Pařeniště je krytý prostor, který chrání rostliny před nepříznivými klimatickými podmínkami, jako jsou nízké teploty,…
Vybíráme stan pro domácí pěstování v 5 jednoduchých krocích
Patříte mezi zarputilé pěstitele nejrůznějších druhů okrasných květin, dřevin, nebo ovoce a zeleniny? Nebo nemáte s pěstováním žádné zkušenosti, ale přesto se nechcete svého pěstebního snu vzdát? Ať již spadáte do skupiny pěstitelů-začátečníků, nebo zkušených expertů, jistě jste již někdy slyšeli o pěstitelských stanech nebo boxech, ve kterých se může dařit i těm nejnáročnějším a nejchoulostivějším rostlinkám. Na následující řádky jsme si pro vás připravili 5 jednoduchých kroků, jak takový stan pro domácí pěstování vybírat a nešlápnout vedle.
Proč by měl být pěstitelský stan nezbytnou součástí vaší výbavy?
Důvody jsou více než zajímavé. Nejen, že takový stan dokáže udržet specifické vnitřní mikroklima, jež některé druhy rostlin a květin rezolutně vyžadují, také umožní neprodyšnost a nepropustnost světla skrz jednotlivé stěny. Díky pěstitelskému stanu lze vnitřní mikroklima nejen udržet, ale také nastavit. V neposlední řadě patří mezi výhody těchto zahradnických vychytávek také urychlení růstu a možnost kvalitnějších výpěstků.
Krok č. 1 – rozměry stanu
Potřebujete si vypěstovat pouze několik zelených bylinek? Nebo vlastníte menší rodinné zahradnictví, do kterého musíte neustále dodávat nové sazeničky? Pak svému zájmu přizpůsobte také rozměry pěstitelského stanu. Nepatříte-li mezi pravidelné a zarputilé pěstitele, pak vám postačí menší stany určené k domácímu zahradničení. Potřebujete-li ve stanu více prostoru, pak sázejte na jeho větší varianty nebo si rovnou pořiďte více kousků.
Krok č. 2 – dostatečný zdroj světla
Tím, že rostlinky nebo semínka umístíte do stanu, jim pochopitelně znemožníte přístup ke slunečnímu svitu. Pokud se vám nechce kupovat samostatný zdroj světla a složitě jej do stanu instalovat, vsaďte na praktické sety, které jsou vybaveny jak světlem, tak ventilátorem a případně i zavlažovacím systémem. Zabijete tak pomyslné tři mouchy jednou ranou. Nenechte se v tomto případě odradit vyšší cenou a raději si za kvalitu připlaťte.
Krok č. 3 – na barvě záleží
Dalším faktorem, který byste při výběru pěstitelského stanu měli zhodnotit, je barevnost jeho vnitřní strany. I přesto, že se vám může výběr barvy na první pohled zdát zbytečný, ve skutečnosti kvalitu i růst rostlin ovlivňuje více, než si myslíme. Stříbrná barva uvnitř stanu skvěle odráží světlo a disponuje nízkým tepelným ziskem. Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, na základě nezávislého měření majitelů pěstebních stanů vyplývá, že bílá je v tomto případě ještě o kousek lepší. Nejen, že bílé vnitřky pěstebních stanů disponují výrazně lepším odrazem a rozptylem světla, ale také se mohou pochlubit skutečností, že vnitřek boxu se po určité době méně zahřívá. Co se týče ceny, také v tomto ohledu vyhrávají pěstební stany v bílém vnitřním provedení.
Krok č. 4 – vodotěsnost a kvalitní materiály
Nezbytným krokem je také kontrola vodotěsnosti stanu a materiálů, ze kterého byl vyroben. Mějte na paměti, že v průběhu času budete muset stan čistit a desinfikovat. To proto, aby se v něm nehromadily bakterie, jež by mohly stát za výskytem plísní nebo nejrůznějších druhů chorob. Také při zalévání vodotěsnost stanu oceníte. Takový vytopený soused, kterému teče voda zbarvená hlínou po stropě, pro vás asi žádné vlídné slovo mít nebude.
Krok č. 5 – stany nakupujte pouze u známých a ověřených prodejců
V závěru musíme zmínit, že pěstitelské stany, stejně jako veškerou další výbavu pro domácí i venkovní pěstování, je nutné vybírat výlučně u známých a ověřených prodejců. Jedině u nich totiž máte jistotu kvalitních materiálů a bohatého sortimentu, z něhož si vyberou i ti nejnáročnější pěstitelé.
0 komentářů k zobrazení