mandlového) nasypte 3 lžíce drcených levandulových květů. Nechte je cca 6 týdnů louhovat a voilà – domácí olejíček je na světě.
Jak zasadit levanduli do květináče?
Aby se levanduli v bytě dařilo, potřebuje mít dostatek prostoru pro kořeny. Vyberte alespoň 30 cm široký květináč nebo truhlík s drenážními otvory na spodní straně, které umožní odtékání přebytečné vody.
Rostlinu zasaďte na jaře nebo v létě do propustné a lehce vápenaté půdy s neutrálním pH (6,5-7,5). Použijte substrát přímo pro levanduli, nebo si namíchejte vlastní ze zeminy, písku a rašeliny v poměru 1:1:1. Se substrátem můžete smíchat také Symbivit bylinky, který zvýrazní chuťové vlastnosti levandule a zlepší její zdraví a odolnost. Písek nebo keramzit přidejte i na dno květináče, abyste zlepšili drenáž.
Jakmile levanduli zasypete půdou, nezapomeňte ji zalít. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Doporučujeme použít také Vermaktiv Stimul, který podpoří levanduli v růstu a posílí kořenový systém.

Vermaktiv Stimul Bylinky
Vermaktiv Stimul Bylinky je BIO stimulant, který podporuje rostliny v růstu a zesiluje kořenový systém, díky němuž získají bylinky větší objem a budou vynikat výraznou vůní i chutí.

Symbivit bylinky 150g
Symbivit bylinky je přípravek speciálně vyvinutý pro aromatické bylinky a koření. Obsahuje mykorhizu zajišťující přirozený vztah mezi rostlinami a prospěšnými půdními houbami.

Levandule Lékařská
Levandule lékařská je rozvětvený polokeř, který je vysoký asi 60 cm. Výrazně aromatická rostlina má uklidňující účinky a nejčastěji se užívá v čajových a vonných směsích.
Kam umístit levanduli v květináči?
Levandule pochází ze Středomoří a miluje sluníčko. Květináč proto umístěte někam, kam dopadají sluneční paprsky alespoň 6–8 hodin denně. Ideální teplota pro levanduli je 21–27 °C během dne, v noci pak 10–13 °C.
V okolí rostliny se snažte udržovat stabilní teplotu a dejte si pozor na průvan, na který je háklivá.
Jak zalévat levanduli v květináči?
Jak už jsme zmiňovali, levandule nesmí stát ve vodě, a proto hraje důležitou roli drenážní vrstva. Bylinu zalévejte pravidelně – ideálně ráno a večer. Vždy si ale ověřte, že půda již stihla proschnout, čímž se vyvarujete přelití.
Jak se starat o levanduli v květináči?
Péče o levanduli v květináči není nijak složitá. Kvůli odplavování živin během zalévání rostliny je potřeba ji občas (přibližně 1x měsíčně) přihnojit tekutým hnojivem. Abyste udrželi tvar levandule a zlepšili její kvetení, pravidelně ji také stříhejte.
Na střih použijte klasické zahradní nůžky, ale pozor nikdy nestříhejte až do dřevnaté části. Vždy nechte kus zelené větvičky s lístky. Poprvé stříhejte levanduli na jaře. Druhé řezání proveďte na podzim po odkvetení.
Levanduli sklízejte ráno, kdy má nejvyšší koncentraci aromatických látek. Doporučujeme odříznout květy spolu s částí stonků, abyste je mohli následně svázat do svazků a pověsit „hlavou“ dolů.
Sušte na suchém, tmavém, ale větraném místě. Usušenou levanduli nakonec uložte do uzavíratelných sáčků nebo do lahve.

Kam přenést levanduli v květináči přes zimu?
Levandule lékařská se řadí mezi trvalky, takže vám může doma růst i řadu let. Na zimu ji přeneste do zasklené lodžie, nebo ji nechte na balkoně, avšak obalte květináč pytlovinou, abyste zabránili promrznutí květiny a půdy. I během zimy potřebuje levandule zálivku, ale zalévejte ji jen mírně.
Před škůdci se ochrání levandule sama
Existuje-li bylina, která je odolná vůči škůdcům a nemocem, je to právě levandule. Díky svým éterickým olejům ji totiž například hlemýždi a mšice nesnáší. Pokud by ji ale přece jen nějaký hmyz napadl, omyjte ji silným proudem vody nebo použijte sprej s insekticidním mýdlem.
V případě, že necháte levanduli dlouhodobě ve vlhku, začnou jí uhnívat stonky a objeví se plíseň. Řešením je přesazení do dobře prosychající zeminy a použití fungicidů.
Našli jste na levanduli puchýřky nebo deformaci listů? Může se jednat o puchýřnatku levandulovou, které se zbavíte tak, že odstraníte postižené části rostliny a aplikujete fungicid určený na tuto chorobu.
Vše, co pro pěstování levandule potřebujete
Ať už se rozhodnete pěstovat levanduli na balkoně, parapetu nebo v bytě, tato krásná rostlina vám přinese spoustu radosti. Její vůně vám zlepší náladu a květy poslouží jako dekorace či přírodní léčivo. Tak na nic nečekejte a objednejte si semínka levandule.
Comments (0)